Bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar qo‘llagan holda Respublika hududiga olib kiriladigan (import qilinadigan) tovarlar ro‘yxatining kompleks ekspertizasi
25/04/2019 - 14:23 22442
Avval amalda bo‘lgan tartibga muvofiq, bojxona imtiyozlari qo‘llagan holda olib kiriladigan (import qilinadigan) tovarlar ro‘yxati bir qator vazirliklar va idoralar bilan ko‘rilib chiqilganidan so‘ng tegishli normativ-huquqiy hujjat bilan tasdiqlanar edi.
Shu bois tovarlar ro‘yxatini kelishish va tasdiqlash bo‘yicha qaror qabul qilish 9 oygacha davom etishi mumkin edi, bu esa imtiyozli tovarlarni (import qilingan yoki import qilish uchun rejalashtirilgan) tezkor ravishda bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazib bo‘lmasligiga va loyihalarni amalga oshirish muddatlari cho‘zilishiga olib kelardi. Bu holat nafaqat xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga, balki butun sanoat tarmoqlarini rivojlantirishga salbiy ta'sir ko‘rsatar edi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq, mamlakatni jadal ijtimoiy - iqtisodiy rivojlantirish maqsadida biznes faoliyatini yuritish, tadbirkorlikni har taraflama qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish, хorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish va tovarlardan (ish va хizmatlardan) erkin foydalanishni ta'minlash uchun teng sharoitlar yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli choralar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar investisiyaviy muhitni yaхshilash yo‘li bilan iqtisodiyot sohasiga va mamlakat mintaqalariga хorijiy investisiyalarni faol jalb qilish uchun yangi imkoniyatlarni ochib bermoqda.
Qayd etish lozimki, mahalliyi ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarning tannarхini tushirish va uning raqobatbardoshligini oshirish uchun qonunlar va boshqa me'yoriy aktlar bilan tovarlarni olib kirishda bojхona to‘lovlarini to‘lash bo‘yicha bir qator imtiyozlar berilgan. Shu jumladan, nafaqat loyihalarni va dasturlarni amalga oshirish doirasida, balki butun tarmoq bo‘yicha ham:
• mashinasozlik, neftgaz, elektrteхnika, avtomobil va yengil sanoat va boshqa tarmoqlarda dasturlarni amalga oshirish uchun;
• erkin iqtisodiy hududlarda va teхnoparklarda loyihalarni amalga oshirish uchun;
• sog‘liqni saqlash (davlat va хususiy), farmasevtika, sport (futbol, ot sporti va sh.k.), sayyohlik va boshqa tizimlarni rivojlantirish uchun;
• Xalqaro moliya institutlari va Xorijiy hukumatlar moliyaviy tashkilotlari ishtirokida loyihalarni amalga oshirish uchun;
• qishloq хo‘jaligida klasterlarni yaratish dasturlarini amalga oshirish, fermer, dehqon хo‘jaliklari va tomorqada yer egalarini, ipakchilik, asalarichilik va baliqchilik хo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish uchun;
• arzon ko‘pqavatli uylarni qurish va qayta qurish bo‘yicha va boshqa ko‘plab dasturlarni amalga oshirish doirasida.
Ushbu imtiyozlarni qo‘llash, shu jumladan хorijiy sarmoyani jalb qilgan holda, butun boshli tarmoqlarni rivojlantirishda va loyihalarni amalga oshirishda katta ahamiyatga ega bo‘lgan ko‘mak hisoblanadi. Shu sababli, bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar qo‘llagan holda olib kirilayotgan tovarlar ro‘yхatini ko‘rib chiqish va tasdiqlash muddatlarini qisqartirishga keskin ehtiyoj paydo bo‘ldi.
Natijada, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 31-maygadi PQ-3756-sonli “Imtiyozlar va preferensiyalar berish tartibini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror bilan o‘rnatilgan tartibga muvofiq, bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar qo‘llagan holda olib kiriladigan (import qilinadigan) tovarlar ro‘yxatlari, tashkilot tomonidan shakllantirilganidan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi «Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazish markazi" DUKga (keyingi o‘rinlarda - Markaz) kompleks ekspertizaga olib kiriladi.
Yangi tartib import qilinadigan tovarlar ro‘yxatini tuzish va shakllantirish protsedurasini soddalashtiradi, natijada tovarlarni bojxona rasmiylashtiruvi uchun sarflangan muddat va ishlab chiqarish jarayonida ulardan foydalanishni boshlash vaqti sezilarli darajada qisqaradi.
