31/05/2018 - 17:35 12753
O‘tgan davr mobaynida davlat va jamiyat boshqaruvi, ijtimoiy-iqtisodiy, sud-huquq va boshqa sohalarda boshqaruv kadrlarini tayyorlash bo‘yicha muayyan ishlar amalga oshirildi. Xususan, yuqori malakali boshqaruv kadrlari zaxirasini shakllantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi faoliyati isloh qilindi, shuningdek, Akademiya huzurida mamlakatimizning istiqbolli yosh mutaxassislarini qayta tayyorlaydigan va malakasini oshiradigan Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti tashkil etildi.
Shu bilan birga, bugungi kunda mamlakatimizda davlat hokimiyatini yanada demokratlashtirishning huquqiy asoslarini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash, fuqarolar va tadbirkorlik subyektlari huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ta’sirchan mexanizmlarini joriy etish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yuqori malakali boshqaruv kadrlarini tanlab olish va tayyorlash, ularning zaxirasini shakllantirish tizimini, jumladan, bu borada zamonaviy yondashuvni ishlab chiqish orqali takomillashtirishni taqozo etmoqda.
Istiqbolli boshqaruv kadrlarining tizimli asosda tanlab olinishini ta’minlash, shuningdek, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, boshqa davlat organlari va tashkilotlari (keyingi o‘rinlarda – davlat tashkilotlari) tizimida ularning kasbiy malakasini uzluksiz oshirib borishga ko‘maklashish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi va “Buyuk kelajak” xalqaro nodavlat notijorat tashkilotining 3 yilda bir marta istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlab olish bo‘yicha “Taraqqiyot” respublika tanlovini (keyingi o‘rinlarda – tanlov) o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlab olish bo‘yicha “Taraqqiyot” respublika tanlovini o‘tkazishni tashkil etish bo‘yicha respublika komissiyasi (keyingi o‘rinlarda – Respublika komissiyasi) tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
Istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlab olish bo‘yicha “Taraqqiyot” respublika tanlovini tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
tanlovda tayanch oliy ma’lumotga va tegishli sohada rahbarlik lavozimida kamida uch yil ish tajribasiga ega, 30 yoshdan 45 yoshgacha bo‘lgan (45 yosh ham qo‘shilgan holda) O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari ishtirok etishi mumkin;
Respublika komissiyasi tanlovni o‘tkazish bilan bog‘liq tadbirlarga vazirlik va idoralar, boshqa davlat tashkilotlari vakillarini, shuningdek, yetakchi olim va mutaxassislarni, jumladan, xorijiy olim va mutaxassislarni jalb etish huquqiga ega;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi (keyingi o‘rinlarda – Akademiya) Respublika komissiyasining ishchi organi hisoblanadi;
tanlovning xolisona va shaffof o‘tkazilishi, shuningdek, nomzodlarning sifatli va xolisona tanlab olinishi, qo‘yiladigan talablarga ularning muvofiqligi uchun javobgarlik Respublika komissiyasi zimmasiga yuklanadi.
davlat tashkilotlarida mehnat qilayotgan ishtirokchilarning tanlovda ishtirok etish davrida ularning egallab turgan lavozimi va o‘rtacha oylik ish haqi saqlab qolinadi;
tanlov g‘oliblariga eng kam ish haqining 50 baravari miqdorida, final bosqichining qolgan ishtirokchilariga esa – eng kam ish haqining 25 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti to‘lanadi. Bunda tanlov final bosqichining qolgan ishtirokchilari tegishli sohaning boshqaruv kadrlari zaxirasiga kiritiladi;
tanlov g‘oliblari Akademiya hamda Korporativ boshqaruv ilmiy-ta’lim markazi bazasida tegishli sohaga oid vazirliklar, idoralar, yirik kompaniyalar rahbarlari, mahalliy va xorijiy yuqori malakali mutaxassislar hamda olimlar ishtirokida o‘tkaziladigan, rivojlangan xorijiy mamlakatlarning sohaga oid tashkilotlarida tanlovning tegishli nominatsiyalari yuzasidan stajirovka o‘tashni o‘z ichiga oladigan “Boshqaruv kadrlarini tayyorlash bo‘yicha Prezident dasturi”ga muvofiq uch oylik kurslarda o‘qiydilar;
tanlov g‘oliblari “Boshqaruv kadrlarini tayyorlash bo‘yicha Prezident dasturi”ga muvofiq uch oylik kurslarni o‘tagandan keyin tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha davlat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlariga tayinlanadi;
tanlov g‘oliblarini tegishli rahbarlik lavozimlariga tayinlash yuzasidan chora-tadbirlarni ko‘rish, shuningdek, boshqaruv kadrlari zaxirasiga kiritilgan final bosqichi ishtirokchilarining faoliyatini keyinchalik ularni xizmat bo‘yicha ko‘tarish yoki rahbarlik lavozimlariga tayinlash uchun monitoring qilish ishlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining umumiy muvofiqlashtiruvi ostida amalga oshiriladi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi va Akademiya bilan birgalikda ikki oy muddatda:
talabgorlarni ro‘yxatdan o‘tkazish, ishtirokchilarning so‘rovnomalarini ko‘rib chiqish, test va boshqa tanlov sinovlarini o‘tkazish, shuningdek, ularning natijalarini taqdim etish imkoniyatlariga ega bo‘lgan tanlovning maxsus veb-portalini yaratishni;
axborot tizimlari, resurslari, ma’lumotlar bazalari, dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish, shuningdek, Respublika komissiyasi ishchi organini tanlovni tashkil etish va o‘tkazish uchun zarur apparat-dasturiy komplekslar bilan jihozlashni ta’minlasin.
