Zamonaviy davlatchiligimiz tarixida ulkan o‘zgarish yasagan voqea
Toshkent shahridagi Simpoziumlar saroyida bo‘lib o‘tgan anjumanda Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar rahbarlari, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari, nodavlat tashkilotlar faollari ishtirok etdi. Yig‘ilishni videokonferensiya aloqa tizimi orqali tuman, shahar va viloyatlardagi mahalliy kengashlar deputatlari, barcha bo‘g‘indagi ijro hokimiyati va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, mamlakatimizning chet ellardagi elchilari kuzatib bordi.
Murojaatnomada 2017-yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni va O‘zbekiston Respublikasini 2018-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari o‘z ifodasini topdi.
Murojaatnoma konsepsiyasi 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq tuzilgan. Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash hamda tashqi siyosat sohasidagi ustuvor yo‘nalishlar kabi besh qismda bu sohalarda amalga oshirilgan ishlar atroflicha bayon qilindi.
Murojaatnoma ham hajman, ham mazmunan juda keng. Uning mazmun-mohiyatida bir tamoyil “qizil ip” bo‘lib o‘tadi. U ham bo‘lsa, xalq manfaati, xalqqa xizmat qilish, xalqni e’zozlash!
Prezidentimiz tashabbusi bilan davlat idoralari xalqqa xizmat qiladigan, ularning faoliyatiga xalq baho beradigan tizim yaratildi. Mamlakatimiz hayotiga doir qarorlar xalqimiz bilan bevosita muloqot, odamlarning xohish-istaklari asosida qabul qilinmoqda. Barcha darajadagi rahbarlar xalq oldida hisob bermoqda.
Mazkur Murojaatnoma davlatimiz rahbarining yakunlanayotgan yil bo‘yicha xalqimiz oldidagi o‘ziga xos hisoboti ham bo‘ldi. Shuningdek, Murojaatnomada mamlakatimizni kelgusida har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan ustuvor vazifalar belgilab berildi, bir qancha qonunchilik tashabbuslari ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari taklifi bilan yangi – 2018-yilga mamlakatimizda Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili, deb nom berildi.
Tadbir ochiq va samimiy ruhda o‘tdi. Prezidentimiz xalqimizni qiynayotgan, taraqqiyotimizga g‘ov bo‘layotgan ko‘pdan-ko‘p muammolar haqida ochiq-oydin gapirdi. Balandparvoz iboralar, soxta raqamlar emas, achchiq bo‘lsa-da, xaqiqiy ko‘rsatkichlar aytildi. Ilgari kuzitilmagan bunday jasorat va qat’iyat odamlarning ishonchi, hurmatini qozondi.
Vaqtlar o‘tadi. Prezidentimizning bu Murojaatnomasi zamonaviy davlatchiligimizda ulkan o‘zgarish yasagan tarixiy nutq bo‘lib qoladi.

Огромное событие в истории современной государственности Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 декабря 2017 года впервые обратился с Посланием к Олий Мажлису.
В мероприятии, состоявшемся во Дворце симпозиумов в Ташкенте, приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководство Кабинета Министров, министерств и ведомств, представители аккредитованных в нашей стране дипломатического корпуса и представительств международных организаций, активисты негосударственных некоммерческих организаций. Посредством видеоконференцсвязи за мероприятием наблюдали депутаты районных, городских и областных Кенгашей народных депутатов, руководители органов исполнительной власти и хозяйственного управления всех уровней, представители негосударственных организаций и общественности, послы нашей страны в зарубежных странах.
В Послании были отражены итоги основной работы, осуществленной в 2017 году, а также наиболее приоритетные направления социально-экономического развития Республики Узбекистан в 2018 году.
Концепция Послания базируется на Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В нем в пяти частях всесторонне изложены итоги проделанной работы и приоритетные задачи по совершенствованию системы государственного и общественного строительства, обеспечению верховенства закона и дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, развитию и либерализации экономики, обеспечению безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, а также в направлении внешней политики.
Послание было внушительным как по объему, так и по содержанию. "Красной нитью" через него проходит принцип: интересы народа, служение народу, почитание народа!
По инициативе Президента нашей страны сформирована система, в которой государственные органы служат народу и их деятельность оценивается самим народом. Решения, касающиеся жизни нашей страны, принимаются через непосредственный диалог с людьми, с учетом их предложений и запросов. Руководители всех уровней отчитываются перед гражданами.
Послание также стало своеобразным отчетом главы нашего государства перед народом по итогам завершающегося года.
Вместе с тем в Послании определены приоритетные задачи по всестороннему развитию нашей страны в перспективе, выдвинут ряд законодательных инициатив.
По предложению главы нашего государства новый, 2018 год в Узбекистане объявлен Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий
Мероприятие прошло в духе искренности и открытости. Президент нашей страны открыто говорил о многих проблемах, волнующих народ, препятствующих нашему развитию. Озвучены истинные показатели, какими бы горькими они ни были. Невиданные ранее подобные отвага и решительность завоевали доверие, уважение людей.
Минует время, но это Послание Президента нашей страны останется историческим, совершившим коренной переворот в истории современной государственности Узбекистана.