Xalqaro hamkorlikning yangi bosqichi
Poytaxtimizdagi “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida boʻlib oʻtgan birinchi xalqaro toʻqimachilik anjumani mamlakatimizda toʻqimachilik industriyasini rivojlantirish strategiyasi va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash masalalariga bagʻishlandi.
“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Iqtisodiyot, Tashqi savdo vazirliklari, toʻqimachilik korxonalari vakillari va xorijlik mehmonlar ishtirok etdi.
“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi raisi I.Haydarov, YEXHTning mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori Jon Makgregor, Turkiya Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ahmet Bashar Shen va boshqalar Oʻzbekiston bilan boshqa davlatlar oʻrtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar samarasida barcha yoʻnalishlar, xususan, toʻqimachilik va tikuv-trikotaj sohasining ravnaqida oʻzaro manfaatli hamkorliklar muhim ahamiyat kasb etayotganini taʼkidlab oʻtdi.
Mazkur anjuman 2017 – 2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalarga asosan mamlakatimizda toʻqimachilik sanoatining jadal rivojlanishini taʼminlash, yuqori sifatli va raqobatbardosh tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hamda jahon bozorida oʻz oʻrnini egallash chora-tadbirlarini koʻrishga qaratilgani bilan eʼtiborlidir.
Tadbirda taʼkidlanganidek, Vazirlar Mahkamasi qaroriga muvofiq, shu yil 13 ta toʻqimachilik klasterlari tashkil etiladi va ular toʻgʻridan-toʻgʻri fermer xoʻjaliklari bilan paxta xomashyosini yetishtirish va yetkazib berishga kontraktatsiya shartnomalarini imzolaydi. Albatta, bunday imkoniyatlar tarmoq faoliyatini takomillashtirish, xomashyoni qayta ishlash, yuqori qiymatli tayyor mahsulotni ishlab chiqarish va eksport qilish boʻyicha yagona kompleks jarayonni yaratishda muhim omil hisoblanadi.
– 18 davlatdan 250 nafar vakilning ishtirok etishi bu anjumanning nufuzini belgilaydi, – deydi Oʻzbekiston tabiiy tolalar ilmiy tadqiqot institutining Toshkent boʻlimi direktori Sanobar Komilova. – Umuman, yurtimiz toʻqimachilik sohasini rivojlantirishga qaratilgan bu kabi anjumanlar tajriba almashish, ilmiy va amaliy ishlarni oʻrganishda juda foydalidir. Ayniqsa, Janubiy Koreya, Xitoy, Turkiya kabi davlatlar vakillarining fikr-mulohazalaridan koʻrish mumkinki, mamlakatimizdagi mavjud qulaylik va oʻzgarishlar ularning qiziqishini orttirmoqda. Bu esa biz uchun toʻqimachilik tarmogʻida xomashyodan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha boshlangan ishlar rivojida foydalidir.
– Yurtingizda katta oʻzgarish va yangiliklarni sezayapmiz, – dedi Xalqaro toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar federatsiyasi vakili Olivye Zishank (Shveysariya). – Bunda, ayniqsa, toʻqimachilik sohasiga boʻlgan eʼtiborning yanada kuchaytirilayotgani quvonarli. Federatsiyamiz faoliyati xalqaro ahamiyatga ega boʻlib, barcha mamlakatlarning toʻqimachilik sohasidagi rivojlanishi va amalga oshirilayotgan ishlar boʻyicha maʼlumotlar yigʻamiz. Bu maʼlumotlarni toʻqimachilik tarmogʻining ravnaqi uchun amaliyotda qoʻllaymiz. Oʻzbekistonda toʻqimachilik sanoati va kiyim-kechaklarga boʻlgan talab ortmoqda. Bugun tashkil etilgan tadbir ham shu ehtiyojlar samarasidir.
