Республикада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва замонавий агрологистика марказларини ташкил этиш бўйича амалга оширилган ишлар ва истиқболдаги вазифалар
24/07/2021 - 12:38 5088
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 29 июлдаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4406-сонли қарорига асосан қуйидаги ишлар амалга оширилган:
Бугунги кунга қадар умумий қиймати 2 484,1 млрд.сўмлик 675,2 минг тонна йиллик қувватга эга 134 та лойиҳа (17 та замонавий агрологистика, 103 та қайта ишлаш ва 14 та импорт ўрнини босувчи) фойдаланишга топширилиб, 4 744 та янги иш ўринлари яратилди.
Шундан, 2019 йил якунлари билан умумий қиймати 959,6 млрд.сўмлик 266,8 минг тонна йиллик қувватга эга 71 та (16 та замонавий агрологистика, 99 та қатйа ишлаш ва 13 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳа ишга туширилиб 1 979 та янги иш ўринлари яратилган.
2020 йил якунлари билан умумий қиймати 1 459,6 млрд.сўмлик 374,7 минг тонна йиллик қувватга эга 57 та лойиҳа (13 та замонавий агрологистика, 39 та қатйа ишлаш ва 5 та импорт ўрнини босувчи) ишга туширилиб 1 979 та янги иш ўринлари яратилган (1-илова).
Шу билан бирга, 2021 йилда умумий қиймати 3 859,2 млрд.сўмга ва йиллик қуввати 3 202 минг тоннага тенг 90 та (3 та йирик агрологистика, 17 та замонавий агрологистика, 61 қайта ишлаш ва 9 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳалар ва 2022 йилда умумий қиймати 2 662,7 млрд.сўмга ва йиллик қуввати 1 526,5 минг тоннага тенг 19 та (5 та йирик агрлогистика, 5 та замонавий агрологистика, 8 та қайта ишлаш ва 1 та импорт ўрнини босувчи) лойиҳалар фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
2019 — 2021 йилларда хорижий кредит линиялари ҳисобидан йирик агрологистика комплексларини ташкил этиш бўйича
Республика ҳудудларининг Андижон, Бухоро, Жиззах, Самарканд, Сурхондарё, Тошкент, Фарғона ҳамда Хоразм вилоятларида 145 гектар майдонда 3 млн.тонна қувватга эга 8 та йирик агрологистика комплексларини ташкил этиш учун Осиё тараққиёт банкининг (ОТБ) 197,0 млн.доллари ва Жаҳон банкининг 65,0 млн.доллар маблағлари жалб этилган.
Андижон, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида амалга оширилаётган лойиҳалар учун ер майдонлари ажратилиб, ерлар учун тўланадиган компенсация тўловларидан озод қилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги ПФ-6217-сонли Фармони тасдиқланди.
2021 йил 28-31 январида Франциянинг “Ранжис семмарис” компаниясининг ташқи ва халқаро алоқалар бўйича директори Бертран Амброиз ташрифи муносабати билан Қишлоқ хўжалиги вазири, шунингдек Агросаноат агентлиги раҳбарияти ўртасида учрашувлар бўлиб ўтди. Учрашувлар давомида лойиҳа смета, ТИА ва тендер ҳужжатлари 2021 йилнинг июль ойи якунига қадар “Ранжис семмарис” компанияси томонидан тайёрлаб берилиб тақдим қилиниши тўғрисида келишувга эришилди.
Ҳозирги кунда Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган бошланғич ТИА (ТЭО) га асосланган ҳолда лойиҳа амалга оширилмоқда.
2019 — 2021 йилларда мева-сабзавотчиликка ихтисослашган туманлардаги самарасиз боғлар ўрнида интенсив боғлар ташкил этиш юзасидан
Қарорга асосан республиканинг 55 та туманларида 2019-2021 йилларда жами режага асосан 36 020 гектар ер майдонида эски ва самарасиз боғлар ўрнига янги интенсив боғлар ташкил этилиши белгиланган бўлиб, амалда 60 526 гектар майдонда интенсив боғлар ташкил этилди ва режага нисбатан 168 фоизни ташкил этган (2-илова).
Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноатида эришилган натижалар Давлат статистика қўмитасининг маълумотига асосан 2021 йил 2-чорак якуни билан ялпи қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш кўрсаткичлари 101,8 фоизга ўсиши таъминланди.
Жумладан: сабзавотлар – 104,4 фоиз, гўшт – 104,4 фоиз, сут – 104,5 фоиз ва тухум - 100,1 фоиз.
Озиқ-овқат саноати соҳасида режа-жадвалга асосан 2019 йилда 158 та, 2020 йилда 290 та халқаро стандартлар асл тилида қабул қилинди.
