Korporativ, loyiha boshqaruvi va davlat xaridlari sohasida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
08/09/2018 - 08:57 12242
Oliy taʼlim muassasalari va oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim muassasalarida taʼlimning ilgʻor usullarini joriy etish, shuningdek, korporativ, loyiha boshqaruvi va davlat xaridlari sohasida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi huzuridagi Korporativ boshqaruv ilmiy-taʼlim markazining nomi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi qoshidagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi deb oʻzgartirilsin (keyingi oʻrinlarda Biznes va boshqaruv oliy maktabi deb yuritiladi).
2. Biznes va boshqaruv oliy maktabiga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi (keyingi oʻrinlarda – Milliy agentlik) bilan kelishilgan holda:
shu sohadagi yetakchi xorijiy taʼlim muassasalari bilan ushbu muassasalarning oʻquv rejalari va dasturlari asosida Oʻzbekiston Respublikasida tan olinadigan davlat namunasidagi diplomlar bergan holda magistratura dasturlari yuzasidan “ikki diplom” (double degree) modeli boʻyicha oʻqishni tashkil etish borasida kelishuvlar tuzish;
jahondagi taʼlim faoliyatiga doir eng namunali amaliyot va mehnat bozorining real talablarini hisobga olgan holda normativ va qisqartirilgan muddatlarda (anʼanaviy va masofaviy texnologiyalar), ishlab chiqarishdan ajralmagan holda magistraturada oʻqishni tashkil etish, shuningdek, Biznes va boshqaruv oliy maktabi dasturlari boʻyicha oʻqish uchun nomzodlarni tanlab olish mezonlarini belgilash;
Biznes va boshqaruv oliy maktabi professor-oʻqituvchilari faoliyatining turlari boʻyicha vaqt meʼyorlarini, shuningdek, ular uchun cheklangan oʻquv yuklamasini belgilash;
Biznes va boshqaruv oliy maktabining tuzilmasi, shtatlar jadvali, xodimlari va jalb etiladigan konsultantlar (ekspertlar) mehnatiga,
shu jumladan, soatbay haq toʻlash miqdori va tizimini belgilash huquqi berilsin.
3. Quyidagilar Biznes va boshqaruv oliy maktabi faoliyatini moliyalashtirishning manbalari etib belgilansin:
toʻlov-kontrakt asosida oʻqitishdan tushadigan mablagʻlar;
xoʻjalik faoliyati va shartnoma asosida xizmatlar koʻrsatishdan tushadigan mablagʻlar;
boʻsh turgan mablagʻlarni tijorat banklari depozitlariga joylashtirishdan olinadigan daromadlar;
jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriya mablagʻlari;
xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlarning grantlari;
4. Oliy taʼlim muassasalariga, oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim, kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish muassasalariga, ularning mulkchilik shakli va boʻysunuvidan qatʼi nazar, masofaviy oʻqitishni tashkil etish huquqi berilsin.
5. Milliy agentlik:
a) 2018 yil 1 oktyabrga qadar muddatda:
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan birgalikda oliy taʼlim muassasalarida, oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim, kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish muassasalarida masofaviy oʻqitishni amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni;
Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlarida, mahalliy davlat hokimiyati organlarida, davlat korxonalari va ustav jamgʻarmasi (kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan koʻproq miqdorda boʻlgan yuridik shaxslar, ustav jamgʻarmasi (kapitali)ning 50 foizi va undan koʻproq miqdori davlat ulushi 50 foiz va undan koʻproq boʻlgan yuridik shaxsga tegishli yuridik shaxslarda faoliyat yurituvchi davlat xaridlari sohasidagi mutaxassislarni majburiy sertifikatlashtirish toʻgʻrisidagi nizomni, ushbu mutaxassislarni majburiy sertifikatlashtirishni 2019 yil 1 martdan amalga oshirishni nazarda tutgan holda;
b) 2018 yil 1 noyabrga qadar muddatda:
Biznes va boshqaruv oliy maktabi ustavini, shu jumladan, uning Vasiylik kengashi tarkibini;
Biznes va boshqaruv oliy maktabiga oʻqishga qabul qilish va oʻqitishni tashkil etish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni;
Biznes va boshqaruv oliy maktabi professor-oʻqituvchilari tarkibini tanlab olish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
6. Milliy agentlikka:
loyiha va korporativ boshqaruv, baholash va xarid faoliyatida, loyihaviy moliyalashtirish, strategik va moliyaviy menejment sohasidagi davlat taʼlim standartlari, shu jumladan, oʻquv yuklamasi hajmlari, malaka talablari, oʻquv rejalari va dasturlarini tasdiqlash;
Biznes va boshqaruv oliy maktabining magistraturasiga oʻqishga qabul qilish kvotalarini belgilash;
Biznes va boshqaruv oliy maktabining magistraturasiga kirish imtihonlarini oʻtkazish shakllari, fanlar, dasturlar, natijalarni baholash mezonlari roʻyxatini tasdiqlash huquqi berilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 30 sentyabrdagi “Korporativ boshqaruv ilmiy-taʼlim markazi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-2414-son qarorining 8-bandida nazarda tutilgan imtiyozlarning amal qilish muddati 2022 yil 1 iyulga qadar uzaytirilsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 30 sentyabrdagi “Korporativ boshqaruv ilmiy-taʼlim markazi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-2414-son qarorining rus tilidagi matnida 4-bandning toʻrtinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“Predostavit direktoru Vыsshey shkolы biznesa i upravleniya pravo vnosit, pri neobxodimosti, po soglasovaniyu s Natsionalnыm agentstvom proyektnogo upravleniya pri Prezidente Respubliki Uzbekistan izmeneniya v organizatsionnuyu strukturu Vыsshey shkolы biznesa i upravleniya”.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 27 oktyabrdagi “Korporativ boshqaruv ilmiy-taʼlim markazining samarali faoliyatini taʼminlashga doir tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi
305-son qarori 1-bandining ikkinchi-toʻrtinchi xatboshilari, shuningdek, qarorning 1-3-ilovalari 2018 yil 1 noyabrdan oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin.
