Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши аъзоси билан учрашув
Жорий йилнинг 22 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Ильхом Норқуловнинг Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши директори аъзоси Галина Никитина, Техник директор Олег Карелин ҳамда Тошкент шаҳар қурилиш бошқармаси Бош режа бўлими Бош мутахассиси Баймцхамедов Искандар бошчилигидаги делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумки, республика миқёсида урбанизация соҳаси жадал ривожланиб келмоқда. Айнан шу хусусида учрашув давомида вазирнинг биринчи ўринбосари Ильхом Норқулов Ўзбекистонда урбанизация соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотлар тўғрисида маълумот бериб ўтди. Шунингдек, Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши директори аъзоси Галина Никитина ҳам юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар юзасидан ўзининг фикрларини айтиб ўтди. Шу билан бирга, амалдаги тадқиқотлар бўйича ҳам ўз мулоҳазаларини билдирди.
Ўтказилган учрашувда Техник директор Олег Карелин Эстониядаги Таллин шаҳрининг рақамли тажрибаси ва шаҳарнинг ҳар бир давр мобайнидаги урбанизация соҳаси ўзгариш стандартлари тўғрисида маьлумот берди. Шаҳарсозликни ягона рақамли моделга айлантириш ва бу борада қабул қилинган стандартлар мавзусига алоҳида эьтибор қаратилди. Урбанизация стратегиясида мастер режаси ҳамда рақамли режалаштириш модели умумжаҳон тенденциялари борасидаги таклифлар чуқур таҳлил қилинди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ҳудуди бўйлаб урбанизация соҳасида IT замонавий технологияларидан фойдаланиш ва унинг ечимлари, шаҳарни бошқариш ва ривожлантириш учун илғор инновацион технологияларни жорий этиш тўғрисидаги фикр мулоҳазалар билдирилди. Учрашувнинг асосий мавзуси “Smart village”, яьни шаҳарлар барпо этиш ва шу орқали аҳолининг яшаш шароитини яхшилаш борасида фикр алмашилди.

Встреча с членом совета директоров Эстонской Республики
22 июня текущего года первый заместитель министра Экономического развития и сокращения бедности Ильхом Нуркулов встретился с делегацией во главе с директором правления Эстонской Республики Галиной Никитиной, техническим директором Олегом Карелиным и главным специалистом главного управления планирования Департамента строительства города Ташкента Баймцхамедов Искандар.
Известно, что на Республиканском уровне стремительно развивается сфера урбанизации. В этой связи в ходе встречи Ильхом Норкулов, первый заместитель министра, дал информацию о масштабных реформах в области урбанизации в Узбекистане. Член совета директоров Эстонской Республики Галина Никитина также высказала свое мнение о масштабной работе, проводимой в нашей стране. В то же время он также высказал свое мнение о текущих исследованиях.
На встрече технический директор Олег Карелин рассказал о цифровом опыте города Таллинна в Эстонии и о стандартах изменения урбанизации города в каждый период. Особое внимание было уделено трансформации городского планирования в единую цифровую модель и теме стандартов, принятых в этой связи. В стратегии урбанизации были подробно проанализированы предложения по генеральному плану и модели цифрового планирования с учетом глобальных тенденций.
В ходе беседы в области урбанизации на всей территории Узбекистана были высказаны мнения об использовании современных IT-технологий и их решений, внедрении передовых инновационных технологий для управления и развития городов. Главной темой встречи стала "Умная деревня", то есть обмен мнениями по восстановлению городов и тем самым улучшению условий жизни населения.