Қашқадарё вилоятини ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида амалга оширилган ишлар натижалари юзасидан тақдимот
19/06/2021 - 09:40 4466
Жорий йилнинг 15 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Қашқадарё вилояти Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бош бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Бердиев Анвар Абдувалиевич томонидан Қашқадарё вилоятида ўтган давр мобайнида ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида амалга оширилган ишлар натижалари юзасидан тақдимот ўтказилди.
Тадбир видеоконференция алоқа форматида ташкил этилиб, унда вазирлик марказий аппарати ходимлари ҳамда вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари вакиллари иштирок этиб ўз таклиф ва саволларини тақдим этдилар.
Тақдимотда ҳудуднинг макроиқтисодий кўрсаткичлари, туман (шаҳар)ларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ҳолати бўйича тоифаларга ажратилиши, “маҳаллабай” ишлаш тизими асосида олиб борилган ишлар, 2021 йилда ҳудудларда камбағалликни қисқартириш бўйича тасдиқланган чора-тадбирлар дастурининг бандлари ижроси таҳлил қилиниб, йўналишлар бўйича олиб борилган ишлар муҳокама қилинди. Жумладан,
Яшил ҳудудлар – Қарши шаҳри ҳамда Китоб тумани;
Сариқ ҳудудлар – Яккабоғ, Шаҳрисабз, Муборак, Миришкор, Қамаши, Косон, Нишон, Деҳқонобод, Қарши, Касби туманлари ва Шаҳрисабз шаҳри;
Қизил ҳудудлар – Ғузор ҳамда Чироқчи туманлари.
Якуний натижалар чиққанидан сўнг, қизил ҳудудларни ривожлантириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, “Маҳаллабай” ишлаш тизими асосида аниқланган муаммо ва камчиликлар ҳамда уларни бартараф этиш учун “Маҳаллабай” ишлаш тизими бўйича жами 1 364 нафар раҳбар ва ходимлар сафарбар қилинди. 771 та маҳаллаларга тижорат банкларидан доимий ишловчи масъул ходимлар бириктирилди.
Шу билан бирга, “Маҳаллабай” ишлаш тизими асосида 60 та секторда бошқарув офислари, туман ва шаҳарларда мувофиқлаштирувчи гуруҳлар ташкил этилди.
Қолаверса, эҳтиёжманд аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, тадбиркорликка жалб этиш, ташаббус ва ғояларини амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” юритилиши ҳолати бўйича маълумотлар тақдим этилди.
Шунингдек, тижорат банклари томонидан оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида ажратилган кредитлар таҳлили ва янги иш ўринлари яратиш орқали ишсиз аҳоли бандлигини таъминлаш борасида эришилган натижаларга кўра бўш иш ўринларига жойлаштирилди, имтиёзли кредитлар ажратилди, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” рўйхатида турувчи фуқаролар касб-ҳунарга ўқитилди ва субсидия маблағлари ҳисобидан иссиқхоналар қуриб берилди ҳамда бошқа турдаги ёрдамлар кўрсатилди.
Вилоятда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” рўйхатига киритилган фуқаролар билан ишлашда қайта ҳисобланиш ҳолатлари учраганлиги ҳамда мавжуд муаммолар таҳлил қилиниб, янги тизим яратиш тўғрисида таклифлар муҳокама қилинди, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” учун умумий электрон портал очиш, мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш юзасидан таклифлар кўриб чиқилди.
Тақдимот сўнггида, вазирлик ходимлари ва вилоят бош бошқармалари вакиллари ҳудудларни ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида келгусида амалга оширилиши кўзда тутилаётган ишларни белгилаб олдилар.

Презентация результатов работы по социально-экономическому развитию и сокращению бедности в Кашкадарьинской области
19/06/2021 - 09:40 4423
15 июня в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась презентация о результатах социально-экономического развития и сокращения бедности в Кашкадарьинской области.
Нынешнее мероприятие было организовано в формате видеоконференции, в которой приняли участие сотрудники центрального аппарата и региональных подразделений министерства. Презентацию провел первый заместитель начальника управления экономического развития и сокращения бедности Кашкадарьинской области Анвар Бердиев. Он проанализировал макроэкономические показатели, работу по системе «махаллабай» и выполнение вышеупомянутой программы.
В частности, была предоставлена ​​информация о прогнозных параметрах ВРП и рисках, влияющих на ситуацию. На основе статистики, опросов предпринимателей и населения сформирован предварительный рейтинг социально-экономического развития территорий. Они оценены следующим образом:
зеленые зоны – город Карши и Китабский район;
желтые – Яккабагский, Шахрисабзский, Мубарекский, Миришкорский, Камашинский, Касанский, Нишанский, Дехканабадский, Каршинский, Касбинский районы и город Шахрисабз;
красные – Гузарский и Чиракчинский районы.
После получения окончательных результатов планируется подготовить отдельную программу по развитию красных зон.
Отмечалось, что 1364 специалиста привлечены для устранения проблем и недостатков, выявленных на основе системы «махаллабай». В 60 секторах созданы офисы управления по системе «махаллабай», во всех районах и городах действуют координационные группы, а в 771 сходе граждан постоянно работают представители коммерческих банков.
А. Бердиев рассказал о социальной поддержке нуждающихся, развитии предпринимательства, помощи в реализации инициатив и идей в рамках «Железной книги», «Женской книги» и «Молодежной книги». Осуществляется программа расширения семейного бизнеса путем выделения льготных кредитов коммерческих банков, безработные граждане трудоустраиваются благодаря созданию новых вакантных мест. Соотечественники, включенные в указанные списки, проходят обучение и получают субсидии на строительство теплиц, реализуются другие меры содействия им.
Проанализированы существующие проблемы и случаи двойного учета жителей области в «Железной книге», «Женской книге» и «Молодежной книге». Рассмотрены предложения по решению имеющихся вопросов, улучшению деятельности по новой системе и созданию общего электронного портала с названными списками.
В конце презентации специалисты министерства и областных ведомств обозначили задачи на будущее для развития экономики и сокращения бедности.