O'zbekistonda kam karbonli, barqaror va inklyuziv urbanizatsiyani qo'llab-quvvatlash
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda mamlakatda kam uglerodli, barqaror va inklyuziv urbanizatsiya sharoitlarini yaratish uchun hukumat darajasida chora-tadbirlarni muhokama qilish boʻyicha davra suhbati oʻtkazildi.
Davra suhbatida davlat tashkiloti vakillari, iqtisodiy taraqqiyot va atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha yetakchi ekspertlar, shuningdek, fuqarolar orasidan vakillar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi. Ular shaharlarni yashil iqtisodiyot nuqtai nazaridan inklyuziv, yanada samarali, iqlim oʻzgarishiga chidamli va yanada qulayroq qilish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ekspertlarning taʼkidlashicha, barqaror transport va chiqindilarni boshqarish, elektron mobillik va raqamlashtirish, shaharlarda daraxtzorlarni qayta tiklash, Oʻzbekiston iqtisodiyotini drayverlariga aylantirib, va shu navbatda uning samaradorligi va raqobatbardoshligini oshiradi.
Takomillashtirilgan shahar rejasi va infratuzilmaga strategik investitsiyalar, jumladan, jamoat va motorli boʻlmagan transport tarmoqlarini kengaytirish, iqtisodiy oʻsish uchun toʻsiqlarni bartaraf etishga yordam beradi, va shu jumladan, havo toʻsiqlari va ifloslanish muammolarini ham hal qiladi. Bularning barchasi shaharlarni aholi va biznes uchun yanada qulay va jozibador qiladi. Mutaxassislarning fikriga koʻra, bunday shaharlar issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirishga katta hissa qoʻshishi mumkin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligining urbanizatsiyani rivojlantirish boshqarmasi boshligʻi Ravshanbek Rustam-oʻgʻli soʻzlariga koʻra, Oʻzbekistonda urbanizatsiya jarayonini jadallashtirish, hududlarni kompleks va rejali rivojlantirish, aholining barcha qatlamlari uchun munosib sharoitlar yaratish boʻyicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, huquqiy baza takomillashtirilmoqda, 2030-yilga qadar Oʻzbekiston Respublikasida urbanizatsiyani rivojlantirish konsepsiyasi loyihasi va Konsepsiyani amalga oshirish boʻyicha yoʻl xaritasi loyihasi ishlab chiqilgan.
Dunyo miqyosida, ixcham, bogʻlangan va muvofiqlashtirilgan shaharlar 2050-yilga kelib 17 trillion dollargacha tejash va ish oʻrinlari hamda uy-joylarga yaxshiroq kirish orqali iqtisodiy oʻsishni taʼminlash mumkin.
"Aholining oʻsishi va urbanizatsiya bilan shaharlar aholi zich joylashgan yoki oʻsib borayotgan va aholi zichligi past boʻlishiga moslasha oladi. Shaharlarning kengayishini toʻxtatish Oʻzbekistonning iqlimiy barqarorligi uchun ham, oqibatlarini yumshatish va iqlim oʻzgarishiga moslashish nuqtai nazaridan ham juda muhimdir”, — deydi Jahon bankining shahar xoʻjaligi boʻyicha mutaxassisi Dmitriy Sivaev.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, aholi zich joylashgan shaharlar havo sifatining yomonlashishiga olib keladi, bu esa sogʻliq, turmush tarzi va atrof-muhitga salbiy taʼsir koʻrsatadi.
"Havoning ifloslanishi muammosi mahalliy xarakterga ega boʻlsada, uni hal qilish, qoida tariqasida, mintaqaviy, milliy va hatto xalqaro hamkorlik va muvofiqlashtirishni talab qiladi", — deydi Jahon bankining havo ifloslanishi va shaharlar boʻyicha mutaxassisi Vasil Zlatev.
Toshkent Markaziy Osiyoning eng yirik shahri va mamlakatning asosiy iqtisodiy markazi hisoblanadi. Shuning uchun iqlim oʻzgarishining Oʻzbekiston uchun taʼsiri alohida ahamiyatga ega. Poytaxtning rivojlanishi puxta rejalashtirilgan va shunday amalga oshirilishi kerakki, Toshkent iqlim oʻzgarishi muammolari, shuningdek, katta shaharlar odatda duch keladigan zarba va stresslarni muvaffaqiyatli bartaraf etsin.
