Sog‘liqni saqlash sohasida 2019-yilning I-choragida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida maʼlumotnoma
23/05/2019 - 13:53 30883
Sog‘liqni saqlash tizimini yaxshilash, aholiga ko‘rsatilayotgan birlamchi tibbiy sanitariya, shoshilinch va tez tibbiy yordam, ixtisoslashtirilgan xizmatlar sifatini oshirish, arzon va sifatli dori-darmon va tibbiy buyumlar bilan taʼminlash, xususiy tibbiyotni rivojlantirish bo‘yicha bir qator islohotlar amalga oshirilmoqda.
Qabul qilingan normativ huquqiy hujjatlar ijrosini taʼminlash maqsadida vazirlik tomonidan tizimli ishlar amalga oshirilib, bir qator ijobiy natijalarga erishildi.
2019-yilda Davlat byudjetidan sog‘liqni saqlash sohasiga jami 12,1 trln. so‘m ajratilishi rejalashtirilgan, bu esa Davlat byudjetidan aholi sog‘lig‘ini saqlashga yo‘naltiriladi. Davlat byudjetidan sohaga ajratilgan mablag‘lar 2017-yilga (7,3 trln. so‘m) nisbatan o‘sishi 1,6 barobarni, 2018-yilga (9,6 trln. so‘m) nisbatan esa 1,3 barobarni tashkil etadi.
Bunda, umumiy byudjetning 7,7 trln. so‘mi - tibbiyot xodimlarining ish haqi va ish haqiga hisoblangan ajratmalarga qaratilib, jumladan 2018-yil 1 dekabridan 1,2 baravarga hamda 2019-yil 1 apreldan 1,15 baravarga ish haqlari oshirilishi bilan bog‘liq xarajatlarni ham qamrab oladi.
Davlat byudjetidan sog‘liqni saqlash tizimidagi tibbiyot muassasalarining dori vositalari va tibbiy buyumlar xaridlari xarajatlariga jami 1,0 trln. so‘m ajratildi. Аjratilgan mablag‘lar 2017-yilga (434,3 mlrd. so‘m) nisbatan o‘sishi 2,3 barobarni, 2018-yilga
(914,6 mlrd. so‘m) nisbatan esa 1,1 barobarni tashkil etadi.
2019-yilda Sog‘liqni saqlash tizimidagi jami 231 ta obʼektda qurilish, rekonstruktsiya va mukammal taʼmirlash ishlarini amalga oshirish uchun 972,3 trln. so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
2019-yil 1-aprel holatida tibbiyot obʼektlarida 128,5 mlrd. so‘mlik (13%) ishlar bajarilgan, 144,5 mlrd. so‘m (15%) moliyalashtirilgan.
2019-yilda xorijiy investitsiyalar qiymati 301 mln. АQSh doll. teng 8 ta loyiha amalga oshirilib, 110,02 mln АQSh doll. hukumat tomonidan kafolatlangan xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. 1 aprel xolatiga rejadagi 6,4 mln АQSh doll. urniga 9,37 mln. АQSh doll. (146,5%) o‘zlashtirildi.
Xalqaro tarraqqiyot assotsiatsiyasi (Jahon banki) kredit mablag‘lari hisobidan “Salomatlik-3” loyihasini amalga oshirish doirasida yil davomida 15,75 mln. АQSh doll. o‘zlashtirilishi rejalashtirilgan.
Islom tarraqqiyot banki ishtirokidagi “O‘zbekiston Respublikasi onkologiya muassasalarini modernizatsiya qilish» loyihasini amalga oshirish doirasida 2019-yil Investitsiya dasturiga asosan 16,8 mln АQSh doll. o‘zlashtirilishi rejalashtirilgan.
“Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazini barpo etish” loyihasi bo‘yicha qurilish ishlari davom etmoqda. Joriy yilning avgust oyidan boshlab tibbiy asbob-uskunalar va mebellarni yetkazilishi boshlanadi.
Tibbiy ko‘rik natijalariga ko‘ra, 16,9 ming nafar bemorlar ambulator va 5,1 ming nafar bemorlar statsionar sharoitda davolandi. Hududlarda diagnostika va davolashning yangi uslublarini o‘rgatish va joriy etish maqsadida 723 ta mahorat darslari hamda 501 ta seminarlar tashkil etildi.
Mamlakat tez tibbiy yordam xizmatining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish va uning faoliyati samaradorligini oshirish belgilangan. Ushbu dolzarb muammolarni hal qilish maqsadida “Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamg‘armasi” tashkil qilindi. Yangi harid qilingan 231 ta reanimobillar 4,1 mln. АQSh dollari miqdoridagi zarur asbob-uskunalar bilan to‘liq jihozlandi. Keyingi bosqichda yana 1200 ta tez tibbiy yordam mashinasini to‘liq va 712 ta avtomobilni qo‘shimcha jixozlash rejalashtirilgan.
Joriy yilni o‘tgan uch oyi davomida 161 ming nafar chaqaloqlar tug‘ilib, ularni gepatit V, sil, inaktivlangan poliomielit vaktsinasi bilan emlash qamrovi 99 foizga amalga oshirildi. 152 ming nafar bolalar qizamiq-parotit-qizilcha va pnevmokokk infektsiyalariga, difteriya, qoqshol, ko‘kyo‘talga qarshi emlash bilan qamraldi.
Bolalarda boshqariladigan yuqumli kasalliklarning oldini olishni kuchaytirish maqsadida 2019-yilga reja bo‘yicha 715 535 nafar bolaga 12 xil yuqumli kasalliklarga qarshi 10 xil vaktsinalar bilan emlash rejalashtirilgan.
