Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekistonni toza energiya qabul qilishda qo‘llab-quvvatlaydi
AQSH hukumati O‘zbekiston hukumati bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo mamlakatlariga sof, samarali, kamxarj bo‘lgan qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etishni jadallashtirishga yordam beruvchi dasturni ishga tushirdi. AQSH Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) tomonidan moliyalashtirilgan «Kelajak Energiyasi» dasturi ushbu sohadagi siyosiy, normativ-huquqiy, texnik va moliyaviy to‘siqlarni bartaraf etish hamda mintaqada toza energiyaga investitsiyalar kiritish muhitini takomillashtirish maqsadida milliy hukumatlarga ko‘mak beradi va donorlar xamda boshqa muhim manfaatdor tomonlar bilan yaqindan hamkorlik qilishni ko‘zda tutadi.
O‘zbekiston hukumati qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etishni 2017-2021 yillar uchun mo‘ljallangan O‘zbekiston rivojlanishining beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha harakatlar strategiyasi doirasida ustuvor yo‘nalish deb belgiladi. O‘tgan yili O‘zbekiston kelgusi bir necha yillar davomida qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish va energiya samaradorligini oshirish maqsadida davlat dasturi qabul qildi va gidroenergetika, quyosh va shamol energetikasini rivojlantirish uchun investitsiya yo‘naltirish va sezilarli miqdorda mablag‘lar ajratishni rejalashtirmoqda.
Dasturning ishga tushishiga bag‘ishlangan bugungi marosim «Markaziy Osiyoda qayta tiklanadigan energiya manbalarini qo‘llash orqali elektr energiya sektorini rivojlantirish» mavzusi ostidagi ikki kunlik xalqaro konferensiyani ochib berdi. Konferensiyada ishtirok etish uchun Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston respublikalaridan olimlar, akademiklar va nodavlat notijorat tashkilotlari, tadqiqot markazlari va institutlari vakillari kelib, qayta tiklanadigan energetika sohasidagi ilg‘or texnologiyalar va amaliyotlarga oid yangiliklar bilan tanishdilar va o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdilar.
USAIDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Geri Robbins, O‘zbekiston Iqtisodiyot vazirligining energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Sirojiddin Ahmedov hamrohligida shunday dedi: «Dunyo bo‘ylab qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish katta xajmda o‘sib boryapti. Faqatgina 2016 yilda 161 gigavatt quvvatiga ega uskunalar o‘rnatilgan. Bu o‘sish qayta tiklanadigan energiya sohasida hajm hisobiga erishiladigan tejamkorlikka olib keladi, va nafaqat elektr energiyasining an'anaviy shakllari bilan raqobatbardosh bo‘lishiga, balki iqtisodiy o‘sish va ish o‘rinlarini yaratishga ham sabab bo‘ladi».

Соединенные Штаты содействуют Узбекистану во внедрении возобновляемых источников энергии
Сегодня правительство Соединенных Штатов, в партнерстве с правительством Узбекистана, объявило о запуске программы, которая поможет странам Центральной Азии ускорить интеграцию чистой, эффективной и рентабельной возобновляемой энергии. Программа «Энергия будущего» (Power the Future PtF), при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID), оказывает помощь национальным правительствам и тесно координирует работу с донорами и другими ключевыми заинтересованными сторонами для устранения политических, нормативных, технических и финансовых барьеров в целях расширения масштабов применения экологически чистой энергии во всем регионе и улучшения инвестиционного климата.
Правительство Узбекистана определило внедрение возобновляемых источников энергии в качестве приоритета в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017-2021 гг. В прошлом году Узбекистан принял государственную программу развития возобновляемых источников энергии и повышения энергоэффективности, и планирует инвестировать и привлекать значительные ресурсы для развития гидроэнергетики, солнечной и ветровой энергетики в течение ближайших нескольких лет.
Церемония запуска проекта также дала начало двухдневной международной конференции «Развитие электро-энергетического сектора в Центральной Азии с использованием возобновляемых источников энергии». Конференция собрала ученых, академиков, представителей неправительственных некоммерческих организаций, исследовательских центров и институтов из Казахстана, Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана для обмена информацией и изучения передовых технологий и практики в области использования возобновляемых источников энергии.
На церемонии открытия к Гэри Роббинсу, Директору странового офиса USAID в Узбекистане, присоединился Сироджиддин Ахмедов, Начальник отдела повышения энергоэффективности и развития возобновляемых источников энергии Министерства экономики. Гэри Роббинс отметил: «Во всем мире использование возобновляемых источников энергии растет стремительными темпами. Только в 2016 году их общий объем составлял 161 гигаватт. Этот рост приводит к экономии за счет масштабов использования возобновляемых источников энергии, делая этот сектор не только конкурентоспособным с традиционными формами производства электроэнергии, но и стимулируя экономический рост и создание рабочих мест».