Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши аъзоси билан учрашув
Жорий йилнинг 22 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Ильхом Норқуловнинг Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши директори аъзоси Галина Никитина, Техник директор Олег Карелин ҳамда Тошкент шаҳар қурилиш бошқармаси Бош режа бўлими Бош мутахассиси Баймцхамедов Искандар бошчилигидаги делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумки, республика миқёсида урбанизация соҳаси жадал ривожланиб келмоқда. Айнан шу хусусида учрашув давомида вазирнинг биринчи ўринбосари Ильхом Норқулов Ўзбекистонда урбанизация соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотлар тўғрисида маълумот бериб ўтди. Шунингдек, Эстония Республикаси Бошқарув Кенгаши директори аъзоси Галина Никитина ҳам юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар юзасидан ўзининг фикрларини айтиб ўтди. Шу билан бирга, амалдаги тадқиқотлар бўйича ҳам ўз мулоҳазаларини билдирди.
Ўтказилган учрашувда Техник директор Олег Карелин Эстониядаги Таллин шаҳрининг рақамли тажрибаси ва шаҳарнинг ҳар бир давр мобайнидаги урбанизация соҳаси ўзгариш стандартлари тўғрисида маьлумот берди. Шаҳарсозликни ягона рақамли моделга айлантириш ва бу борада қабул қилинган стандартлар мавзусига алоҳида эьтибор қаратилди. Урбанизация стратегиясида мастер режаси ҳамда рақамли режалаштириш модели умумжаҳон тенденциялари борасидаги таклифлар чуқур таҳлил қилинди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ҳудуди бўйлаб урбанизация соҳасида IT замонавий технологияларидан фойдаланиш ва унинг ечимлари, шаҳарни бошқариш ва ривожлантириш учун илғор инновацион технологияларни жорий этиш тўғрисидаги фикр мулоҳазалар билдирилди. Учрашувнинг асосий мавзуси “Smart village”, яьни шаҳарлар барпо этиш ва шу орқали аҳолининг яшаш шароитини яхшилаш борасида фикр алмашилди.

Meeting with a member of the board of Directors of the Republic of Estonia
On June 22 of this year, the first place of the minister of Economic development and poverty reduction Ilkhom Nurkulov met with the delegation headed by Galina Nikitina, director of the board of the Republic of Estonia, Oleg Karelin, technical director and Baymskhamedov Iskandar, Chief Specialist of the main Planning Department of the Tashkent City Construction Department.
It is known that at the Republican level, the sphere of urbanization is developing rapidly. In this regard, during the meeting Ilkhom Norkulov, the first place of the minister, gave information about the large-scale reforms in the field of urbanization in Uzbekistan. Galina Nikitina, a member of the board of Directors of the Republic of Estonia, also expressed her views on the large-scale work carried out in our country. At the same time, he also expressed his views on the current research.
At the meeting, technical director Oleg Karelin gave information about the digital experience of the city of Tallinn in Estonia and about the standards of change in the urbanization of the city during each period. Particular attention was paid to the transformation of urban planning into a single digital model and the topic of standards adopted in this regard. In the urbanization strategy, proposals on the master plan and the model of digital planning on the global trends were analyzed in depth.
During the conversation in the field of urbanization throughout the territory of Uzbekistan the views expressed on the use of modern IT technologies and its solutions, the introduction of advanced innovative technologies for city management and development. The main theme of the meeting was "Smart village", that is, the exchange of views on the restoration of cities and thereby improving the living conditions of the population.