"Toshkent Markaziy Osiyoning birinchi shahri boʻlish va barqaror rivojlanish strategiyasi va investitsiya dasturi bilan dunyoning yetakchi shaharlaridan biri boʻlib, iqlim oʻzgarishi, shu jumladan, yuzaga kelgan zarba va stresslarni boshqarish uchun noyob imkoniyatga ega", dedi Axel Baumler jahon bankining infrastruktura boʻyicha katta iqtisodchisi.
Dumaloq stol shaklidagi strategik suhbatlar yanvar 2022-yilda tugaydi. Shu qatorda, quyidagi mavzular boʻyicha uchrashuvlar rejalashtirilgan: sanoat va iqtisodiyotning yashil, kam uglerodli rivojlanishini qoʻllab-quvvatlash; iqlim oʻzgarishiga chidamliligini oshirish; yashil moliyalashtirishni safarbar etish; shuningdek, yashil oʻsish va iqlimiy barqarorlikka oʻtishni tezlashtirish uchun yoʻl xaritasini ishlab chiqish va boshqalar.

Supporting Low Carbon, Sustainable and Inclusive Urbanization in Uzbekistan
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan, the World Bank, and the Regional Environmental Center for Central Asia hosted a roundtable discussing measures the Government will need to take to create conditions for low carbon, sustainable and inclusive urbanization processes across the country.
This event is one of 11 hybrid policy dialogues on Green Growth and Climate Change in Uzbekistan which are being organized in Tashkent from August 2021 through January 2022 involving numerous online and offline attendees.
The policy dialogues provide a forum for public discussion on the country’s progress in implementing its climate change commitments and accelerating the transition to a green economy, as outlined in the Government’s Climate Change Strategy 2021–2023 and Strategy on Transition to a Green Economy 2019–2030.
During the meeting, government officials, local and international economic development and environmental experts, as well as representatives of civil society and international organizations discussed how to promote greener, more sustainable, resilient, and inclusive cities with improved livability.
The event participants noted that sustainable transport and waste management, e-mobility, digitalization, and urban reforestation can transform cities into the productive and competitive drivers of Uzbekistan’s economy. Better urban planning and strategic infrastructure investment, including expanded public and non-motorized transport networks, can overcome bottlenecks to economic growth, including congestion and air pollution, for more livable cities, making them attractive for people and businesses. Such cities can also help support reductions in greenhouse gas emissions, the experts added.
According to Ravshanbek Rustam-Ugli, Head of the Urbanization Development Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan, Uzbekistan implements measures to accelerate urbanization alongside with complex and systematic development of the regions and to improve livability for the population. Thus, the legal framework is being improved, the draft Concept for the Development of Urbanization in the Republic of Uzbekistan until 2030 and the draft of the Roadmap for the Concept Implementation were developed.
Around the globe, more compact, connected, and coordinated cities can provide up to US$17 trillion in economic savings by 2050 and can boost economic growth through easy access to jobs and housing.
“As population grows and becomes more urbanized, cities can accommodate it by either becoming denser or by sprawling at low density. Limiting urban sprawl is critically important to Uzbekistan’s climate sustainability, both from the mitigation and adaptation perspective,” noted Dmitry Sivaev, World Bank Urban Development Specialist.
It was stressed that densely populated cities contribute to poor air quality impacting health, livelihoods, and environment.
“Even though air pollution is a local problem, solving it requires regional, national, and even international cooperation and coordination,” said Vasil Zlatev, World Bank Air Quality Specialist Consultant.
Tashkent is the largest city in Central Asia and the country’s key economic center. The impact climate change will have on the city is therefore of particular importance for Uzbekistan and Tashkent’s further development should be carefully planned and implemented to be able to address climate change challenges and other shocks and stresses the city is facing.
“Tashkent has a unique opportunity to become the first city in Central Asia to join a growing number of leading cities across the world to have an urban resilience strategy and investment program in place to help manage the shocks and stresses the city is facing, including in terms of the impact of climate change.,” said Axel Baeumler, a Senior Infrastructure Economist at the World Bank.
The remaining policy dialogue roundtables till January 2022 will focus on supporting green, just, and low-carbon development of industry and economy; building climate resilience; mobilizing green finance; and developing a roadmap for accelerating the transition towards green growth and climate resilience; among others.