Tadbir doirasida toʻqimachilik sohasini yanada rivojlantirish, mahsulot turlarini koʻpaytirish, eksport salohiyani oshirish, xalqaro tajribalarni amaliyotga joriy qilish, shuningdek, Oʻzbekiston toʻqimachilik sanoatini rivojlantirish uchun Bangladesh tajribasini oʻrganish kabi masalalar yuzasidan ham fikrlar almashildi.
Anjuman poytaxtimizdagi “Oʻzekspomarkaz” milliy koʻrgazmalar majmuasida oʻz ishini boshlagan “UzTextile Expo 2018” birinchi tekstil va moda sanoati va “Toʻqimachilik uskunalari va texnologiyalari – CAITME 2018” oʻn ikkinchi Markaziy Osiyo xalqaro koʻrgazmalarining muvaffaqiyatli oʻtkazilishida muhim ahamiyatga ega.

Новый этап международного сотрудничества
Первая международная текстильная конференция, прошедшая в гостинице "International Hotel Tashkent", была посвящена стратегии развития текстильной индустрии в нашей стране и укреплению международного сотрудничества.
В мероприятии, организованном ассоциацией "Узтукимачиликсаноат" совместно с другими организациями, участвовали представители Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств экономики и внешней торговли, текстильных предприятий и зарубежные гости.
Выступившие на мероприятии председатель ассоциации "Узтукимачиликсаноат" И.Хайдаров, координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Джон Макгрегор, Чрезвычайный и Полномочный посол Турецкой Республики в нашей стране Ахмет Башар Шен и другие подчеркнули, что в осуществляемой работе по укреплению взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с зарубежными партнерами одними из важных направлений являются текстильная отрасль и швейно-трикотажное производство.
Данное мероприятие заслуживает внимание тем, что направлено на обеспечение ускоренного развития в нашей стране текстильной промышленности, производства качественной и конкурентоспособной готовой продукции, а также занятие прочных позиций на мировом рынке в соответствии с приоритетными задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Как было подчеркнуто на конференции, согласно постановлению Кабинета Министров в нынешнем году будут организованы 13 текстильных кластеров и подписаны договора контрактации на поставку хлопка-сырца напрямую с фермерскими хозяйствами. Конечно, эти возможности являются важным фактором совершенствования отрасли, создания единого комплекса по переработке, производству продукции с высокой добавленной стоимостью и ее экспорту.
- О престиже конференции свидетельствует участие в ней 250 представителей 18 стран, - говорит директор Ташкентского отделения Узбекского научно-исследовательского института естественных волокон Санобар Комилова. - Такие мероприятия, направленные на развитие текстильной отрасли страны, очень полезны в плане обмена опытом, изучения научных и практических достижений. По мнению представителей таких государств, как Южная Корея, Китай, Турция, можно сделать выводы, что происходящие в нашей стране перемены и создаваемые удобства для ведения бизнеса вызывают у них неподдельный интерес.
- В вашей стране бросаются в глаза большие изменения, - говорит представитель Международной федерации производителей текстильной продукции Оливье Зишанк (Швейцария). - Особенно радует, что еще более усилилось внимание к текстильной отрасли. Деятельность нашей федерации имеет международное значение, и мы собираем сведения о развитии текстильной отрасли и осуществляемой работе в этом направлении по всему миру. Эти сведения находят применение и служат развитию текстильной отрасли. В Узбекистане растет спрос на текстильную промышленность и готовую одежду.
В рамках мероприятия участники обменялись мнениями по вопросам дальнейшего развития текстильной отрасли, расширения ассортимента продукции, повышения экспортного потенциала, внедрения в практику международного опыта, изучения опыта Бангладеш для развития текстильной отрасли Узбекистана.
Конференция играет важную роль в успешном проведении начавших свою работу в столичном национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" первой международной выставки текстильной и модной индустрии "UzTextile Expo 2018" и двенадцатой Центральноазиатской международной выставки "Текстильное оборудование и технологии - CAITME 2018".