22/04/2021 - 20:14 4569
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov va Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy vise-prezidenti Anna Byerde xonim boshchiligida Jahon banki vakillari bilan Jahon banki guruhining “Bahor uchrashuvlari” doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda aholining ehtiyojmand qatlamlarini ijtimoiy himoya qilish va ta’lim sifatini oshirish, hududlarda tadbirkorlikni rivojlantirish, innovatsion yondashuvlarni jalb qilish orqali qishloq xo‘jaligi sektorini yaxshilash, issiqlik ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish, energiya resurslarini oqilona taqsimlash va yer munosabatlarini takomillashtirish sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Anna Byerde xonim “O‘zbekiston samarali islohotlar dasturini amalga oshiradigan mamlakat sifatida tan olingan. Davlat tomonidan qashshoqlikni kamaytirish borasida mamlakatda qashshoqlik darajasini baholash va turli xil samarali vositalarni qo‘llash uchun ma’lumotlarni shakllantirish bo‘yicha juda yuqori sifatli va mukammal ishlar amalga oshirilganligini” ta’kidlab o‘tdi.
O‘zbekiston tomonidan qayd etilganidek, “Respublika bugungi kunda aholini emlash, shu jumladan UNISEF ko‘magida faol ish olib bormoqda, qo‘shimcha ravishda Xitoy va Rossiya bilan ikki tomonlama aloqalar o‘rnatilmoqda”.
Shuningdek, tomonlar yangi hamkorlik strategiyasini tayyorlashni muhokama qildilar, o‘rta muddatli istiqbolda islohotlarni talab qiluvchi ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi.
Bank vakillari Jahon banki barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun tavsiyalar ishlab chiqadigan sohalarni aniqlash uchun joriy iqtisodiy vaziyatning “hozirgi kunda “diagnostikasi” olib borilayotganini” ma’lum qildi.
Shuningdek, tomonlar bank vakillari tomonidan 2020-2021-yillarda yoshlar va ayollar o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish, Farg‘ona vodiysi qishloq joylarida tadbirkorlikni rivojlantirish va inson kapitali rivojlanishini yaxshilash bo‘yicha dasturni davom ettirish bo‘yicha istiqbolli loyihalarni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash va Jahon banki tomonidan O‘zbekistonda islohotlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

22/04/2021 - 20:15 4254
В рамках «Весенних совещаний» Группы Всемирного банка в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча (в онлайн формате) Заместителя Премьер-министра – министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшида Кучкарова с представителями Всемирного банка во главе с г-жой Анной Бьерде, региональным вице-президентом по Европе и Центральной Азии.
В ходе встречи стороны обсудили приоритетные направления поддержки реформ в сфере укрепления социальной защиты уязвимых слоев населения и повышения качества образования, развития предпринимательства в регионах, улучшения сельскохозяйст-венного сектора за счет привлечения инновационных подходов, модернизации системы теплоснабжения, рационального распределения энергоресурсов и совершенствования земельных отношений.
Г-жа Анна Бьерде отметила, что «Узбекистан выделяется как страна, которая внедряет эффективную программу реформ. Касательно сокращения бедности со стороны государства проведена очень качественная и отличная работа по формированию данных для оценки уровня бедности в стране и применению различных эффективных инструментов».
Узбекской стороной было отмечено что «республика на сегодняшний день сейчас активно работает над вакцинацией населения, в том числе, благодаря поддержке UNISEF, дополнительно ведутся контакты на двусторонней основе с Китаем и Россией».
Стороны также обсудили подготовку новой Страновой стратегии партнерства, были определены приоритетные направления, требующие реформирования в среднесрочной перспективе.
Представители банка проинформировали, что «в настоящее время ведется «диагностика» текущей экономической ситуации на предмет определения секторов, по которым Всемирный банк будет разрабатывать рекомендации для обеспечения стабильного экономического роста».
Кроме того, стороны также обсудили перспективные проекты, предлагаемые Банком к реализации в 2020-2021 годах, в сферах развития предпринимательства среди молодежи и женщин, продолжения программы по развитию предпринимательства в сельской области Ферганской долины и улучшения развития человеческого капитала.
По итогам встречи стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению партнерства и оказания Всемирным банком всесторонней поддержки реформ в Узбекистане.