10. Milliy agentlik manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Rahbari Z.Sh.Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari D.R.Li va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari A.A.Abduhakimov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области корпоративного, проектного управления и государственных закупок
08/09/2018 - 08:59 10651
В целях внедрения передовых методов обучения в высших образовательных учреждениях и учреждениях послевузовского образования, а также дальнейшего совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере корпоративного, проектного управления и государственных закупок:
1. Переименовать Научно-образовательный центр корпоративного управления при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан в Республиканскую высшую школу бизнеса и управления имени Абу Райхана Беруни при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Высшая школа бизнеса и управления).
2. Предоставить Высшей школе бизнеса и управления по согласованию с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Национальное агентство) право:
заключать соглашения с ведущими профильными зарубежными образовательными учреждениями по организации обучения по программам магистратуры по модели «два диплома» (double degree) на основе учебных планов и программ данных учреждений с выдачей дипломов государственного образца, признаваемых в Республике Узбекистан;
организовывать с учетом лучшей мировой практики образовательной деятельности и реальных потребностей рынка труда обучение в магистратуре без отрыва от производства, в нормативные и сокращенные сроки (традиционная и дистанционная технологии), а также определять критерии отбора кандидатов для обучения по программам Высшей школы бизнеса и управления;
устанавливать нормы времени по видам деятельности профессорско-преподавательского состава Высшей школы бизнеса и управления, а также предельную учебную нагрузку для них;
определять структуру, штатное расписание, размеры и систему оплаты труда, в том числе почасовую, работников Высшей школы бизнеса и управления и привлекаемых консультантов (экспертов).
3. Определить источниками финансирования деятельности Высшей школы бизнеса и управления:
средства, поступающие от обучения на платно-контрактной основе;
поступления от оказания услуг по хозяйственной деятельности и на договорной основе;
доходы от размещения свободных средств на депозитах коммерческих банков;
благотворительные спонсорские средства физических и юридических лиц;
гранты международных финансовых институтов и зарубежных организаций;
4. Предоставить высшим образовательным учреждениям, учреждениям послевузовского образования, переподготовки и повышения квалификации кадров, независимо от их форм собственности и подведомственности, право организовывать дистанционное обучение.
5. Национальному агентству разработать и утвердить:
а) в срок до 1 октября 2018 года:
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Положение о порядке осуществления дистанционного обучения в высших образовательных учреждениях, учреждениях послевузовского образования, переподготовки и повышения квалификации кадров;
Положение об обязательной сертификации специалистов в области государственных закупок, осуществляющих деятельность в органах государственного и хозяйственного управления, органах государственной власти на местах, государственных предприятиях и юридических лицах с долей государства в уставном фонде (капитале) в размере 50 процентов и более, юридических лицах, в уставном фонде (капитале) которых 50 процентов и более принадлежит юридическому лицу с долей государства 50 процентов и более, предусмотрев осуществление обязательной сертификации указанных специалистов с 1 марта 2019 года;
б) в срок до 1 ноября 2018 года:
устав Высшей школы бизнеса и управления, в том числе состав ее попечительского совета;
положение о порядке приема и организации обучения в Высшей школе бизнеса и управления;
положение о порядке отбора профессорско-преподавательского состава Высшей школы бизнеса и управления.
6. Предоставить Национальному агентству право:
утверждать государственные образовательные стандарты, в том числе объемы учебной нагрузки, квалификационные требования, учебные планы и программы в области проектного и корпоративного управления, оценочной и закупочной деятельности, проектного финансирования, стратегического и финансового менеджмента;
определять квоты приема на обучение в магистратуре Высшей школы бизнеса и управления;
утверждать формы проведения, перечень предметов, программ, критериев оценки результатов вступительных экзаменов в магистратуру Высшей школы бизнеса и управления.
7. Продлить действие льгот, предусмотренных пунктом 8 постановления Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2015 года № ПП-2414 «О мерах по организации деятельности Научно-образовательного центра корпоративного управления», до 1 июля 2022 года.
8. Абзац четвертый пункта 4 постановления Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2015 года № ПП-2414 «О мерах по организации деятельности Научно-образовательного центра корпоративного управления» изложить в следующей редакции:
«Предоставить директору Высшей школы бизнеса и управления право вносить, при необходимости, по согласованию с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан изменения в организационную структуру Высшей школы бизнеса и управления».
9. Признать с 1 ноября 2018 года утратившими силу абзацы второй – четвертый пункта 1 постановления Кабинета Министров от 27 октября 2015 года № 305 «Об организационных мерах по обеспечению эффективной деятельности Научно-образовательного центра корпоративного управления», а также приложения № № 1-3 к нему.
10. Национальному агентству совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З. Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М., первого заместителя директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Ли Д. Р. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А. А.