Jahon bankining taraqqiyot siyosati va hamkorlik aloqalari bo'yicha boshqaruvchi direktori bilan onlayn uchrashuv
09/02/2021 - 10:23 6256
Joriy yilning 4 fevral kuni Jahon bankining taraqqiyot siyosati va hamkorlik aloqalari bo'yicha boshqaruvchi direktori Mari Pangestu (http://bit.ly/2MWOE24) O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining moliya-iqtisodiyot va kambag'allikni qisqartirish bo'yicha o'rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri Jamshid Kuchkarov, Moliya vaziri Timur Ishmetov, Qishloq xo'jaligi vaziri Jamshid Xo'jayev, shuningdek, “Taraqqiyot strategiyasi” markazining ijrochi direktori Eldor Tulyakovlar o'rtasida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tomonlar Jahon bankining tahliliy, tadqiqot va maslahat mahsulotlari va xizmatlarining mamlakatda islohotlarni ishlab chiqish va ularni amalga oshirishda tutgan o'rni haqida suhbatlashdilar.
Bankning turli ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi moliyaviy-texnikaviy ko’magi ham ishtirokchilar tomonidan tahlil qilindi. Masalan, kambag’allikni qisqartirish va qishloq xo’jaligini modernizatsiya qilish sohalarida. Yuqorida aytib o’tilgan mahsulotlar va xizmatlar O’zbekistonda raqobatbardosh hamda barqaror bozor iqtisodiyoti shakllanishida o’z hissasini qo’shayotganligi ta’kidlandi.

Онлайн-встреча с управляющим директором Всемирного банка по вопросам политики в области развития и партнёрским отношениям
09/02/2021 - 10:25 5681
4 февраля с. г. состоялась онлайн-встреча управляющего директора Всемирного банка по вопросам политики в области развития и партнёрским отношениям Мари Пангесту (http://bit.ly/2MWOE24) с заместителе Премьер-министра Республики Узбекистан по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности – министром экономического развития и сокращения бедности Джамшидом Кучкаровым, министром финансов Тимуром Ишметовым, министром сельского хозяйства Джамшидом Ходжаевым, а также исполнительным директором Центра «Стратегия развития» Эльдором Туляковым.
Стороны обменялись мнениями касательно роли аналитических, исследовательских и консультативных продуктов и услуг Всемирного банка в процессе разработки и осуществления реформ в стране.
Было всесторонне проанализировано финансово-техническое содействие Банка в различных социально-экономических сферах. Например, в области борьбы с бедностью и модернизации сельского хозяйства. Отмечалось, что вышеназванные продукты и услуги вносят вклад в формирование в Узбекистане конкурентной и устойчивой рыночной экономики.