Noruda foydali qazilmalarni o‘z ichiga olgan yer qa'ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish to‘g‘risida
26/02/2019 - 15:14 78561
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011-yil 2-maydagi "Noruda foydali qazilmalarni o‘z ichiga olgan yer qa'ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi PQ-1524-sonli hamda 2017-yil 24-maydagi “Noruda foydali qazilmalarni o‘z ichiga olgan yer qa'ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-3002-sonli Qarorlari bilan tasdiqlangan Noruda foydali qazilmalarni o‘z ichiga olgan yer qa'ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar berish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining yangilangan Komissiyasi tomonidan litsenziyalar beriladi.
Ushbu komissiya tarkibiga Iqtisodiyot va sanoat vazirligining vakili ham a'zo.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi (Davgeolqo‘m) tomonodan taqdim etilgan yer qa'ridan foydalanuvchilarning asosiy texnik-iqtisodiy asoslarining moliyaviy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini belgilangan tartibda ko‘rib beradi.
Davgeolqo‘mning rasmiy veb-saytida litsenziya olish arizalarida taqdim etiladigan xujjatlar ro‘yxati, kvalikatsion talablar va boshqa ma'lumotlar joylashtirilgan.

О выдаче лицензий на право пользования участком недр содержащих нерудные полезные ископаемые
Согласно Постановлениям Президента Республики Узбекистан №ПП-1524 от 02.05.2011 года «Об утверждении положения о порядке выдачи лицензии на право пользования участками недр, содержащими нерудные полезные ископаемые» и №ПП-3002 от 24.05.2017 года «О совершенствовании порядка выдачи лицензий на право пользования участками недр, содержащими нерудные полезные ископаемые» определено, что участки недр, содержащие нерудные полезные ископаемые, предоставляются на основе тендерных торгов и лицензий на право пользования участком недр для добычи полезных ископаемых, выдаваемой соответствующей Комиссией Кабинета Министров Республики Узбекистан, членом которого является представитель Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан.
Министерство экономики и промышленности рассматривает в части основные финансово-экономические показатели УТЭР и ТЭО соискателей на выдачу лицензии представленных Госкомгеологии.
На официальном веб-сайте Госкомгеологии в сети Интернет размещены квалификационные требования, перечень документов к заявке на получение лицензии и др.