Homiladorlikning birinchi uch oyligida ayollarni ommaviy tarzda ultratovush tekshiruvidan o‘tkazish uchun markaziy ko‘p tarmoqli tuman va shahar poliklinikalarining prenatal tashxis xonalarini yuqori hal etish qobiliyatiga ega bo‘lgan statsionar 200 ta UZI-skanerlari bilan jihozlandi.
Respublikada 2019-yil ushbu davr mobaynida dastlabki maʼlumotlarga ko‘ra, onalar o‘limi intensiv ko‘rsatkich 12,4 promilleni tashkil etib, 2018-yilning ushbu davriga nisbatan 14,1ga kamaygan. 2018-yilda 26,5 ni tashkil etgan. 2019-yil ushbu davr davomida go‘daklar o‘limi intensiv kursatkich 8,8 ni tashkil etib, o‘tgan yili shu davriga nisbatan 1,4 ga kamaygan. 2018-yilda 10,2 ni tashkil etgan.

Информация о проделанной работе в сфере здравоохранения за первый квартал 2019 года
Со стороны правительства республики проводится ряд реформ, направленных на улучшение системы здравоохранения, обеспечение первичной медицинской помощи, неотложной и скорой медицинской помощи, улучшение качества специализированных услуг, предоставление доступных и высококачественных лекарств и предметов медицинского назначения, а также развитие частной медицины.
В целях обеспечения выполнения принятых нормативно-правовых актов проводится систематическая работа, что позволило достичь ряда положительных результатов.
В 2019 году из государственного бюджета в здравоохранение планируется выделить 12,1 трлн. сумов, которые будут направлены из государственного бюджета на охрану здоровья населения. Ожидается, что ассигнования из государственного бюджета вырасли в 1,6 раза, 2017 году (7,3 трлн. сумов) и по сравнению с 2018 годом в 1,3 раза (9,6 трлн. сумов).
На долю заработной платы и на отчисление окладов общая сумма бюджета составляет 7,7 трлн.сумов, в частности в 1,2 раза с 1 декабря 2018 года и в 1,15 раза с 1 апреля 2019 года включены расходы, связанные с увеличением заработной платы.
Из государственного бюджета на медикаментов и предметы медицинского назначения для государственных учреждений здравоохранения выделено 1,0 трлн.сум. Выделенные средств в 2017 году (434,3 млрд.сумов), что в 2,3 раза больше и по сравнению с 2018 годом (914,6 млрд.сумов) в 1,1 раза соответственно.
Для поставки вакцин детям запланировано 138,0 млрд.сум, за первый квартал этого года было освоено 72 млрд.сумов.
В 2019 году для реализации на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт 231 объекта в системе здравоохранения предусматривается направить сумму в 972,3 трлн.сумов. По состоянию на 1 апреля 2019 года объем выполненных работ составил 128,5 млрд.сумов (13%), 144,5 млрд.сумов (15%) были профинансированы.
В 2019 году сумма иностранных инвестиций составят 301 млн. долларов США, будут реализованы 8 проектов на сумму 110,02 млн долларов. По состоянию на 1 апреля вместо запланированных 6,4 млн.долларов США освоение составило 9,37 млн.долларов США (146,6%).
За счет кредитных ресурсов Международной ассоциации развития (Всемирный банк) в рамках проекта «Здоровье-3» планируется освоить 15,75 млн.долларов США. В рамках проекта предусматривается поставка 140 единиц медицинского оборудования в 516 медицинских учреждений (РУЗ, ГУЗ, СП, СВП и др.), 131 единиц медицинского оборудования уже доставлены на места.
В рамках проекта «Модернизация онкологических учреждений Республики Узбекистан» с участием Исламского банка развития планируется освоить 16,8 млн. долларов США. Общая стоимость оборудования для гамма-терапии составляет 10,2 млн.долларов США на основе двух соглашений, 11 аппаратов - устройства дистанционной гамма-терапии и 7 устройств для брахитерапии, устройства с источниками ионизирующего излучения будут доступными и доставлены в мае-июне месяцах и планируется доставка в онкологические учреждения.
Продолжается строительство проекта «Строительство детского многопрофильного медицинского центра». С августа этого года будут доставлены медицинское оборудование и мебель.
В целях развития материально-технической базы службы неотложной медицинской помощи страны и повышение эффективности ее работы, приобретёны 231 реанимобиля, оснащенные необходимым оборудованием приобретеные общей стоимостью 4,1 млн.долларов. Следующим этапом планируется оснащение более 1200 автомобилей скорой медицинской помощи и дополнительно ещё 712 автомобилей.
За 1 квартал 2019 года количество новорожденных составило 161000, при этом охват вакцинацией против гепатита В, туберкулеза, инактивированной вакциной полиомиелита составил 99%. Также, 152 тысячи детей были вакцинированы против кори-паротита-краснухи, пневмококка, дифтерии, столбняка и коклюша.
В целях усиления профилактики контролируемых инфекционных заболеваний в 2019 году планируется вакцинировать 715 535 детей 10 видами вакцин против 12 инфекционных заболеваний. Из государственного бюджета для этого запланировано выделение 139 млрд.сумов, при этом за три месяца текущего года было выделено 72 млрд.сумов.
За отчетный период 2019 года интенсивный показатель материнской смертности в стране снизился на 14,1 по сравнению с аналогичным периодом 2018 года (26,5 промилле) и составил 12,4 промилле. Коэффициент младенческой смертности за этот же период уменьшился на 1,4 и составил 8,8 промилле по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (10,2 промилле).