Mamlakatimiz iqtisodiyotining tayanchi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining joriy yil 18-oktyabrdagi “Navoiy shahri va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi tashkil topganligining 60 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida”gi qarori asosida viloyatda turli xalqaro anjuman va tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Buyuk mutafakkir Alisher Navoiy nomi bilan ataluvchi viloyat yer osti va yer usti tabiiy boyliklari, ulkan iqtisodiy salohiyatga ega. Viloyat markazi esa yurtimizning navqiron va goʻzal shaharlaridan biridir. Mamlakatimizning yirik sanoat hududi hisoblangan viloyatda kon-metallurgiya, kimyo, energetika, qurilish materiallari, paxta tozalash, oziq-ovqat sanoati jadal rivojlanmoqda.
“Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi tarixi 1958-yil Qizilqum mintaqasida qimmatbaho metallarni qazib olish uchun moʻljallangan kombinat qurilishi bilan bogʻliq. Hududning yer osti boyliklarini aniqlashda mashhur olim, akademik Habib Abdullayevning ilmiy izlanishlari muhim ahamiyatga ega. Xalqimizning otashqalb farzandi Sharof Rashidovning Zarafshon vohasida Navoiy kon-metallurgiya kombinatini tashkil etish, bepoyon sahro bagʻrida Navoiy, Zarafshon, Uchquduq singari koʻrkam shaharlarga asos solinishidagi fidoyiligi tufayli ular bugun mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilmoqda. Mustaqilligimiz sharofati bilan kombinat oʻtgan tarixan qisqa, ammo zalvorli davrda oʻzining ishlab chiqarish quvvatlarini yil sayin oshirib, katta marralarga erishmoqda.
Yubiley munosabati bilan Navoiy davlat konchilik institutida “Kon-metallurgiya majmuasini innovatsion rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro anjuman boʻlib oʻtdi. Unda yurtimiz olimlari bilan birga, Rossiya, Germaniya, Kanada, Ukraina, Qozogʻiston va Qirgʻizistondan kelgan kon-metallurgiya sohasining yetuk mutaxassislari ishtirok etdi.
Navoiy shahridagi “Farhod” madaniyat saroyida tashkil etilgan yubiley tadbirida Prezidentimizning “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi va Navoiy shahrining 60 yilligi munosabati bilan yoʻllagan bayram tabrigini Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov oʻqib eshittirdi.
Prezidentimizning“Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi va Navoiy shahrining 60 yilligi munosabati bilan ishlab chiqarish ilgʻorlari va jamoatchilik faollaridan bir guruhini mukofotlash toʻgʻrisida"gi farmoniga muvofiq faxriy unvonlar, orden va medallar bilan taqdirlangan bir guruh konchilik sanoati vakillariga mukofotlar topshirildi.
“Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisi I.Rahmatov “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan taqdirlandi.
– Kombinatda kadrlar siyosatining bosh strategiyasi – yetuk mutaxassislar tayyorlash, ularning zaxirasini tashkil etish, malakasini va amaliy mahoratini muttasil oshirib borishga alohida eʼtibor qaratilayotir, – deydi I.Rahmatov. – Bugungi kunda kombinatda 60 mingga yaqin ishchi-xodim mehnat qiladi. Kombinatning bosh anʼanasi – inson omiliga eʼtibor qaratish, uni ijtimoiy muhofaza qilish, ishchi-xodimlar turmush sharoitini yaxshilash, ularni sogʻlomlashtirish, dam olishi va boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazishi uchun sharoit yaratishdir. Kombinatda bu borada barcha shart-sharoit mavjud.

Опора отечественной экономики
В стране широко празднуется 60-летие со дня образования Навоийского горно-металлургического комбината и города Навои.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по широкому празднованию 60-летия образования города Навои и государственного предприятия “Навоийский горно-металлургический комбинат” от 18 октября нынешнего года в области проводятся различные форумы и мероприятия.
Область, носящая имя великого мыслителя Алишера Навои, богата природными ресурсами, обладает огромным экономическим потенциалом. А областной центр – это один из молодых и красивых городов республики. В области, считающейся крупной промышленной территорией страны, активно развиваются горно-металлургическая, химическая, энергетическая, хлопокоочистительная, продовольственная промышленности, производство строительных материалов.
История государственного предприятия “Навоийский горно-металлургический комбинат” связана со строительством в 1958 году комбината по добыче ценных металлов в пустыне Кызылкум. В выявлении залежей подземных ресурсов региона большую роль сыграли научные изыскания известного ученого, академика Хабиба Абдуллаева. Благодаря самоотверженности преданного сына народа Шарафа Рашидова в организации Навоийского горно-металлургического комбината в Зарафшанском оазисе и формировании таких красивых городов, как Навои, Зарафшан, Учкудук, в сердце бескрайней степи сегодня они служат развитию экономики республики и повышению благосостояния народа. Благодаря независимости за прошедший исторически короткий, но отмеченный ударным трудом период комбинат из года в год увеличивает мощности и преодолевает высокие рубежи.
В связи с юбилеем в Навоийском государственном горном институте состоялась международная конференция “Перспективы инновационного развития горно-металлургического комплекса”. В ней приняли участие ученые нашей страны и ведущие специалисты горно-металлургической сферы из России, Германии, Канады, Украины, Казахстана и Кыргызстана.
На юбилейном торжестве, организованном во дворце культуры “Фарход” города Навои, праздничное поздравление Президента в связи с 60-летием со дня образования государственного предприятия “Навоийский горно-металлургический комбинат” и города Навои зачитал Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
В соответствии с указом Президента о награждении группы передовиков производства и активистов общественности в связи с 60-летием государственного предприятия «Навоийский горно-металлургический комбинат» и города Навои вручены премии группе представителей горной промышленности, удостоенных почетных званий, орденов и медалей.
Председатель Совета профсоюза работников государственного предприятия "Навоийский горно-металлургический комбинат" И.Рахматов награжден орденом "Фидокорона хизматлари учун".
– На комбинате уделяется особое внимание решению главной стратегии кадровой политики – подготовке специалистов, формированию их резерва, регулярному повышению профессионализма и практических навыков, – говорит И.Рахматов. – В настоящее время на комбинате работают более 60 тысяч человек. Главные правила комбината – уделение внимания фактору человека, его социальная защита, улучшение условий жизни работников и служащих, их оздоровление, создание условий для организации отдыха и свободного времени. На комбинате работникам, служащим и членам их семей созданы все условия для отдыха и занятий спортом.