6. Quyidagilar tanlovni o‘tkazishning moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
tanlov o‘tkazishni tashkil etish qismida – Akademiyaga xarajatlar smetasi bo‘yicha ajratiladigan byudjet mablag‘lari, shuningdek, yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik mablag‘lari, xalqaro moliya institutlarining grantlari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar;
tanlov g‘oliblari uchun “Boshqaruv kadrlarini tayyorlash bo‘yicha Prezident dasturi”ga muvofiq uch oylik o‘quv kurslarini o‘tkazish qismida – Akademiyaga xarajatlar smetasi bo‘yicha ajratiladigan byudjet mablag‘lari va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi zaxira jamg‘armasidan Korporativ boshqaruv ilmiy-ta’lim markaziga ajratiladigan mablag‘lar;
tanlov g‘oliblari va final bosqichi ishtirokchilariga bir martalik pul mukofotini to‘lash qismida – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi zaxira jamg‘armasi mablag‘lari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar;
tanlov g‘oliblarining rivojlangan xorijiy mamlakatlarning sohaga oid tashkilotlarida tegishli nominatsiyalar bo‘yicha stajirovka o‘tashi qismida – Innovatsion rivojlanish va novatorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari, xalqaro moliya institutlarining grantlari, yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik mablag‘lari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar;
tanlovning maxsus veb-portalini yaratish, axborot tizimlari, resurslari, ma’lumotlar bazalari, dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish, shuningdek, Respublika komissiyasi ishchi organini tanlovni tashkil etish va o‘tkazish uchun zarur apparat-dasturiy komplekslar bilan jihozlash qismida – Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
7. Innovatsion rivojlanish vazirligi Tashqi ishlar vazirligi va Akademiya bilan birgalikda tanlovni o‘tkazish doirasidagi tadbirlarni moliyalashtirish uchun xalqaro moliya institutlarining grantlari hamda yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik mablag‘larini jalb etish choralarini ko‘rsin.
8. “Taraqqiyot strategiyasi” markaziga:
tanlov o‘tkazilishi ustidan jamoatchilik monitoringini amalga oshirish va uni yanada takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishni;
tanlov yakunlariga bag‘ishlangan axborot-tahliliy sharhlarning davlat, rus va ingliz tillarida tayyorlanishi va e’lon qilinishini, shuningdek, keng tarqatilishini ta’minlash tavsiya etilsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Akademiya va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda tanlovni o‘tkazish yakunlari yuzasidan tanlov doirasida istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlab olish tizimini takomillashtirish, jumladan, talabgorlarga qo‘yiladigan zamonaviy talablarni joriy etish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoniga taklif kiritsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Adliya vazirligi, Akademiya va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
Davlat tashkilotlarida bo‘sh lavozimlarni to‘ldirish uchun boshqaruv kadrlari zaxirasini tanlovning final bosqichi ishtirokchilari orasidan shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini;
qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga tanlovni o‘tkazish bilan bog‘liq tadbirlarni, shuningdek, uning natijalarini keng yoritish, jumladan, mavzuga oid maqolalar, turkum teleko‘rsatuv va radioeshittirishlar tashkil etish tavsiya qilinsin.
12. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori R.S.Kasimov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию современной системы отбора на конкурсной основе перспективных управленческих кадров
31/05/2018 - 17:37 10562
За прошедший период проделана определенная работа по подготовке управленческих кадров в сфере государственного и общественного управления, социально-экономической, судебно-правовой и других сферах. В частности, реформирована деятельность Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, положительно отразившаяся на формировании резерва высококвалифицированных управленческих кадров, а также создан Институт изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров при Академии, осуществляющий переподготовку и повышение квалификации перспективных молодых специалистов республики.
Вместе с тем, на сегодняшний день осуществляемые в стране широкомасштабные реформы по совершенствованию правовых основ дальнейшей демократизации государственной власти, обеспечению верховенства закона, внедрению действенных механизмов защиты прав и законных интересов граждан и субъектов предпринимательства требуют усовершенствования системы отбора и подготовки высококвалифицированных управленческих кадров, а также формирования их резерва, в том числе путем выработки современного подхода к решению данного вопроса.
В целях обеспечения на системной основе отбора перспективных управленческих кадров, а также содействия непрерывному росту их профессиональной компетентности в системе органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах, других государственных органов и организаций (далее – государственные организации):
1. Одобрить предложение Министерства инновационного развития, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и международной негосударственной некоммерческой организации «Буюк келажак» о проведении раз в 3 года республиканского конкурса по отбору перспективных управленческих кадров «Тараққиёт» (далее – конкурс).
