Chelyabinsk viloyati delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida Chelyabinsk viloyati gubernatorining oʻrinbosari Yegor Kovalchuk boshchiligidagi Chelyabinsk viloyati (Rossiya) delegatsiyasi bilan “INNOPROM – Oʻzbekistonda katta sanoat haftaligi” Xalqaro sanoat koʻrgazmasida ishtirok etish masalalari yuzasidan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Rossiya Federatsiyasi Oʻzbekiston Respublikasining hududlari bilan hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligini ta’kidladi.
Delegatsiya rahbari Chelyabinsk viloyati va Oʻzbekiston oʻrtasidagi umumiy tovar ayirboshlash hajmi 2020 yilda 400 million dollardan oshgani va bu Chelyabinsk viloyatining barcha tashqi hamkorlari orasida Oʻzbekiston uchinchi oʻrinda ekanligini qayd etib oʻtdi.
Chelyabinsk viloyati bugungi kunda Namangan, Samarqand, Jizzax, Navoiy viloyatlari va Toshkent shahri bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalasi ishlab chiqmoqda.
Shu nuqtai nazardan, Chelyabinsk viloyatining sanoatga ixtisoslashuvini hisobga olgan holda, o'zbek tomoni Toshkent viloyati bilan hamkorlik aloqalarini o'rnatish yuzasidan taklif bilan chiqdi.
Yegor Kovalchuk O'zbekiston va Chelyabinsk viloyati ishbilarmon doiralari o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdi. Ikki tomonlama tadbirlarda yuzma-yuz va onlayn formatda ishtirok etish biznes aloqalarni yo'lga qo'yishda muhim ahamiyat kasb etadi.
O'z navbatida, O'zbekiston tomoni Rossiya delegatsiyasiga ikki mamlakat o'rtasidagi ikkinchi mintaqalararo forumga tayyorgarlik, shuningdek, MDH sanoat kooperatsiyasi forumiga tayyorgarlik ko'rish haqida ma'lumot berib, Chelyabinsk viloyatini ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga taklif qildi.
Muhokamaning yana bir muhim yo'nalishi-maxsus sanoat zonalarini tashkil etish masalasi. Tomonlar Chelyabinsk viloyatida ham, O'zbekistonda ham sanoat zonalarini boshqarish siyosatiga katta qiziqish bildirdilar.
Uchrashuv yakunida gubernator o'rinbosari vazirlik rahbariyatini Chelyabinsk viloyatida bo'lib o'tishi rejalashtirilayotgan ShHT mintaqa rahbarlari forumida ishtirok etish uchun taklif qildi.

Встреча с делегацией Челябинской области
6 апреля текущего года состоялась встреча между руководством Министерства экономического развития и сокращения бедности и делегацией Челябинской области (Россия) во главе с заместителем Губернатора области Егором Ковальчуком, которая находится в Узбекистане в рамках участия в Международной промышленной выставке «ИННОПРОМ - Большая промышленная неделя в Узбекистане».
В ходе встречи российская сторона отметила заинтересованность в развитии сотрудничества с регионами Узбекистана.
Глава делегации подчеркнул, что общий товарооборот Челябинской области с Узбекистаном в 2020 году составил более 400 млн долл., что является третьим показателем среди всех внешних партнеров области.
По словам Егора Ковальчука, на сегодняшний день прорабатывается вопрос налаживания сотрудничества с Наманганской, Самаркандской, Джизакской, Навоийской областями и городом Ташкент.
В этом контексте, учитывая промышленную ориентированность Челябинской области, узбекской стороной предложено установить партнерские связи также с Ташкентской областью.
Егор Ковальчук уделил особое внимание на развитие сотрудничества между бизнес сообществами Узбекистана и Челябинской области. Участие в двусторонних мероприятиях как в очном, так и онлайн формате способствует налаживанию деловых контактов.
В свою очередь, узбекская сторона проинформировала российскую сторону о подготовке к проведению Второго межрегионального форума между Узбекистаном и Россией, а также Форума промышленной кооперации СНГ и пригласил принять активное участие Челябинскую область.
Еще одним немаловажным направлением дискуссии стал вопрос организации специальных промышленных зон. Стороны проявили высокий интерес к политике управления промышленными зонами как в Челябинской области, так и в Узбекистане.
В заключении заместитель губернатора пригласил руководство министерства в Челябинскую область для принятия участия в Форуме глав регионов ШОС.