Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC) boshqaruvchi direktori Maxtar Diop bilan uchrashuv
Joriy yilning 14-sentabr sanasida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Moliya vaziri Timur Ishmetov va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqaruv raisi Mamarizo Nurmatov O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelgan Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC) boshqaruvchi direktori Maxtar Diop bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Omonulla Nasriddinxo‘jayev, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev va bir qator mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekistonda sodir bo‘lgan ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi o‘zgarishlar, pandemiyaga qaramay mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish uchun amalga oshirilgan ishlar, YaIM ko‘rsatgichlarini oshirish mamlakat iqtisodiyot va valyuta bozorini erkinlashtirish, unda bozor munosabatlarini shakllantirish, iqtisodiyotda xususiy sektor ulushini oshirish, transformatsiya jarayonlari, kambag‘allik darajasini qisqartirish va aholi faravonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, ularning samarasi hamda xalqaro hamkorlik yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, Markaziy bank faoliyati, uning banklar xususiylashtirilishi va transformatsiyasi jarayonlarda tutgan o‘rni muhokama qilindi. Tomonlar yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonlari, shamol va quyosh energiyalaridan foydalanish, mamlakat mashinasozlik sohasida elektromobillar ishlab chiqarish infrastrukturasini shakllantirish, inflatsiya darajasini kamaytirish, qishloq xo‘jaligi, energetika, kimyo sohalari, sog'liqni saqlash, xususiy sektorga ko‘maklashish, yang ish o‘rinlarini yaratish, davlat xususiy sherikligi, bu boradagi amalga oshirilayotgan loyihalar, raqobat muhitini oshirish va samaradorlikni kuchaytirish borasida so‘z yuritdilar.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar yuqorida qayd e’tilgan masalalar yuzasidan hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va yangi bosqichga olib chiqishga kelishib oldilar.

Meeting with Mahtar Diop, Managing Director of the International Finance Corporation (IFC)
Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov, Minister of Finance Timur Ishmetov and Chairman of the Central Bank Mamarizo Nurmatov held a meeting with Mahtar Diop, Managing Director of International Finance Corporation, who arrived in Uzbekistan on 14 September this year on an official visit.
First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, First Deputy Finance Minister Omonulla Nasriddinhodjaev, Deputy Finance Minister Odilbek Isakov and Deputy Investment and Foreign Trade Minister Shukhrat Vafayev and a number of officials also attended the meeting.
During the meeting, the sides discussed changes in the socio-economic sphere in Uzbekistan in recent years, the work done to develop the country's economy despite the pandemic, increase GDP, liberalization of the country's economy and currency market, formation of market relations. They also exchanged views on ongoing reforms aimed at increasing the share of private sector in the economy, transformation processes, reducing poverty and the welfare of the population, their effectiveness and international cooperation.
The meeting also discussed the activities of the Central Bank, its role in the privatization process and the transformation of banks. The parties discussed the transition to a green economy, the use of wind and solar energy, building infrastructure for electric vehicles, reducing inflation, agriculture, energy, chemicals, healthcare, assistance to the private sector, job creation, public-private partnerships, ongoing projects in this area, strengthening the competitive environment and improving efficiency.
At the end of the meeting, the parties agreed to strengthen and take cooperation on the aforementioned issues to a new level.