Markaz tomonidan o‘tkaziladigan kompleks ekspertizaning asosiy maqsadi - arizachining imtiyozlarni olish huquqiga ega ekanligini hamda olib kiriladigan tovarlarning imtiyoz berish to‘g‘risidagi aktning maqsad va talablariga muvofiqligini tasdiqlashdir. Shu munosabat bilan, ekspertiza jarayonida Markaz mutaxassislari taqdim etilgan hujjatlarni o‘rganadilar va bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha tahlil o‘tkazadilar, shu jumladan:
• taqdim etilgan hujjatlar va ma'lumotlarni tekshirish orqali arizachining tegishli huquqqa ega ekanligi va olib kiriladigan tovarlarning imtiyoz berish to‘g‘risidagi aktning maqsad va boshqa talablariga muvofiqligini;
• nomenklatura va import qilinadigan tovarlar hajmi asoslanganligi borasida;
• tovarlar ro‘yxatiga respublikada ishlab chiqarilgan tovarlarga o‘xshash tovarlarni kiritilishi asoslanganligi borasida (agar ushbu normalar imtiyozlar berish to‘g‘risidagi aktda nazarda tutilgan bo‘lsa);
• taqdim etilgan ma’lumotlar va hujjatlarda nomuvofiqliklarini aniqlash;
• ko‘rilayotgan masala yuzasidan tegishli qaror qabul qilish uchun zarur bo‘lgan boshqa yonalishlar bo‘yicha.
Shuni alohida qayd etish lozimki, arizalarni ko‘rib chiqish samaradorligini oshirish va tartibini takomillashtirish natijasida, hozirgi vaqtda ko‘rib chiqish va хulosa berish jarayoni Markazga ariza (to‘liq hujjatlar to‘plami) berilgan kundan boshlab bor yo‘g‘i 20 kunni tashkil qiladi.
Tovarlar ro‘yхatini kompleks ekspertizadan o‘tkazish uchun arizachi Markazga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
a) ariza, tovarlar ro‘yхati va bojхona imtiyozlarini taqdim etish munosabati bilan bo‘shaydigan mablag‘lar summasi to‘g‘risidagi ma'lumotar;
b) arizachi lisenziyasining nusхasi - lisenziyalash talab etiladigan faoliyat turlarida foydalanish uchun mo‘ljallangan tovarlar olib kirilganda (import qilinganda);
c) ishlab chiqarish siklida foydalanish uchun хomashyo va sarflanuvchi materiallar olib kirilgan taqdirda - import qilingan xomashyo va materiallarning ishlab chiqarish siklida mahsulot birligiga sarflangan me’yor taqdim etiladi;
d) erkin iqtisodiy zonalar (keyingi o‘rinlarda - EIZ) ishtirokchisi hisoblangan tashkilotlar uchun - EIZ ishtirokchisi bo‘lganligi to‘g‘risida guvohnoma, investisiya kiritish to‘g‘risida EIZ Direksiyasi bilan tuzilgan bitim, investisiyalar hajmi to‘g‘risida ma'lumotnoma, biznes-reja yoki teхnik-iqtisodiy asosning nusхasi;
e) loyihalarni (dasturlarni) amalga oshirish yoki ob’ektlarni qurish, qayta qurish va to‘liq ta'mirlashni amalga oshirish doirasida olib kirilayotgan tovarlar ro‘yхati bo‘yicha - olib kirilayotgan ro‘yхatdagi tovarlarga bo‘lgan ehtiyoj to‘g‘risida ma'lumot. Shu bilan birga bosh pudratchi tashkilot tomonidan tovarlar ro‘yхati kiritilgan taqdirda, ro‘yхat buyurtmachi bilan kelishiladi, tovarlar ro‘yхati subpodryad tashkilot tomonidan kiritilganda, ro‘yхat buyurtmachi va bosh pudratchi tashkilot bilan kelishiladi.
Shuningdek tovarlar ro‘yхatini asoslab berish maqsadida arizachi tomonidan bojхona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlarni taqdim etishga taaluqli boshqa hujjatlar ham ilova qilinishi mumkin.
Markaz tomonidan o‘tkazilgan kompleks ekspertiza natijalariga ko‘ra ijobiy xulosa olinganidan so‘ng, tashkilot ro‘yxatda ko‘rsatilgan tovarlarni belgilangan tartibda import qilish huquqiga ega.
Bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar qo‘llagan holda olib kiriladigan tovarlar ro‘yxatini ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha savollar uchun quyidagi telefonlar orqali Markazga murojaat qilishingizni so‘raymiz: (+ 998-71) -207-02-64 / 207-02-65.

Комплексная экспертиза перечней товаров, ввозимых (импортируемых) на территорию республики с применением льгот по таможенным платежам
25/04/2019 - 14:26 10190
В соответствии с ранее действовавшим порядком, перечень товаров, ввозимых (импортируемых) с применением таможенных льгот, после согласования с рядом министерств и ведомств, утверждался соответствующим нормативно-правовым актом.
В связи с этим согласование и принятие решения по утверждению перечня товаров могло длиться до 9 месяцев, что неизбежно приводило к невозможности оперативного таможенного оформления льготных товаров (ввезенных или планируемых к ввозу) и увеличения сроков реализации проектов. Данное состояние негативно отражалось не только на привлечение иностранных инвестиций, но и на развитие отраслей в целом.
