Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish maqsadida raqamli infratuzilmani yanada modernizatsiya qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
22/11/2018 - 17:12 14474
Keyingi vaqtda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish boʻyicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda, davlat organlari va boshqa tashkilotlarda elektron hujjat almashinuvi hamda jismoniy va yuridik shaxslarga xizmat koʻrsatish uchun elektron tijorat tizimlari bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Shu bilan birga, sohadagi ishlar haqiqiy ahvolining tahlili markazlashgan maʼlumotlar tizimiga integratsiyani taʼminlaydigan yagona axborot-texnologik platformaning mavjud emasligi natijasida joriy etilayotgan dasturiy hujjatlar tarqoq ekanini koʻrsatmoqda.
Raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish, davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirish, undan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, zamonaviy infratuzilmani qoʻllash maqsadida:
1. Maʼlumot uchun qabul qilinsinki:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) raqamli iqtisodiyotni joriy etish va rivojlantirish sohasida vakolatli organ hisoblanadi;
raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish sohasidagi, shu jumladan, “blokcheyn” texnologiyalarini joriy etish bilan bogʻliq loyihalarni davlat-xususiy sheriklik shartlarida amalga oshirish uchun investorlarning mablagʻlarini jalb etish va birlashtirish asosiy vazifalaridan biri hisoblangan davlat muassasasi shaklidagi “Raqamli ishonch” raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) tashkil etilgan.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (keyingi oʻrinlarda – Vazirlik), Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Agentlik, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat soliq qoʻmitasining “Universal Mobile Systems” MCHJ (keyingi oʻrinlarda – operator) ustav kapitalidagi davlat ulushini 100 foiz miqdorda Jamgʻarmaga begʻaraz asosda topshirish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Jamgʻarma tomonidan ushbu qarorga muvofiq olingan mol-mulk yuridik shaxslarning foyda soligʻi boʻyicha soliqqa tortish obyekti hisoblanmaydi;
operatorning ustav kapitalidagi ushbu qarorga muvofiq topshirilayotgan ulush yuridik shaxslarning foyda soligʻiga va qoʻshilgan qiymat soligʻiga tortilmaydi.
4. Agentlik va Jamgʻarma yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etgan holda ikki oy muddatda samaradorlikning asosiy koʻrsatkichlari (KPI) va mamlakatda raqamli iqtisodiyotni joriy etish uchun zarur texnik bazani yaratish bilan bir qatorda quyidagilarni nazarda tutuvchi 2019-2021 yillarda “Universal Mobile Systems” MCHJni rivojlantirish Konsepsiyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsepsiya) ishlab chiqsin va tasdiqlasin:
operatorning boshqaruv tizimiga, shu jumladan, mobil xizmatlar koʻrsatish sohasida yetarli tajribaga ega malakali mutaxassislarni jalb etish orqali innovatsion menejmentni joriy etish;
ichki kuch va mablagʻlarni safarbar etish, telekommunikatsiya uskunalarini modernizatsiya qilish va texnologik jihatdan qayta jihozlash;
Oʻzbekiston Respublikasi hududini rivojlangan mamlakatlar darajasida internet global tarmogʻiga ulanish imkoniyatlari bilan imkon qadar toʻliq qoplashni bosqichma-bosqich taʼminlash;
barcha davlat xizmatlarining faqatgina operatorning maʼlumotlarga ishlov berish markazlari orqali koʻrsatilishini taʼminlash.
operatorning ustav kapitalidagi topshirilayotgan davlat ulushini boshqarish Jamgʻarma tomonidan faqatgina Jamgʻarma Kengashi bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi;
operatorning ustav kapitalidagi davlat ulushidan olinadigan daromadlar, shuningdek, maqsadli imtiyozlar berishdan boʻshaydigan moliyaviy mablagʻlar Konsepsiyani amalga oshirish davrida texnologik uskunalarni modernizatsiya qilish va mamlakatda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish maqsadida Jamgʻarma hisobiga yoʻnaltiriladi;
Konsepsiyada nazarda tutiladigan tadbirlar operatorning oʻz mablagʻlari va Jamgʻarma mablagʻlari, jalb etiladigan qarz mablagʻlari, shuningdek, qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa mablagʻlar hisobidan moliyalashtiriladi.
6. Operator 2021-yil 1-dekabrga qadar muddatga telekommunikatsiya sohasida faoliyatni amalga oshirishga litsenziya berish uchun davlat boji, radiochastotalar spektridan foydalanish uchun toʻlov, shuningdek, radioelektron vositalardan foydalanish uchun ekspluatatsiya yigʻimi toʻlashdan ozod etilsin.
7. Operatorga:
faqat oʻz tijorat ehtiyojlari uchun, boshqa operator va provayderlarga ovozli telefoniya va internet trafigi xalqaro kanallarini tashkil etish boʻyicha xizmatlar koʻrsatish huquqisiz xalqaro telekommunikatsiya tarmoqlariga (maʼlumotlar va ovoz uzatish tarmoqlariga), shu jumladan, “IP-telefoniya” texnologiyasidan foydalangan holda toʻgʻridan-toʻgʻri ulanish;
zimmasiga yuklatilgan vazifalarni sifatli bajarish maqsadida Jamgʻarma bilan kelishilgan holda shartnoma asosida mustaqil xorijiy, milliy konsultant va ekspertlarni jalb etish huquqi berilsin.
