Jizzax viloyatini kompleks rivojlantirishni davlat tomonidan tartibga solish va boshqarishning samarali modelini ishlab chiqish toʻgʻrisida
11/01/2019 - 10:39 11930
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda hududlarni kompleks rivojlantirish, joylarda yuzaga keladigan muammolarni oʻz vaqtida va samarali hal etishga qodir mahalliy ijro etuvchi hokimiyat tuzilmasini takomillashtirishga qaratilgan mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini yaxshilash boʻyicha salmoqli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, respublika hududlaridagi ishlarning real holatini oʻrganish natijasi ularni kompleks va jadal rivojlantirishga toʻsqinlik qiladigan tizimli kamchiliklar mavjudligidan dalolat bermoqda.
Ijtimoiy-iqtisodiy va institutsional islohotlarni amalga oshirishni nazarda tutuvchi davlat tomonidan tartibga solish va boshqarishning yangi modelini ishlab chiqish maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi va Oʻzbekiston Respublikasida Maʼmuriy islohotlar konsepsiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) va Jizzax viloyati hokimligining 2019-yil 1-martdan boshlab Jizzax viloyatida quyidagilarni nazarda tutuvchi “Ilgʻor hudud” sinov loyihasini (keyingi oʻrinlarda – sinov loyiha) amalga oshirish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin:
normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, davlat tomonidan tartibga solish va boshqarish sohasini tahlil qilish va baholash;
hududni jadal rivojlantirish uchun ilgʻor qarorlarni aniqlash, shuningdek, respublika va hududiy ijro hokimiyati organlarining javobgarlik sohasini aniqlashtirish;
hududning strategik maqsadlari, shuningdek, hududiy davlat boshqaruvi organlari uchun maqsadli koʻrsatkichlarni shakllantirish mexanizmlarini ishlab chiqish;
hudud aholisining yashash sharoitlarini yaxshilash va daromadlarini oshirish;
tarkibiy islohotlar yordamida investitsiyaviy muhitni yaxshilash;
“Bir qishloq – bitta mahsulot” tamoyili boʻyicha talab yuqori boʻlgan tovarlarni ishlab chiqarish uchun shart-sharoitlarni jadallik bilan yaratish;
iqtisodiy faoliyatni ragʻbatlantirish va sanoatning yangi tarmoqlarini rivojlantirish, Jizzax viloyatida ishlab chiqariladigan mahsulot va xizmatlarning raqobatbardoshligini oshirish uchun shart-sharoitlarni yaratish.
Agentlik sinov loyihani tizimli va samarali tayyorlash hamda amalga oshirish uchun masʼul organ hisoblanadi;
Agentlikning sinov loyihani amalga oshirish doirasida qabul qilgan qarori, boshqaruv xususiyatidagi topshiriqlardan tashqari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, tashkiliy-huquqiy shaklidan qatʼiy nazar, xoʻjalik subyektlari tomonidan bajarilishi majburiy hisoblanadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi vazirliklar, idoralar va Jizzax viloyati hokimligining Agentlik bilan oʻzaro samarali hamkorligini taʼminlaydi hamda sinov loyihani amalga oshirish boʻyicha Agentlikka yuklangan vazifalarni bajarishda har tomonlama koʻmaklashadi;
Agentlikka Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha chora-tadbirlarni amalga oshirish doirasida xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat moliyaviy tashkilotlari va boshqa xorijiy tashkilotlar bilan oʻzaro toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlik qilish vakolati beriladi.
3. Agentlik 2019-yil 1-martga qadar:
a) Jizzax viloyati hokimligi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “OʻzInjiniring” Respublika loyiha instituti, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda xorijiy maslahatchilar va mutaxassislarni jalb qilgan holda Jizzax viloyati hududini rejalashtirish sxemasi eskizini ishlab chiqish va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritishni taʼminlasin;
b) Qurilish vazirligi, Jizzax viloyati hokimligi bilan birgalikda Jizzax viloyati tumanlari va aholi punktlarining bosh rejalarini rejalashtirish sxemalari, shuningdek, tegishli arxitektura-rejalashtirish tadbirlari muvofiqligini nazorat qilish maqsadida ixtisoslashtirilgan Arxitektura-rejalashtirish ekspert kengashini tashkil etish boʻyicha takliflarni ishlab chiqsin va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin;
v) Jizzax viloyati hokimligi hamda boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda quyidagilarni nazarda tutuvchi Jizzax viloyatini rivojlantirish konsepsiyasi loyihasini ishlab chiqsin va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin:
davlat tomonidan tartibga solish va boshqarish sohasini tahlil qilish va baholash, chora-tadbirlarni amalga oshirish va maʼmuriy toʻsiqlarni bartaraf etishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish;
mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlarining faoliyati samaradorligini baholash mexanizmini joriy etish;
tarkibiy islohotlar, shu jumladan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi, turizm va foydali qazilmalarni qazib olish sohasidagi tarkibiy islohotlar boʻyicha takliflar berish;
innovatsion loyihalar, shu jumladan, raqamli iqtisodiyot, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, isteʼdodli bolalar va yoshlar imkoniyatlarini, tranzit yoʻllaridagi infratuzilmani rivojlantirish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish boʻyicha takliflar berish;
urbanizatsiya va kompleks uy-joy qurilishi jarayonlarini tartibga solish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish;
turizm tarmogʻini, shu jumladan, Zomin tumanida turizm klasterlarini tashkil etish orqali rivojlantirish imkoniyatini yaratish;
suv, gaz va elektr taʼminoti, kanalizatsiya tarmoqlari, yoʻl infratuzilmasi, Internet tarmoqlari, irrigatsiya va melioratsiya tizimlari sohasida talab qilinadigan ishlarning ustuvorligi boʻyicha infratuzilma holatini baholash va yanada rivojlantirish.