2021 йилда озиқ-овқат саноати соҳасида 278 та халқаро стандартлар қабул қилиш юзасидан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан тармоқ жадвали ишлаб чиқилиб, тасдиқланди.
Бугунги кунда тармоқ жадвалига асосан 233 та халқаро стандартлар асл тилида, 35 та халқаро стандартлар ГОСТ ИСО шаклида қабул қилинди.

Проделанная работа и перспективные задачи по организации центров агропереработки и современной агрологистики в стране
24/07/2021 - 12:38 7799
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4406 от 29 июля 2019 года «О дополнительных мерах по глубокой переработке сельхозпродукции и дальнейшему развитию пищевой промышленности» выполнены следующие работы:
На сегодня реализовано 134 проекта (17 современных агрологистических предприятий, 103 перерабатывающих и 14 – по переработке импортозамещающей сельскохозяйственной продукции) общей стоимостью 2 484,1 млрд сумов. Создано 4 744 новых рабочих места.
Из них 71 (16 современных агрологистов, мощностью 266,8 тыс. Тонн в год) на сумму 959,6 млрд сумов в 2019 году запущено 99 перерабатывающих и 13 импортозамещающих) проектов создано 1979 новых рабочих мест.
По итогам 2020 года на общую сумму 1459,6 млрд сумов. Запущено 57 проектов мощностью 374,7 тыс. тонн в год (13 современных агрологистов, 39 жестких переработок и 5 импортозамещающих) и создано 1 979 новых рабочих мест (приложение 1).
По итогам 2020 года осуществлено 57 проектов (13 современных агрологистических предприятий, 39 перерабатывающих и 5 – по переработке импортозамещающей сельхозпродукции) на общую сумму 1459,6 млрд сумов и мощностью 266,8 тыс. тонн в год. Создано 1979 новых рабочих мест (приложение 1).
При этом в 2021 году будет реализовано 90 проектов общей стоимостью 3859,2 млрд сумов и годовой мощностью 3202000 тонн (3 основных агрологистики, 17 современных агрологистов, 61 переработка и 9 импортозамещающих), а в 2022 году планируется ввести в эксплуатацию. Эксплуатация 19 проектов (5 крупных агро-логистических, 5 современных агро-логистических, 8 перерабатывающих и 1 импортозамещающий) общей стоимостью 2 562,7 млрд сумов и годовой мощностью 1 526,5 тыс. тонн.
По созданию крупных агрологистических комплексов в 2019-2021 годах за счет иностранных кредитных линий
Азиатский банк развития (АБР) предоставил 197 млн долларов и Всемирный банк – 65 млн долларов на создание 8 крупных агрологистических комплексов мощностью 3 млн тонн на 145 гектарах в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областях.
Утвержден Указ Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года ПФ-6217 о выделении земельных участков под проекты в Андижанской, Самаркандской и Ташкентской областях и освобождении от компенсационных выплат за землю.
28-31 января 2021 года министр сельского хозяйства и руководство Агентства по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения провели встречи с Бертраном Амброизом, директором по внешним и международным связям компании “Ранжис семмарис” (Франция). Была достигнута договоренность о подготовке и представлении проектно-сметной, тендерной документации и ТЭО со стороны компании до конца июля 2021 года.
В настоящее время проект реализуется на основе предварительного ТЭО, утвержденного Кабинетом Министров.
По созданию в 2019-2021 годах интенсивных садов вместо неэффективных в районах, специализирующихся на плодоовощеводстве.
Согласно постановлению в этот период в 55 районах республики намечалось организовать новые интенсивные сады площадью 36 020 гектаров на месте старых и неэффективных. На практике интенсивные сады были созданы на территории в 60 526 гектаров, что составляет 168 процентов по сравнению с планом (приложение 2).
Достигнутые результаты в сельском хозяйстве и пищевой промышленности
По данным Госкомстата, показатели валовой продукции сельского хозяйства во 2 квартале 2021 г достигнуто увеличение на 101,8%.
В том числе: овощи - 104,4 процента, мясо - 104,4 процента, молоко - 104,5 процента и яйца - 100,1 процента.
В пищевой промышленности по плану было принято 158 международных стандартов в 2019 году и 290 в 2020 году на языке оригинала.
Сетевой график разработан и утвержден Минсельхозом для принятия Достигнутые результаты в сельском хозяйстве и пищевой промышленности
По данным Госкомстата, показатели валовой продукции сельского хозяйства во 2 квартале 2021 г.
Достигнуто увеличение на 101,8%.
Сетевой график разработан и утвержден Минсельхозом для принятия 278 международных стандартов в пищевой промышленности в 2021 году.
На сегодняшний день согласно сетевому графику приняты 233 международных стандарта на языке оригинала, 35 международных стандартов в виде ГОСТ ISO.