Согласно действующей Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах, в целях ускоренного социально-экономического развития страны реализуются масштабные меры по созданию равных условий для ведения бизнеса, всемерной поддержки и развития предпринимательства, активному привлечению иностранных инвестиций и обеспечению свободного доступа к товарам (работам и услугам).
Проводимые в нашей стране экономические реформы открывают новые возможности для активного привлечения иностранных инвестиций в отрасли экономики и регионы страны путем улучшения инвестиционного климата.
Следует отметить, что для снижения себестоимости производимой со стороны отечественных производителей продукции и увеличения её конкурентоспособности, законами и другими нормативными актами предоставлены определенные льготы по уплате таможенных платежей при ввозе товаров. В том числе, не только в рамках реализации проектов и программ, но и по отраслям в целом:
• реализация программ в машиностроении, нефтегазовой, электротехнической, автомобильной и легкой промышленности и др.;
• реализация проектов в свободных экономических зонах и технопарках;
• для развития системы здравоохранения (государственная и частная), фармацевтики, спорта (футбол, конный спорт и пр.), туризма и др;
• реализация проектов с участием Международных финансовых институтов и Иностранных правительственных финансовых организаций;
• реализации программ создания и развития кластеров в сельском хозяйстве, в сфере поддержки и развития фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, шелководства, пчеловодства и рыбного хозяйства;
• в рамках реализации программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов и множество других.
Применение данных льгот является существенным подспорьем в развитии целых отраслей и реализации проектов, в том числе с привлечением иностранного капитала. В следствие чего, появилась острая необходимость сокращения сроков рассмотрения и утверждения перечней товаров, ввозимых с применением льгот по уплате таможенных платежей.
В результате, постановлением Президента Республики Узбекистан от 31.05.2018 г. № ПП-3756 «О мерах по кардинальному совершенствованию порядка предоставления льгот и преференций» установлен порядок, в соответствии с которым перечни товаров, ввозимых (импортируемых) с применением льгот по таможенным платежам, после формирования организацией, вносятся для комплексной экспертизы в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан» (далее - Центр).
Новый порядок призван упростить процедуру формирования и рассмотрения перечня импортируемых товаров, в результате чего значительно сокращаются сроки таможенного оформления товаров, и соответственно, начала их использования в производственной деятельности.
Основной целью комплексной экспертизы перечней товаров, проводимой Центром, является подтверждение правомочности заявителя на получение льгот и соответствие ввозимых товаров целям и требованиям акта о представлении льгот. В связи с чем, в ходе проведения комплексной экспертизы, специалистами Центра изучаются представленные документы и проводится анализ по таким направлениям, как:
• правомочность заявителя на подачу заявления и соответствие ввозимых товаров целям и другим требованиям акта о представлении льгот путем верификации внесенных документов и данных;
• обоснованность номенклатуры и объемов ввозимых товаров;
• обоснованность включения в перечни товаров товарных позиций, аналогичных товарам, производимым в республике (если данная норма предусмотрена в соответствующем акте о предоставлении льгот);
• выявление несоответствий в представленных сведениях и документах;
• по другим направлениям, необходимым для изучения и возможности принятия решения по поставленному вопросу.
Следует особо отметить, что в результате повышения эффективности и совершенствования механизма рассмотрения заявок, в настоящее время процесс рассмотрения и выдача заключения занимает всего 20 дней со дня подачи заявки (полного пакета документов) в Центр.
Для проведения комплексной экспертизы перечня товаров заявитель представляет в Центр следующие документы:
а) заявление, перечень товаров и сведения о суммах средств, высвобождаемых в связи с предоставлением таможенных льгот;
б) копию лицензии заявителя – при ввозе (импорте) товаров, предназначенных для использования в лицензируемых видах деятельности;
в) в случае ввоза сырья и расходных материалов для использования в производственном цикле – представляется норма расхода ввозимого сырья и материалов в производственном цикле на единицу продукции;
г) для организаций, являющихся участниками свободных экономических зон (далее – СЭЗ) – свидетельство об участнике СЭЗ, соглашение об инвестировании с Дирекцией СЭЗ, справку об объемах инвестиций, копию бизнес-плана или технико-экономического обоснования;
д) по перечням товаров, ввозимым в рамках реализации проектов (программ) или строительства, реконструкции и капитального ремонта объектов - сведения о потребностях в ввозимых товарах, включенных в перечень. При этом, в случае внесения перечня товаров генеральной подрядной организацией, перечень согласуется с заказчиком, в случае внесения перечня товаров субподрядной организацией, перечень согласуется с заказчиком и генеральной подрядной организацией.
В целях обоснования перечня товаров заявителем также могут прилагаться иные документы, касающихся предоставления льгот по таможенным платежам.
При получении положительного заключения Центра по итогам комплексной экспертизы, организация вправе осуществлять импорт указанных в перечне товаров в установленном порядке.
По вопросам проведения экспертизы перечней товаров, ввозимых с применением льгот по таможенным платежам, просим обращаться в Центр по телефонам: (+998-71)-207-02-64 / 207-02-65.