Chelyabinsk viloyati delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida Chelyabinsk viloyati gubernatorining oʻrinbosari Yegor Kovalchuk boshchiligidagi Chelyabinsk viloyati (Rossiya) delegatsiyasi bilan “INNOPROM – Oʻzbekistonda katta sanoat haftaligi” Xalqaro sanoat koʻrgazmasida ishtirok etish masalalari yuzasidan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Rossiya Federatsiyasi Oʻzbekiston Respublikasining hududlari bilan hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligini ta’kidladi.
Delegatsiya rahbari Chelyabinsk viloyati va Oʻzbekiston oʻrtasidagi umumiy tovar ayirboshlash hajmi 2020 yilda 400 million dollardan oshgani va bu Chelyabinsk viloyatining barcha tashqi hamkorlari orasida Oʻzbekiston uchinchi oʻrinda ekanligini qayd etib oʻtdi.
Chelyabinsk viloyati bugungi kunda Namangan, Samarqand, Jizzax, Navoiy viloyatlari va Toshkent shahri bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalasi ishlab chiqmoqda.
Shu nuqtai nazardan, Chelyabinsk viloyatining sanoatga ixtisoslashuvini hisobga olgan holda, o'zbek tomoni Toshkent viloyati bilan hamkorlik aloqalarini o'rnatish yuzasidan taklif bilan chiqdi.
Yegor Kovalchuk O'zbekiston va Chelyabinsk viloyati ishbilarmon doiralari o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdi. Ikki tomonlama tadbirlarda yuzma-yuz va onlayn formatda ishtirok etish biznes aloqalarni yo'lga qo'yishda muhim ahamiyat kasb etadi.
O'z navbatida, O'zbekiston tomoni Rossiya delegatsiyasiga ikki mamlakat o'rtasidagi ikkinchi mintaqalararo forumga tayyorgarlik, shuningdek, MDH sanoat kooperatsiyasi forumiga tayyorgarlik ko'rish haqida ma'lumot berib, Chelyabinsk viloyatini ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga taklif qildi.
Muhokamaning yana bir muhim yo'nalishi-maxsus sanoat zonalarini tashkil etish masalasi. Tomonlar Chelyabinsk viloyatida ham, O'zbekistonda ham sanoat zonalarini boshqarish siyosatiga katta qiziqish bildirdilar.
Uchrashuv yakunida gubernator o'rinbosari vazirlik rahbariyatini Chelyabinsk viloyatida bo'lib o'tishi rejalashtirilayotgan ShHT mintaqa rahbarlari forumida ishtirok etish uchun taklif qildi.

Meeting with the delegation of the Chelyabinsk region
On April 6 of this year, a meeting was held between the leadership of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and a delegation of the Chelyabinsk Region (Russia) headed by Deputy Governor of the Region Yegor Kovalchuk, who is in Uzbekistan which is in Uzbekistan within the framework of participation in the International Industrial Exhibition “INNOPROM” Big Industrial Week in Uzbekistan.
During the meeting, the delegation expressed its interest in developing cooperation with the regions of Uzbekistan.
The head of the delegation stressed that the total trade between the Chelyabinsk region and Uzbekistan in 2020 amounted to more than $ 400 million, which is the third indicator among all external partners of the region.
According to Yegor Kovalchuk, nowadays the issue of establishing cooperation with Namangan, Samarkand, Jizzakh, Navoi regions and the city of Tashkent is being worked out.
In this context, given the industrial orientation of the Chelyabinsk region, the Uzbek side proposed to establish partnerships with the Tashkent region as well.
Yegor Kovalchuk paid special attention to the development of cooperation between the business communities of Uzbekistan and the Chelyabinsk region. Participation in bilateral events, both in person and online, contributes to the establishment of business contacts.
In turn, the Uzbek side informed the Russian side about preparations for the Second Interregional Forum between Uzbekistan and Russia, as well as the CIS Industrial Cooperation Forum and invited the Chelyabinsk Region to take an active part.
Another important area of discussion was the issue of organizing special industrial zones. The parties expressed high interest in the policy of managing industrial zones both in the Chelyabinsk region and in Uzbekistan.
In conclusion, the Deputy Governor invited the leadership of the ministry to the Chelyabinsk Region to take part in the Forum of Heads of SCO Regions.