“Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини (“ex-ante”) баҳолаш усули, ҳисобот ва хулоса тайёрлашнинг ўзига хос хусусияти” мавзусида онлайн семинар
02/07/2021 - 15:38 4609
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги вакиллари ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитаси вакиллари билан биргаликда Aдлия вазирлигида давлат органлари ва ташкилотларининг масъул ходимлари учун норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини тартибга солиш таъсирини баҳолашдан ўтказишнинг моҳияти ва тартибини тушунтириш мақсадида “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини (“ex-ante”) баҳолаш усули, ҳисобот ва хулоса тайёрлашнинг ўзига хос хусусияти” мавзусида онлайн семинар бўлиб ўтди.
Мазкур семинарда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини тартибга солиш ва рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш бошқармаси ходимлари “Тартибга солиш таъсирини баҳолаш соҳасида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан амалга оширилаётган ишлар юзасидан маълумот ҳамда мазкур соҳада тегишли фойда ва харажатларнинг тўғри таҳлил қилиниши борасидаги амалиёти” масалаларига бағишланган маъруза билан иштирок этдилар.
Хусусан, маъруза доирасида Бошқарма йил бошидан ҳозиргача жами 773 та ҳужжат лойиҳаларини кўриб чиқиб, улар юзасидан тадбиркорлик фаолиятига салбий таъсир кўрсатувчи нормаларни бартараф этиш юзасидан таклифлар берганлиги, бунда, уларнинг 372 таси aпрел - мaй ойига тўғри келиб, шундан 82 таси бўйича тартибга солиш таъсирини баҳолашдан ўтказиш лозимлиги юзасидан хулосалар тақдим этилганлиги таъкидланди.
Шунингдек, маъруза давомида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги вакиллари вазирликка киритилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини тартибга солиш таъсирини баҳолашдан ўтказишда амалга оширилган таҳлиллар ва ўрганишлар якуни бўйича фойда ва харажатларни ҳисоблашнинг аниқ шакллантирилган маълумотлари асосида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг тадбиркорлик субъектларига таъсирини баҳолаш амалиётлари юзасидан тақдимотлар намойиш этилди.
Ушбу семинарда тегишли вазирлик ва идораларнинг мазкур соҳага масъул ижрочи ҳисобланган жами 117 тага яқин тингловчилар иштирок этишди.
Семинар сўнгида, ушбу тадбир қатнашчилари томонидан тартибга солиш таъсирини баҳолаш соҳасида берилган саволларига тегишли таклиф ва мулоҳазалар билдирилди ҳамда бу йўналишдаги семинар ҳамда давра суҳбатлари доимий тарзда ташкиллаштриш борилишига келишилди.

Онлайн-семинар на тему «Методика оценки проектов нормативно-правовых актов («ex-ante»), особенности подготовки отчетов и заключений»
02/07/2021 - 15:39 7037
Представители Министерства экономического развития и сокращения бедности совместно с представителями Антимонопольного комитета в Министерстве юстиции с целью разъяснения сущности и порядка оценки регулирующего воздействия проектов нормативных актов провели онлайн-семинар для должностных лиц государственных органов и организаций на тему «Методика оценки проектов нормативно-правовых актов («ex-ante»), особенности подготовки отчетов и заключений».
В семинаре приняли участие представители Управления регулирования проектов нормативной-правовых актов и оценки их воздействия на конкурентную среду Министерства экономического развития и сокращения бедности, где они представили отчет об «Информации о работе, проводимой Министерством экономического развития и сокращения бедности в области оценки регулирующего воздействия, и практики надлежащего анализа соответствующих выгод и затрат в этой сфере».
В частности, в рамках отчета с начала года Правлением рассмотрено 773 проекта документов и внесены предложения по устранению норм, негативно влияющих на бизнес. Было отмечено, что 372 из них приходятся на апрель-май, а по 82 из них вынесено заключение о необходимости проведения оценки регулирующего воздействия.
Также в ходе семинара представители Министерства экономического развития и сокращения бедности основывались на анализе и исследованиях, проведенных в ходе оценки регулирующего воздействия проектов нормативно-правовых актов, представленных в министерство провели ряд презентаций о практике оценки воздействия нормативно-правовых актов на субъекты хозяйствования на основе четко сформированных данных по расчету прибылей и убытков.
В семинаре приняли участие около 117 слушателей из профильных министерств и ведомств, отвечающих за данную сферу.
В конце семинара участники внесли предложения и комментарии по вопросам, поднятым в области оценки регулирующего воздействия и договорились об организации регулярных семинаров и круглых столов в этой области.