Belgilab qoʻyilsinki, Xizmatchilarning asosiy lavozimlari va ishchilar kasblari klassifikatori ishga qabul qilishda xodimlar maʼlumotining eng past darajasi, ishchilar kasblari boʻyicha malaka razryadlarini belgilash yuzasidan tegishli yoʻnalishda xorijiy oliy taʼlim muassasalarini tamomlagan mutaxassislarga nisbatan qoʻllanishi, istisno tariqasida, tavsiyaviy xarakterga ega.
8. Vazirlikning Toshkent shahar, Mirobod tumani, Nukus koʻchasi, 22-uy manzilida joylashgan binosi operatorni joylashtirish uchun xoʻjalik yurituvi huquqi asosida Agentlikka topshirilsin.
9. Agentlik manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari D.R.Li zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшей модернизации цифровой инфраструктуры в целях развития цифровой экономики
В последнее время принимаются последовательные меры по развитию цифровой экономики, поэтапно внедряются системы электронного документооборота в государственных органах и иных организациях и электронной коммерции для обслуживания физических и юридических лиц.
Вместе с тем, анализ фактического положения дел свидетельствует о разрозненности внедряемых программных продуктов, что обусловлено отсутствием единой информационно-технологической платформы, обеспечивающей интеграцию в централизованную систему данных.
В целях создания условий для ускоренного развития цифровой экономики, дальнейшего совершенствования системы государственного управления, повышения ее доступности, применения современной инфраструктуры:
Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство) является уполномоченным органом в сфере внедрения и развития цифровой экономики;
образован Фонд поддержки развития цифровой экономики «Цифровое доверие» в форме государственного учреждения (далее – Фонд), одной из основных задач которого является привлечение и консолидация средств инвесторов для реализации на условиях государственно-частного партнерства проектов в сфере развития цифровой экономики, в том числе с внедрением технологий «блокчейн».
2. Согласиться с предложением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций (далее – Министерство), Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Агентства, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного налогового комитета Республики Узбекистан о безвозмездной передаче Фонду доли государства в уставном капитале ООО «Universal Mobile Systems» (далее – оператор) в размере 100 процентов.
имущество, полученное Фондом в соответствии с настоящим постановлением, не является объектом налогообложения по налогу на прибыль юридических лиц;
доля в уставном капитале оператора, передаваемая в соответствии с настоящим постановлением, не подлежит налогообложению налогом на прибыль юридических лиц и налогом на добавленную стоимость.
4. Агентству и Фонду с привлечением высококвалифицированных зарубежных специалистов в двухмесячный срок разработать и утвердить Концепцию развития ООО «Universal Mobile Systems» на 2019–2021 годы (далее – Концепция), предусматривающую наряду с ключевыми показателями эффективности (KPI) и созданием необходимой технической базы для внедрения цифровой экономики в стране:
внедрение инновационного менеджмента в систему управления оператора, в том числе путем привлечения квалифицированных специалистов, имеющих достаточный опыт работы в сфере оказания мобильных услуг;
мобилизацию внутренних сил и средств, модернизацию и технологическое переоснащение телекоммуникационного оборудования;
поэтапное обеспечение наиболее полного покрытия территории Республики Узбекистан подключением к глобальной сети Интернет на уровне развитых стран;
обеспечение предоставления всех государственных услуг исключительно через центры обработки данных оператора.
5. Определить порядок, согласно которому:
управление передаваемой государственной долей в уставной капитал оператора осуществляется Фондом исключительно по согласованию с Советом Фонда;
доходы от государственной доли в уставном капитале оператора, а также финансовые средства, высвобождаемые от предоставления целевых льгот, в период реализации Концепции направляются на счет Фонда для модернизации технологического оборудования и развития цифровой экономики в стране;
мероприятия, предусматриваемые Концепцией, финансируются за счет собственных средств оператора и Фонда, привлекаемых заемных средств, а также иных средств, не запрещенных законодательством.
6. Освободить оператора сроком до 1 декабря 2021 года от уплаты государственной пошлины за выдачу лицензий на осуществление деятельности в сфере телекоммуникаций, платы за использование радиочастотного спектра, а также эксплуатационного сбора за использование радиоэлектронных средств.
7. Предоставить оператору право:
прямого выхода на международные сети телекоммуникаций (сети передачи данных и голоса), в том числе с применением технологии «IP-телефонии» только для собственных коммерческих нужд, без права оказания услуг другим операторам и провайдерам по организации международных каналов голосовой телефонии и Интернет-трафика;
по согласованию с Фондом дополнительно привлекать независимых иностранных, национальных консультантов и экспертов на договорной основе в целях качественного выполнения возложенных задач.
Установить, что Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих в части минимального уровня образования при приеме на работу, установления квалификационных разрядов по профессиям рабочих носит, в порядке исключения, рекомендательный характер для применения в отношении специалистов соответствующего направления, окончивших зарубежные высшие образовательные учреждения.
8. Передать здание Министерства, расположенное по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Нукусская, дом 22, Агентству на праве хозяйственного ведения для размещения оператора.
9. Агентству совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Ли Д.Р.