Қашқадарё вилоятини ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида амалга оширилган ишлар натижалари юзасидан тақдимот
19/06/2021 - 09:40 4466
Жорий йилнинг 15 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Қашқадарё вилояти Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бош бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Бердиев Анвар Абдувалиевич томонидан Қашқадарё вилоятида ўтган давр мобайнида ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида амалга оширилган ишлар натижалари юзасидан тақдимот ўтказилди.
Тадбир видеоконференция алоқа форматида ташкил этилиб, унда вазирлик марказий аппарати ходимлари ҳамда вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари вакиллари иштирок этиб ўз таклиф ва саволларини тақдим этдилар.
Тақдимотда ҳудуднинг макроиқтисодий кўрсаткичлари, туман (шаҳар)ларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ҳолати бўйича тоифаларга ажратилиши, “маҳаллабай” ишлаш тизими асосида олиб борилган ишлар, 2021 йилда ҳудудларда камбағалликни қисқартириш бўйича тасдиқланган чора-тадбирлар дастурининг бандлари ижроси таҳлил қилиниб, йўналишлар бўйича олиб борилган ишлар муҳокама қилинди. Жумладан,
Яшил ҳудудлар – Қарши шаҳри ҳамда Китоб тумани;
Сариқ ҳудудлар – Яккабоғ, Шаҳрисабз, Муборак, Миришкор, Қамаши, Косон, Нишон, Деҳқонобод, Қарши, Касби туманлари ва Шаҳрисабз шаҳри;
Қизил ҳудудлар – Ғузор ҳамда Чироқчи туманлари.
Якуний натижалар чиққанидан сўнг, қизил ҳудудларни ривожлантириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, “Маҳаллабай” ишлаш тизими асосида аниқланган муаммо ва камчиликлар ҳамда уларни бартараф этиш учун “Маҳаллабай” ишлаш тизими бўйича жами 1 364 нафар раҳбар ва ходимлар сафарбар қилинди. 771 та маҳаллаларга тижорат банкларидан доимий ишловчи масъул ходимлар бириктирилди.
Шу билан бирга, “Маҳаллабай” ишлаш тизими асосида 60 та секторда бошқарув офислари, туман ва шаҳарларда мувофиқлаштирувчи гуруҳлар ташкил этилди.
Қолаверса, эҳтиёжманд аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, тадбиркорликка жалб этиш, ташаббус ва ғояларини амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” юритилиши ҳолати бўйича маълумотлар тақдим этилди.
Шунингдек, тижорат банклари томонидан оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида ажратилган кредитлар таҳлили ва янги иш ўринлари яратиш орқали ишсиз аҳоли бандлигини таъминлаш борасида эришилган натижаларга кўра бўш иш ўринларига жойлаштирилди, имтиёзли кредитлар ажратилди, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” рўйхатида турувчи фуқаролар касб-ҳунарга ўқитилди ва субсидия маблағлари ҳисобидан иссиқхоналар қуриб берилди ҳамда бошқа турдаги ёрдамлар кўрсатилди.
Вилоятда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” рўйхатига киритилган фуқаролар билан ишлашда қайта ҳисобланиш ҳолатлари учраганлиги ҳамда мавжуд муаммолар таҳлил қилиниб, янги тизим яратиш тўғрисида таклифлар муҳокама қилинди, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” учун умумий электрон портал очиш, мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш юзасидан таклифлар кўриб чиқилди.
Тақдимот сўнггида, вазирлик ходимлари ва вилоят бош бошқармалари вакиллари ҳудудларни ижтимоий иқтисодий ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасида келгусида амалга оширилиши кўзда тутилаётган ишларни белгилаб олдилар.

Presentation on the results of work on socio-economic development of Kashkadarya region and poverty reduction
19/06/2021 - 09:41 4249
On June 15, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a presentation by Berdiev Anvar Abduvalievich, First Deputy Head of the Kashkadarya Regional Department for Economic Development and Poverty Reduction, on the results of socio-economic development and poverty reduction in Kashkadarya region. The event was organized in the form of a videoconference, which was attended by employees of the central office of the Ministry and representatives of regional offices of the Ministry, who presented their proposals and questions.
The presentation analyzed the macroeconomic indicators of the region, the classification of districts (cities) on the state of socio-economic development, the work carried out on the basis of "Mahallabay" system of work, the implementation of items of the approved program of measures to reduce poverty in the regions in 2021.
The current macroeconomic indicators of the region were analyzed, on the basis of which information was provided on the expectations of these indicators, forecast parameters, risks that affect the non-fulfillment;
Also, according to the results of a survey conducted among entrepreneurs and the population, the initial rating of the regions was formed. According to preliminary data, the regions were assessed as follows:
Green areas - Karshi city and Kitab district;
Yellow areas - Yakkabag, Shakhrisabz, Mubarek, Mirishkor, Kamashi, Kasan, Nishan, Dehkanabad, Karshi, Kasbi districts and the city of Shakhrisabz;
Red Zones - Guzar and Chirakchi districts.
Once the final results are available, a separate program for the development of red zones is planned.
In addition, a total of 1,364 managers and employees of the "Mahallabay" system were mobilized to address the problems and shortcomings identified on the basis of the "Mahallabay" system. 771 mahallas have permanent employees from commercial banks.
In addition to, on the basis of the "Mahallabay" system, management offices in 60 sectors, coordination groups in districts and cities have been established.
Furthermore, information was provided on the status of the "Iron Book", "Women's Book" and "Youth Book" in order to provide social support to the needy, entrepreneurship, assistance in the implementation of initiatives and ideas.
Also, According to the results of the loan analysis provided by commercial banks under family business development programs and new job creations, the unemployed were also engaged in job vacancies, and given preferential loans. The list of poor people formed as “Iron Book”, “Women’s Book” and “Youth Book” were subsidized and given financial aids to build greenhouses, and other types of aids were also provided. There were cases of re-evaluatе in the work with citizens included in the "Iron Book", "Women's Book" and "Youth Book" in the region, and the existing problems were analyzed and proposals for the creation of a new system were discussed, "Iron Book", "Women's Book" and "Youth Proposals on opening a common electronic portal for "notebook", existing problems and their solutions were considered.
At the end of the presentation, officials of the ministry and representatives of the main departments of the region identified the work to be done in the future on the socio-economic development of the regions and poverty reduction.