Namangan viloyatini kompleks rivojlantirish uchun 2,8 milliard dollarlik Dastur ishlab chiqildi
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-mart kuni Namangan viloyati faollari ishtirokida bo‘lgan yig‘ilishda aytib o‘tdi.
Mazkur dasturga asosan, Namangan viloyatida 2019-2020-yillarda umumiy qiymati 2,8 milliard dollar bo‘lgan 1 ming 400 dan ortiq investitsiya loyihasi amalga oshirilishi belgilangan.
Davlatimiz rahbari ushbu loyihalar 39 mingta doimiy ish o‘rni yaratish, 1,1 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilish va o‘zlashtirishni ta'minlashini alohida ta'kidladi.
Shuningdek, viloyatda “Har bir oila - tadbirkor” dasturini amalga oshirish uchun 1 trillion so‘m ajratilishi ma'lum qilindi. Bu mablag‘lar hisobiga viloyatda oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashning yangicha tizimi joriy etiladi.
Namangan viloyatidagi tuman markazlarini obod maskanlarga aylantirish maqsadida har bir tumanga 20-25 milliard so‘mdan, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlariga kiritilgan qishloqlar va mahallalarga qo‘shimcha ravishda 2 milliard so‘mdan ajratilishi ta'kidlandi.

Для комплексного развития Наманганской области разработана программа на 2,8 миллиарда долларов
Об этом Президент Шавкат Мирзиёев сообщил 1 марта на продолжающемся совещании с участием актива Наманганской области.
Согласно программе в 2019-2020 годы в области намечено реализовать более 1,4 тысячи инвестиционных проектов на общую сумму 2,8 миллиарда долларов.
Глава государства особо отметил, что эти проекты позволят создать 39 тысяч постоянных рабочих мест, привлечь 1,1 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций.
Также, из Фонда реконструкции и развития Узбекистана и других источников будет выделен 1 триллион сумов на реализацию программы "Каждая семья - предприниматель" в области. За счет этих средств будет внедрена новая система поддержки семейного предпринимательства.
Отмечалось, что для благоустройства районных центров Наманганской области будет выделено по 20-25 миллиардов сумов каждому району, а также дополнительно 2 миллиарда сумов селам и махаллям, включенным в программы "Обод кишлок" и "Обод махалла".