состав Республиканской комиссии по организации проведения республиканского конкурса по отбору перспективных управленческих кадров «Тараққиёт» согласно приложению №1 (далее – Республиканская комиссия);
Положение о порядке организации и проведения республиканского конкурса по отбору перспективных управленческих кадров «Тараққиёт» согласно приложению №2.
3. Определить, что:
в конкурсе могут принимать участие граждане Республики Узбекистан в возрасте от 30 до 45 лет включительно, имеющие базовое высшее образование и не менее трех лет опыта работы на руководящей должности в соответствующей сфере;
Республиканская комиссия вправе привлекать к мероприятиям, связанным с проведением конкурса, представителей министерств и ведомств, других государственных организаций, а также ведущих ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
рабочим органом Республиканской комиссии является Академия государственного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Академия);
ответственность за объективное и прозрачное проведение конкурса, а также качественный и объективный отбор кандидатур, соответствие их предъявляемым требованиям возлагается на Республиканскую комиссию.
за участниками, работающими в государственных организациях, на период участия в конкурсе сохраняется занимаемая ими должность и среднемесячная заработная плата;
победителям конкурса выплачивается разовое денежное вознаграждение в размере 50 минимальных заработных плат, а оставшимся финалистам – 25 минимальных заработных плат. При этом оставшиеся финалисты конкурса включаются в резерв управленческих кадров в соответствующей сфере;
победители конкурса проходят обучение на трехмесячных курсах по «Президентской программе подготовки управленческих кадров» с участием руководителей профильных министерств, ведомств, крупных компаний, отечественных и зарубежных высококвалифицированных специалистов и ученых на базе Академии и Научно-образовательного центра корпоративного управления, включающее стажировку в профильных организациях развитых зарубежных стран по соответствующим номинациям конкурса;
победители конкурса после прохождения трехмесячных курсов по «Президентской программе подготовки управленческих кадров» назначаются на руководящие должности в государственных организациях по соответствующим направлениям;
реализация мер по назначению победителей конкурса на соответствующие руководящие должности, а также мониторинг деятельности финалистов, включенных в резерв управленческих кадров для последующего продвижения по службе или назначения на руководящие должности, осуществляется под общей координацией аппарата Президента Республики Узбекистан.
5. Министерству инновационного развития совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственным центром тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Академией в двухмесячный срок обеспечить:
создание специализированного веб-портала конкурса с возможностями регистрации претендентов, обработки анкет участников, проведения тестирования и иных конкурсных испытаний, а также представления их результатов;
разработку информационных систем, ресурсов, баз данных, программных продуктов, а также оснащение рабочего органа Республиканской комиссии необходимыми аппаратно-программными комплексами для организации и проведения конкурса.
6. Определить источниками финансирования проведения конкурса в части:
организации проведения конкурса – бюджетные ассигнования, выделяемые Академии по смете расходов, а также спонсорские средства юридических и физических лиц, гранты международных финансовых институтов и другие источники, не запрещенные законодательством;
проведения трехмесячных курсов обучения по «Президентской программе подготовки управленческих кадров» для победителей конкурса – бюджетные ассигнования, выделяемые Академии по смете расходов, и средства резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан, выделяемые Научно-образовательному центру корпоративного управления;
выплаты победителям и финалистам конкурса разового денежного вознаграждения – средства резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан и другие источники, не запрещенные законодательством;
прохождения победителями конкурса стажировки в профильных организациях развитых зарубежных стран по соответствующим номинациям – средства Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей, гранты международных финансовых институтов, спонсорские средства юридических и физических лиц и другие источники, не запрещенные законодательством;
создания специализированного веб-портала конкурса, разработки информационных систем, ресурсов, баз данных, программных продуктов, а также оснащения рабочего органа Республиканской комиссии необходимыми аппаратно-программными комплексами для организации и проведения конкурса – средства Фонда развития информационно-коммуникационных технологий и другие источники, не запрещенные законодательством.
7. Министерству инновационного развития совместно с Министерством иностранных дел и Академией принять меры по привлечению грантов международных финансовых институтов и спонсорских средств юридических и физических лиц для финансирования мероприятий в рамках проведения конкурса.
8. Рекомендовать Центру «Стратегия развития» обеспечить:
общественный мониторинг за проведением конкурса и выработку рекомендаций по дальнейшему его совершенствованию;
подготовку, опубликование на государственном, русском и английском языках, а также широкое распространение информационно-аналитических обзоров, посвященных итогам конкурса.
9. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством инновационного развития, Академией и другими заинтересованными ведомствами по итогам проведения конкурса вносить в аппарат Президента Республики Узбекистан предложения по совершенствованию системы отбора перспективных управленческих кадров в рамках конкурса, в том числе внедрению современных требований к претендентам.
10. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством юстиции, Академией и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
проект Положения о порядке формирования резерва управленческих кадров из числа финалистов конкурса для замещения вакантных должностей в государственных организациях;
11. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации рекомендовать широкое освещение мероприятий, связанных с проведением конкурса, а также его результатов, в том числе организацию тематических публикаций, циклов теле- и радиопередач.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан – ректора Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Касимова Р.С. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.