UNICEF vakillari bilan uchrashuv
31 may kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida, vazirning birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar jamg‘armasi (UNICEF) vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi koronavirus pandemiyasining O‘zbekistondagi oilalar va bolalar farovonligiga ta’sirini muhokama qilish bo‘lib, unda UNICEF mutaxassislari ushbu mavzu bo‘yicha o‘zlarining dastlabki tadqiqotlar natijalarini taqdim etdilar.
Uchrashuvda shuningdek, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘djaev va UNICEF tomonidan – Jamg‘armaning O‘zbekistondagi vakolatxonasi ijtimoiy siyosat bo‘limi boshlig‘i Tinatin Baum, vakolatxonaning maslahatchisi Umid Aliyev va boshqa mas’ullar ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida, pandemiya sharoitida mamlakat aholisini ijtimoiy ta’minlash sohasida bir qator samarali qadamlar amalga oshirilgani qayd etildi. Xususan, imtiyozlarni tayinlash mezonlarini qayta ko‘rib chiqish orqali,ularni qamrovi kengaytirilganligi, 2020-yil sentabr oyidan boshlab yoshi va nogironligi bo‘yicha nafaqalar uchun ijtimoiy nafaqalarning bazaviy miqdorlarining oshirilganligi, kam ta’minlanganlar, nogironligi bor, boquvchisini yo‘qotganligi uchun nafaqa oladigan oilalarga bir martalik moddiy yordam to‘lab berilganligi va boshqalar.
UNICEF vakillari pandemiya boshlanganidan o‘rtacha daromadning pasayishi kuzatilganligini , davlat tomonidan qabul qilingan ijtimoiy himoya choralari nafaqa oluvchilarga ta’sirini biroz yumshatishga yordam berganligini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar muhokama natijalaridan mamnunligi qayd etildi. Kelgusi tadqiqotlar bo‘yicha ishlarni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti vakillari bilan birgalikda davom ettirish bo‘yicha kelishib olindi.

Встреча с представителями ЮНИСЕФ
31 мая в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра Илхома Норкулова с представителями Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ).
Главной темой встречи было обсуждение влияния коронавирусной пандемии на благосостояние семей и детей в Узбекистане, где эксперты с UNICEF презентовали свои первичные исследования по данной теме.
В обсуждениях также приняли участие директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев, а со стороны ЮНИСЕФ – начальник отдела социальной политики представительства фонда в Узбекистане Тинатин Баум, советник представительства Умид Алиев и другие.
Был отмечен ряд эффективных шагов в области социального обеспечения населения страны в условиях пандемии. В частности, расширен охват пособиями за счет пересмотра критериев их назначения, с сентября 2020 года увеличился базовый размер социальных пособий по старости и инвалидности, выплачена единовременная материальная помощь семьям, получающим пособия для малоимущих, по инвалидности, по потере кормильца или пенсию.
Представители ЮНИСЕФ отметили, что с начала пандемии произошло снижение средних доходов, и что меры социальной защиты, принятые государством, помогли смягчить некоторые из последствий для населения, получающих пособия.
В завершение встречи стороны выразили удовлетворение результатами обсуждений. Достигнута договоренность продолжить работу над будущими исследованиями в сотрудничестве с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований.