Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari toʻgʻrisida”gi Qonunini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
28/09/2018 - 15:41 12675
Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari toʻgʻrisida”gi Qonunining samarali ijrosini, davlat buyurtmachilari faoliyatining uzluksizligini taʼminlash, shuningdek, davlat xaridlarining amalga oshirilishini tartibga solishni takomillashtirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari toʻgʻrisida”gi Qonunining amal qilishi:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tasdiqlanadigan roʻyxatga muvofiq davlat xaridlari strategik subyektlari amalga oshiradigan davlat xaridlariga, rivojlantirish davlat dasturlarini, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati qarorlarida nazarda tutilgan loyihalarni roʻyobga chiqarishda amalga oshiriladigan davlat xaridlari bundan mustasno;
davlat tomonidan himoya qilinishi lozim boʻlgan shaxslarning xavfsizligini taʼminlash, Oʻzbekiston Respublikasida mudofaa qobiliyatini, xavfsizlikni taʼminlash va ichki tartibni saqlash uchun amalga oshiriladigan davlat xaridlariga, shuningdek, davlat sirlari bilan bogʻliq boʻlgan davlat xaridlariga;
favqulodda vaziyatlar yuz bergan hollarda Oʻzbekiston Respublikasining ehtiyojlarini taʼminlash uchun zarur boʻlgan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat xaridlariga;
agar donor mamlakatlarning, tegishli xalqaro, hukumatga qarashli boʻlgan va hukumatga qarashli boʻlmagan chet el tashkilotlarining tartib-taomillarida yoki Oʻzbekiston Respublikasining kafolati ostida chet el kreditlarini va chet el grantlarini taqdim etish shartlarida tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) xarid qilishning boshqacha tartibi belgilangan boʻlsa;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari sayloviga, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining referendumlariga tayyorgarlik koʻrish hamda ularni oʻtkazish uchun amalga oshiriladigan davlat xaridlariga;
sud muhokamalarida ishtirok etish uchun advokat (vakil) tayinlanishi bilan bogʻliq davlat xaridlariga;
narxlari qonun hujjatlariga muvofiq qatʼiy belgilangan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat xaridlariga nisbatan tatbiq etilmasligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
2. Belgilansinki, tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat xaridi:
a) xarid komissiyalari tomonidan baholanadigan eng yaxshi takliflarni saralab olish yoʻli bilan:
davlat tomonidan himoya qilinishi lozim boʻlgan shaxslarning xavfsizligini taʼminlash, Oʻzbekiston Respublikasida mudofaa qobiliyatini, xavfsizlikni taʼminlash va ichki tartibni saqlash uchun, shuningdek, davlat sirlari bilan bogʻliq boʻlgan hollarda;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari sayloviga, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan davlat xaridlari sohasidagi vakolatli organ bilan kelishgan holda tasdiqlanadigan roʻyxatlar boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasining referendumlariga tayyorgarlik koʻrish hamda ularni oʻtkazish uchun;
b) toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar boʻyicha:
Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi tomonidan davlat xaridlari sohasidagi vakolatli organ bilan kelishgan holda tasdiqlanadigan roʻyxatlar boʻyicha favqulodda holatlarni bartaraf etish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasining ehtiyojlarini taʼminlash uchun;
sud muhokamalarida ishtirok etish uchun advokat (vakil) tayinlanishi bilan bogʻliq;
narxlari qonun hujjatlariga muvofiq qatʼiy belgilangan tovarlar (ishlar, xizmatlar) davlat xaridlariga nisbatan amalga oshirilishi belgilansin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliyagentligi,HisobpalatasivaOʻzbekistonRespublikasi Moliya vazirligining davlat buyurtmachilari tomonidan ilovadagi roʻyxatga muvofiq tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni keyinchalikular toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni shartnoma tuzilgan sanadan boshlab 3 kundan kechiktirmasdan davlat xaridlarining maxsus axborot portaligajoylashtirgan holda toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalarasosidaxaridqilishtartibinibelgilash toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
4. Belgilansinki, davlat buyurtmachilari tomonidan davlat xaridlarining maxsus axborot portaliga:
boshlangʻich narxni tushirish boʻyicha auksion oʻtkazish toʻgʻrisida eʼlon – uni oʻtkazishdan kamida besh kun oldin;
tanlov oʻtkazish toʻgʻrisida eʼlon – tanlov ishtirokchilaridan takliflarni qabul qilish muddatining tugashidan kamida oʻn kun oldin joylashtiriladi.
5. OʻzbekistonRespublikasi Adliyavazirligiva Moliyavazirligi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda davlat xaridlarini sifatli va uzluksiz oʻtkazishgatoʻsqinlik qiladigan muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni koʻrish bilan bogʻliq davlat xaridlari sohasidagi huquqni qoʻllash amaliyoti tahlilini doimiy ravishda oʻtkazib borsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi:
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda bir hafta muddatda davlat xaridlarining sifatli va uzluksiz amalga oshirilishini taʼminlash, davlat buyurtmachilari uchun qulayliklar yaratish maqsadida, shuningdek, huquqni qoʻllash amaliyotidagi, shu jumladan, joylardagi kamchiliklarni bartaraf etgan holda davlat xaridlarining maxsus axborot portalining funksionalini takomillashtirish choralarini koʻrsin;
davlat buyurtmachilari xodimlari ishtirokida davlat xaridlari sohasida seminar-treninglar, master-klasslar va boshqa oʻquv mashgʻulotlarini oʻtkazib borsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi apparati, Davlat xavfsizlik xizmati, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda davlat tomonidan himoya qilinishi lozim boʻlgan shaxslarning xavfsizligini taʼminlash, Oʻzbekiston Respublikasida mudofaa qobiliyatini, xavfsizlikni taʼminlash va ichki tartibni saqlash uchun zarur boʻlgan, shuningdek, davlat sirlari bilan bogʻliq boʻlgan tovarlar (ishlar, xizmatlar) roʻyxatini tasdiqlash boʻyicha normativ-huquqiy hujjat loyihasining kiritilishini taʼminlasin;
mazkur qaror talablarini, shuningdek, huquqni qoʻllash amaliyotida yuzaga kelayotgan muammolarni hisobga olgan holda ikki oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasining “Oʻzbekiston Respublikasining ”Davlat xaridlari toʻgʻrisida“gi Qonuniga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonuni loyihasini ishlab chiqsin va oʻrnatilgan tartibda kiritsin;
bir oy muddatda xarid komissiyalarining faoliyatini tashkil etish va eng yaxshi takliflarni tanlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqsin va oʻrnatilgan tartibda tasdiqlasin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Hisob palatasi Oʻzbekiston Respublikasi PrezidentihuzuridagiLoyihaboshqaruvimilliyagentligibilan birgalikda mazkur qarorning 2 va 3-bandlariga muvofiq xarid qilinadigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning narxlari shakllanishi ustidan nazoratni taʼminlasin.
8. Vazirlik va idoralar bir oy muddatda oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni mazkur qarorga muvofiqlashtirsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziriA.N.Aripov,Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlikkengashi kotibi V.V.Maxmudov va Oʻzbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi M.M.Ikramov zimmasiga yuklansin.

О мерах по реализации Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках»
В целях обеспечения эффективного исполнения Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», бесперебойной деятельности государственных заказчиков, а также совершенствования регулирования порядка осуществления государственных закупок:
1. Принять к сведению, что действие Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» не распространяется на государственные закупки:
2. Определить, что государственные закупки товаров (работ, услуг) осуществляются:
а) путем отбора наилучших предложений, оцениваемых закупочными комиссиями:
для обеспечения безопасности лиц, подлежащих государственной охране, обороноспособности, безопасности и поддержания внутреннего порядка в Республике Узбекистан, а также в случаях, связанных с государственными секретами;
для подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан, в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, а также референдумов Республики Узбекистан по перечням, утверждаемым Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан по согласованию с уполномоченным органом в области государственных закупок;
б) по прямым договорам:
для обеспечения нужд Республики Узбекистан в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций по перечням, утверждаемым Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан по согласованию
с уполномоченным органом в области государственных закупок;
если государственные закупки товаров (работ, услуг) связаны с назначением адвоката (представителя) для участия в судебных разбирательствах;
если на товары (работы, услуги) установлены фиксированные цены в соответствии с законодательством.
3. Согласиться с предложениями Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Счетной палаты и Министерства финансов Республики Узбекистан об установлении порядка осуществления государственными заказчиками закупок товаров (работ, услуг) по перечню согласно приложению по прямым договорам с последующим размещением информации о них на специальном информационном портале государственных закупок не позднее трех дней с даты заключения.
4. Определить, что государственными заказчиками на специальном информационном портале государственных закупок размещаются:
объявление о проведении аукциона на понижение стартовой цены – не менее чем за пять дней до его проведения;
объявление о проведении конкурса – не менее чем за десять дней до даты окончания срока приема предложений от участников конкурса.
5. Министерству юстиции и Министерству финансов Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и другими заинтересованными ведомствами на регулярной основе проводить анализ правоприменительной практики в сфере государственных закупок с выявлением проблем, препятствующих качественному и непрерывному проведению государственных закупок, и принятием мер по их устранению.
6. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в недельный срок принять меры по совершенствованию функционала специального информационного портала государственных закупок в целях обеспечения качественного и непрерывного проведения государственных закупок, создания удобств для государственных заказчиков с устранением недостатков в правоприменительной практике, в том числе на местах;
проводить с участием работников государственных заказчиков семинар-тренинги, мастер-классы и другие обучающие мероприятия в сфере государственных закупок;
в двухмесячный срок совместно с аппаратом Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, Службой государственной безопасности, другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить внесение проекта нормативно-правового акта об утверждении перечней товаров (работ, услуг), необходимых для обеспечения безопасности лиц, подлежащих государственной охране, обороноспособности, безопасности и поддержания внутреннего порядка в Республике Узбекистан, а также связанных с государственными секретами;
в двухмесячный срок подготовить и внести в установленном порядке проект Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственных закупках» с учетом требований настоящего постановления, а также проблем, возникающих в правоприменительной практике;
в месячный срок разработать и утвердить в установленном порядке положение об организации деятельности закупочных комиссий и порядке отбора наилучших предложений.
7. Счетной палате Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан обеспечить контроль за ценообразованием товаров (работ, услуг), приобретаемых в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В. и председателя Счетной палаты Республики Узбекистан Икрамова М.М.