4. Agentlik ikki hafta muddatda “Ilgʻor hudud” sinov loyihasini amalga oshirish boʻyicha ekspert-tahlil kengashini shakllantirsin, shuningdek, uning nizomini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
5. Agentlik Jizzax viloyati hokimligi hamda boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda sinov loyihani amalga oshirish tartibini nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini, shuningdek, qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
6. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari D.R.Li va Jizzax viloyati hokimi E.A.Saliyev zimmasiga yuklansin.

О выработке эффективной модели государственного регулирования и управления комплексным развитием Джизакской области
11/01/2019 - 10:42 9711
За последние годы в республике проведена значительная работа по совершенствованию деятельности органов государственной власти на местах, направленная на комплексное развитие территорий, усовершенствование структуры исполнительной власти на местах, способной своевременно и эффективно разрешать проблемы, возникающие на местах.
Вместе с тем изучение реального положения дел в регионах республики свидетельствует о наличии системных недостатков, сдерживающих их комплексное и ускоренное развитие.
В целях выработки новой модели государственного регулирования и управления, предусматривающей осуществление социально-экономических и институциональных реформ, а также в соответствии с задачами, определенными Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Согласиться с предложением Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство) и хокимията Джизакской области о реализации в Джизакской области с 1 марта 2019 года пилотного проекта «Илғор ҳудуд» (далее – пилотный проект), предусматривающего:
совершенствование нормативно-правовой базы, анализ и оценку сферы государственного управления и регулирования;
определение передовых решений для ускоренного развития региона, а также конкретизацию сфер ответственности республиканских и территориальных органов исполнительной власти;
разработку механизмов формирования стратегических целей региона, а также целевых показателей для региональных органов государственного управления;
улучшение условий жизни и увеличение доходов населения региона;
улучшение инвестиционного климата посредством структурных реформ;
ускоренное создание условий для производства востребованных товаров по принципу «Одно село – один продукт»;
стимулирование экономической деятельности и развитие новых отраслей промышленности, создание условий для повышения конкурентоспособности продукции и услуг, производимых в Джизакской области.
2. Определить, что:
Агентство является ответственным органом за системную и эффективную подготовку и реализацию пилотного проекта;
решения Агентства, принятые в рамках реализации пилотного проекта, за исключением поручений управленческо-распорядительного характера, являются обязательными для исполнения органами государственного и хозяйственного управления, органами государственной власти и управления на местах, хозяйствующими субъектами независимо от организационно-правовой формы;
Кабинет Министров Республики Узбекистан обеспечивает эффективное взаимодействие министерств, ведомств и хокимията Джизакской области с Агентством и оказывает всемерную поддержку исполнению возложенных на Агентство задач по реализации пилотного проекта;
Агентство наделяется полномочиями по прямому взаимодействию с международными финансовыми институтами, иностранными правительственными финансовыми организациями и другими иностранными организациями в рамках выполнения мероприятий по социально-экономическому развитию Джизакской области.
3. Агентству в срок до 1 марта 2019 года:
а) совместно с хокимиятом Джизакской области, Республиканским проектным институтом «УзИнжиниринг» при Кабинете Министров Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами с привлечением иностранных консультантов и специалистов обеспечить разработку и внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан эскиза Схемы планировки территории Джизакской области (далее – Схема планировки);
б) совместно с Министерством строительства, хокимиятом Джизакской области разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения по созданию специализированного Архитектурно-планировочного экспертного совета в целях контроля соответствия Схеме планировки генеральных планов районов и населенных пунктов Джизакской области, а также соответствующих архитектурно-планировочных мероприятий;
в) совместно с хокимиятом Джизакской области и другими заинтересованными министерствами и ведомствами разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан проект Концепции развития Джизакской области, предусмотрев в нем:
анализ и оценку сферы государственного управления и регулирования, разработку нормативно-правовых актов, направленных на реализацию мероприятий и устранение административных барьеров;
внедрение механизма оценки эффективности деятельности руководителей органов государственной власти на местах;
предложения по структурным реформам, в том числе в сфере образования, здравоохранения, сельского хозяйства, туризма и добычи полезных ископаемых;
предложения по реализации инновационных проектов, в том числе в сфере цифровой экономики, информационно-коммуникационных технологий, развития способностей одаренных детей и молодежи, инфраструктуры на транзитных дорогах;
реализацию комплекса мер по регулированию процессов урбанизации и комплексного жилищного строительства;
возможности развития туристической отрасли, в том числе путем организации в Зааминском районе туристических кластеров;
оценку состояния и дальнейшее развитие инфраструктуры по приоритетности требуемых видов работ в сфере водо-, газо-, и электроснабжения, канализационных сетей, дорожной инфраструктуры, сети Интернет, ирригационных и мелиоративных систем.
4. Агентству в двухнедельный срок сформировать Экспертно-аналитический совет по реализации пилотного проекта «Илғор ҳудуд», а также разработать и утвердить положение о нем.
5. Агентству совместно с хокимиятом Джизакской области и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан проекты нормативно-правовых актов, предусматривающих порядок реализации пилотного проекта, а также предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М., первого заместителя директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Ли Д.Р. и хокима Джизакской области Салиева Э.А.