Tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini jalb etish masalalariga bag‘ishlangan seminar-trening
Bugun Iqtisodiyot va sanoat vazirligida “Grantlar, texnik ko‘mak va boshqa tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini jalb etishning asosiy tamoyillari va uslublari” mavzusidagi to‘rt kunlik seminar-trening o‘z ishini boshladi.
Seminar-treningda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari O.Nasritdinxodjaev, Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi E.Basitxanova hamda grant mablag‘larini jalb qilish va o‘zlashtirishda qatnashayotgan markaziy muassasalar, vazirliklar, idoralar mahalliy davlat boshqaruvi organlarining 200 ga yaqin vakillari, shuningdek, hamkor tashkilotlar va mamlakatlarning 20 dan ortiq vakillari ishtirok etmoqdalar.
Mazkur tadbirni tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad, davlatimiz rahbarining tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘lari (grantlar)ni jalb qilish va ulardan foydalanishda vazirlik va idoralar faoliyatining samaradorligini oshirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni muhokama qilish va ishlab chiqishga qaratilgan topshiriqlari ijrosini o‘z vaqtida va sifatli bajarishga qaratilgan.
Seminar-trening davomida grantlarni jalb qilish va o‘zlashtirish sohasini davlat tomonidan tartibga solish tizimidagi o‘zgarishlar, shuningdek, xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar, kompaniyalar va jamg‘armalar bilan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlar va ustuvor vazifalar taqdim etiladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 10 dekabrdagi PF-5848-sonli Farmoniga muvofiq yangi vertikal tizim yaratilgan bo‘lib, unga ko‘ra Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ushbu sohani muvofiqlashtirish bo‘yicha vakolatli organ etib belgilangan. Shuningdek, tashqi beg‘araz ko‘makni jalb etish masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil qilingan bo‘lib, uning asosiy vazifalariga donorlar bilan doimiy muloqot platformasini shakllantirish, tashqi beg‘araz ko‘mak loyihalarini moliyalashtirish va amalga oshirish bilan bog‘liq muammoli masalalarni hal etishda yordam ko‘rsatish hamda O‘zbekiston Respublikasining donorlar bilan hamkorligining ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, tashqi beg‘araz ko‘mak loyihalarini amalga oshirish uchun hamkorlik geografiyasini kengaytirish va moliyalashtirishning yangi salohiyatli manbalarini izlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borish kiradi.
Seminar-trening davomida ishtirokchilar tomonidan grant mablag‘larini jalb qilish va o‘zlashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar hamda xorijiy mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar va fondlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish rejalari taqdim qilinadi.
Shuningdek, loyiha tashabbuslarini tayyorlash, grant mablag‘larini jalb qilish va ulardan foydalanish, loyihalarni amalga oshirish natijasida erishilgan moddiy va nomoddiy natijalarni keyinchalik saqlash va ulardan foydalanish tizimini shakllantirishga qaratilgan amaliy choralar va sifat jihatidan yangi yondashuvlar muhokama qilinadi.

Семинар-тренинг по вопросам привлечения внешнего безвозмездного содействия
Сегодня в Министерстве экономики и промышленности начал свою работу четырехдневный семинар-тренинг по вопросам привлечения грантов, технического содействия и других внешних безвозмездных средств содействия.
Семинар-тренинг организован под руководством советника Президента Республики Узбекистан Равшана Гулямова, в котором принимают участие около 200 представителей министерств, ведомств и органов управления на местах, а также более 20 представителей организаций и стран-партнеров по развитию, задействованных в привлечении и освоении грантовых средств.
Целью мероприятия является обсуждение и проработка мер, направленных на качественное и своевременное исполнение поручений Президента Республики Узбекистан по вопросам повышения эффективности деятельности министерств и ведомств по привлечению и освоению внешнего безвозмездного содействия (грантов).
В ходе семинара будут представлены изменения в системе государственного регулирования сферы привлечения и освоения грантов, а также перспективные направления и приоритетные задачи по расширению сотрудничества с иностранными государствами, международными и иностранными организациями, компаниями и фондами.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2019 г. №УП-5848, создана новая вертикальная система, в которой Министерство инвестиций и внешней торговли определено уполномоченным органом по координации этой сферы. Также образован Координационный совет, который будет служить постоянной платформой диалога с донорами, определения приоритетных направлений сотрудничества Республики Узбекистан с ними, проведения системной работы по расширению географии взаимодействия и поиску новых потенциальных источников финансирования для реализации проектов.
В ходе семинара-тренинга участники проведут презентации по привлечению и освоению грантовых средств, а также планах по дальнейшему развитию сотрудничества с зарубежными странами, международными организациями и фондами.
Также будут обсуждены практические меры и качественно новые подходы к подготовке проектных инициатив, организации привлечения и освоения грантовых средств, формирования системы дальнейшего сохранения и использования материальных и нематериальных результатов, достигнутых по итогам реализации проектов, а также межведомственного взаимодействия.