Fransiya taraqqiyot agentligi rasmiylari bilan uchrashuv
Joriy yilning 31 mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida Fransiya taraqqiyot agentligi Toshkentdagi vakolatxonasi direktori Vinsent Kopen boshchiligida Fransiya taraqqiyot agentligi (keyingi oʻrinlarda FTA) rasmiylari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Maʻlumot uchun: FTA - Fransiya hukumati siyosatini amalga oshiruvchi davlat moliya muassasasi. FTA faoliyatining asosiy maqsadi kambagʻallikka qarshi kurashish va hayotni yaxshilash loyihalari va yashil loyihalarni moliyalashtirish (kreditlar va grantlar) orqali barqaror rivojlanishni qoʻllab-quvvatlashdir.
Uchrashuv davomida tomonlar budjetni qoʻllab-quvvatlashning yangi dasturiga taklif etilayotgan yondashuvlarni (Policy Based Lone), yashil Iqtisodiyot strategiyasining hozirgi holati va amalga oshirilishi, institusional asos, shuningdek strategiyani amalga oshirish boʻyicha ishlab chiqilayotgan harakat rejasining asosiy yoʻnalishlari hamda manfaatdor vazirliklar va idoralarni jalb etish masalalarini muhokama qilishdi.
Uchrashuv boshida Fransiya tomoni yashil fiskal qoidalarga oʻtish asoslari va ularning afzalliklari toʻgʻrisida taqdimot olib bordi.
Shu munosabat bilan, FTA “WaterwaterhouseCoopers” (PwC) kompaniyasini Oʻzbekistonda tajriba oʻtkazuvchi davlatlardan biri sifatida yashil byudjetni shakllantirish amaliyotini tahlil qilish uchun chuqur oʻrganish uchun jalb qilganligini xabar qildi.
FTA vakillari “Agentlik oʻz xizmatlarining sifatini oshirishga va yashil byudjet va budjet mexanizmlari sohasida sheriklarini qoʻllab-quvvatlashga va bu oʻz oʻrnida kam uglerodli iqtisodiyotga oʻtish va milliy belgilangan hissalarga erishish uchun haqiqiy tarkibiy vositalar sifatida harakat qilishini intilishini” taʻkidladi.
Oʻzbekiston tomoni “Oʻzbekiston Respublikasining 2030 yilga qadar “yashil iqtisodiyot”ga oʻtishi boʻyicha tasdiqlangan strategiyasiga muvofiq, quyidagilar nazarda tutilganini maʻlum qildi:
- iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarining energiya samaradorligini oshirish;
- energiya isteʻmolini diversifikatsiya qilish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni rivojlantirish;
- iqlim oʻzgarishi oqibatlarini moslashtirish va yumshatish, tabiiy resurslardan foydalanish samaradorligini oshirish va tabiiy ekotizimlarni saqlash;
- “yashil iqtisodiyot”ni qoʻllab-quvvatlashning moliyaviy va moliyaviy boʻlmagan mexanizmlarini ishlab chiqish.
Uchrashuv yakunida FTA vakillari Oʻzbekistonda “Yashil iqtisodiyot” strategiyasini amalga oshirish uchun ikki tomonlama texnik va moliyaviy yordam koʻrsatishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

09/04/2021 - 17:02 3932
March 31 this year at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, a meeting was held with the representatives of the French Development Agency (hereinafter AFD) headed by Vincent Kopen, director of the AFD office in Tashkent.
For information: AFD is a public financial institution that implements the policy of the French Government. The main goal of the AFD 's activities is declared to be the fight against poverty and support for sustainable development by financing (loans and grants) projects to improve life and green projects.
During the meeting, the parties discussed the proposed approaches to the new program of budget support (Policy Based Lone), the current status and implementation of the Green Economy Strategy, the institutional framework, in addition to the key areas of the developed action plan for the implementation of the strategy, as well as the involvement of interested ministries and departments.
At the beginning of the meeting, the French side made a presentation on the foundations for the transition to green fiscal rules and their benefits.
In this regard, AFD reported that it has engaged PricewaterhouseCoopers (PwC) for “an in-depth study analyzing the practice of green budgeting in Uzbekistan as one of the pilot countries.
The AFD noted that “the Agency is committed to improving the quality of its services and supporting its partners in green budgeting and budgeting mechanisms to act as real structural instruments for the transition to a low-carbon economy and achieving nationally determined contributions.”
The Uzbek side informed that according to the “approved Strategy for the transition of the Republic of Uzbekistan to a “green economy” until 2030, it is envisaged:
- adaptation and mitigation of the effects of climate change, increased efficiency in the use of natural resources and the preservation of natural ecosystems;
- development of financial and non-financial mechanisms to support the “green economy”.
Following the meeting, representatives of the FAR expressed their readiness to provide bilateral technical and financial assistance in order to further implement the Strategy for a Green Economy in Uzbekistan.