Jahon bankining taraqqiyot siyosati va hamkorlik aloqalari bo'yicha boshqaruvchi direktori bilan onlayn uchrashuv
09/02/2021 - 10:23 6256
Joriy yilning 4 fevral kuni Jahon bankining taraqqiyot siyosati va hamkorlik aloqalari bo'yicha boshqaruvchi direktori Mari Pangestu (http://bit.ly/2MWOE24) O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining moliya-iqtisodiyot va kambag'allikni qisqartirish bo'yicha o'rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri Jamshid Kuchkarov, Moliya vaziri Timur Ishmetov, Qishloq xo'jaligi vaziri Jamshid Xo'jayev, shuningdek, “Taraqqiyot strategiyasi” markazining ijrochi direktori Eldor Tulyakovlar o'rtasida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tomonlar Jahon bankining tahliliy, tadqiqot va maslahat mahsulotlari va xizmatlarining mamlakatda islohotlarni ishlab chiqish va ularni amalga oshirishda tutgan o'rni haqida suhbatlashdilar.
Bankning turli ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi moliyaviy-texnikaviy ko’magi ham ishtirokchilar tomonidan tahlil qilindi. Masalan, kambag’allikni qisqartirish va qishloq xo’jaligini modernizatsiya qilish sohalarida. Yuqorida aytib o’tilgan mahsulotlar va xizmatlar O’zbekistonda raqobatbardosh hamda barqaror bozor iqtisodiyoti shakllanishida o’z hissasini qo’shayotganligi ta’kidlandi.

Online meeting with World Bank Managing Director of Development Policy and Partnership
On February 4, 2021, Mari Pangestu, World Bank Managing Director of Development Policy and Partnership (http://bit.ly/2MWOE24) held an online meeting with Jamshid Kuchkarov, Deputy Prime Minister for Financial and Economic Issues and Poverty Reduction, Timur Ishmetov, Minister of Finance, Jamshid Khodjaev, Minister of Agriculture, and Eldor Tulyakov, Executive Director of the Development Strategy Center.
The parties discussed the role of World Bank’s knowledge, research and advisory products and services in implementing and developing transformative reforms in the country.
The Bank's financial and technical assistance in various socio-economic spheres was comprehensively analyzed. For example, in the field of poverty eradication and agricultural modernization. It was noted that the above-mentioned products and services contribute to the formation of a competitive and sustainable market economy in Uzbekistan.