19/01/2022 - 15:08 8255
Ma’lumot uchun: 100,2 ming nafar fuqarolar doimiy ishga joylashtirildi, 34,0 ming nafar fuqarolar tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ydi, shundan, 21,9 ming oilalarga oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida kredit ajratilgan, 330,9 ming nafar fuqarolar o‘zini o‘zi band qilgan, 80,5 ming nafar fuqarolar qishloq xo‘jaligida (takroriy ekin va kooperatsiya) hamda 137,0 ming nafar fuqarolar boshqa yo‘nalishlarda band qilingan. Shuningdek, 13,3 ming nafar fuqarolar kasb-hunarga o‘qitilgan.
3. Boquvchisini yo‘qotgan, nogironligi mavjud ijtimoiy yordamga muhtoj oilalardagi shaxslarni qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘rilmoqda.
Ma’lumot uchun: 15,3 ming boquvchisini yo‘qotgan ehtiyojmand oilalar, 30,4 ming nogironligi mavjud ijtimoiy yordamga muhtoj oilalar (shundan, 7,1 ming I guruh a’zolari bor oilalar, 17,4 ming II guruh nogironlari bor oilalar, 5,9 ming I-II guruh nogironlari bor oilalar) ro‘yxatga olingan.
Natijada uy-joyini ta’mirlashga muhtoj 1,9 ming guruh nogironi bor oilalarning 1,5 ming tasining (79,0 foizi) uy-joyi ta’mirlab berildi;
Noturar joylarda istiqomat qilayotgan 770 ta oilaning 225 tasiga (29,0 foizi) uy-joy ajratilgan hamda 383 tasining (50,0 foizi) turar joy ijara to‘lovi to‘lab kelinmoqda.
4. Daftarga kiritilgan oilalarga tibbiy, psixologik hamda huquqiy xizmatlar ko‘rsatilmoqda.
Ma’lumot uchun: 9,6 ming tibbiy himoyaga muhtoj, ehtiyojmand oilalardan 8,8 ming oilalar a’zolari (92,0 foizi) tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Psixologik yordamga muhtoj bo‘lgan 5,3 ming oilalarning 5,1 mingtasiga (96,0 foiz) psixologik yordamlar ko‘rsatildi.
Huquqiy yordamga muhtoj 5,6 ming oilalarning 5,2 mingtasiga (93,0 foizi) huquqiy xizmatlar ko‘rsatildi.
5. Shuningdek, ularni moddiy qo‘llab-quvvatlash hamda ularni daromad manbaiga erishishini ta’minlash maqsadida “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasidan 501,9 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-iyuldagi “Kam ta’minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar farzandlarini qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5204-son qaroriga muvofiq “Temir daftar”ga kiritilgan 90,8 ming oilalarning 18 yoshga to‘lmagan 195,3 ming nafar farzandlarini qishki kiyim-bosh va o‘quv qurollari bilan ta’minlash uchun 500 ming so‘mdan jami 97,6 mlrd so‘m pul mablag‘lari tarqatildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 21-dekabrdagi “Aholining kam ta’minlangan qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-56-son qaroriga muvofiq “Temir daftar”dagi 110,0 ming oilalarga 88,0 mlrd so‘m (har bir oilaga 800 ming so‘mdan ) moddiy yordam pullari “Prezident tabrigi” bilan birgalikda yetkazib berildi.

Проделанная работа по поддержке малообеспеченных семей включена в "Железную тетрадь"
1. Путем обеспечения занятости 687,6 тыс. трудоспособных безработных из почти 2,6 млн членов 613,9 тыс. семей, включенных в”Железную тетрадь“, 582,9 тыс. семей были исключены из”Железной тетради".
2. Приняты меры по созданию постоянного источника дохода для семей, включенных в тетрадь.
Для справки: трудоустроено 100,2 тыс. человек, 34,0 тыс. человек открыли собственное предпринимательство, из них 21,9 тыс. семей получили кредиты по программам развития семейного бизнеса, 330,9 тыс. человек стали самозанятыми, 80,5 тыс. человек заняты в сельском хозяйстве (второстепенные культуры и кооперация) и 137,0 тыс. человек заняты в других сферах. Кроме того, 13,3 тысячи граждан прошли профессиональную подготовку.
3. Принимаются меры по поддержке семей, нуждающихся в социальной помощи, потерявших кормильца и имеющих инвалидность.
Для справки: были зарегистрированы 15,3 тыс. малообеспеченных семей, потерявших кормильца, 30,4 тыс. семей с инвалидностью, нуждающихся в социальной помощи (в том числе 7,1 тыс. семей с инвалидностью I группы, 17,4 тыс. семей с инвалидностью II группы, 5,9 тыс. семей с инвалидностью I-II группой).
В результате из 1,9 тыс. семей с инвалидами группы, нуждающихся в ремонте жилья, отремонтировано жилье 1,5 тыс. семей (79,0%);
Из 770 семей, проживающих в нежилых помещениях, 225 (29,0 процента) выделено жилье, а 383 (50,0 процента) выплачивается арендная плата за жилье.
4. Медицинские, психологические и юридические услуги оказываются семьям, включенным в тетрадь.
Для справки: медицинский осмотр прошли 8,8 тыс. членов семей (92,0%) из 9,6 тыс. малообеспеченных семей.
Психологическая помощь была оказана 5,1 тыс. (96,0%) из 5,3 тыс. семей, нуждающихся в психологической помощи.
Оказаны юридические услуги 5,2 тыс. (93,0%) из 5,6 тыс. семей, нуждающихся в юридической помощи.
5. Кроме того, на их финансовую поддержку и доступ к доходам из средств Фонда «Sahovat va ko‘mak» выделено 501,9 млрд сумов.
Также, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 июля 2021 года № ПП-5204О дополнительных мерах по поддержке детей из малообеспеченных семей и семей, нуждающихся в социальной защите”, на обеспечение зимней одеждой и учебными принадлежностями 195,3 тыс. детей в возрасте до 18 лет из 90,8 тыс. семей, включенных в “Железную тетрадь”, распределены денежные средства в сумме 97,6 млрд. сумов (500 тысяч сумов на каждого ребёнка).
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2021 года № ПП-56О дополнительных мерах по поддержке и дальнейшему усилению социальной защиты малообеспеченных слоев населения”, 110,0 тыс. семей в “Железную тетрадь” были доставлены средства материальной помощи в размере 88,0 млрд. сумов вместе с “Поздравлением Президента” (800 тыс. сумов на семью).