Eksportchi tadbirkorlarga foizsiz kreditlar berilmoqda
Yurtimizning tuprog‘i oltinga teng. Buni eksportga jo‘natilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmining tobora ortib borayotgani ham ifodalab turibdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 19-sentabrdagi «Meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlarini eksport qilishni rag‘batlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlari eksporti bilan shug‘ullanuvchilarga yana bir qulaylik yaratdi.
Bugun Norvegiya, Vetnam, Tailand, Braziliya, Kipr, Makedoniya, AQSh va boshqa ko‘plab davlatlar aholisi O‘zbekiston mirishkorlari yetishtirgan mahsulotlarni sevib iste’mol qilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini ko‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘magida joriy yilning o‘tgan davrida 2 milliard 272 million dollarlik eksport shartnomalari imzolangani ana shundan dalolat.
Jamg‘arma mutaxassislari yurtimizda yetishtirilayotgan meva-sabzavot, poliz ekinlariga dunyo bozoridagi talabni muntazam o‘rganib, shu asosda tadbirkorlarga maslahatlar berishmoqda. Misol uchun, marketing tadqiqotlardan ma’lum bo‘lishicha, Latviya va Germaniyada quritilgan mevalarga talab yuqori ekan. Bu mahsulotlarning bir kilogrammi 2-10 dollar atrofida baholanmoqda. Xitoyliklar esa sabzining abako, bodringning muravey naviga xaridor bo‘lishmoqda.
Bir kilogramm gilos uchun Xitoyda 7,3 dollar, Singapurda 9,1 dollar taklif qilinmoqda. Bu davlatlarda uzumning muskat, beyla navlariga talab yuqori. Germaniya, Fransiyada esa O‘zbekistonda yetishtirilgan o‘riklarni ko‘proq qadrlashar ekan. Poliz ekinlarini kuzatadigan bo‘lsak, Germaniyada bu mahsulotlarning yillik import hajmi 516 ming tonnani tashkil qilmoqda. Eng qimmat narx Janubiy Koreyada bo‘lib, koreyaliklar bir kilogramm tarvuz uchun 2,8 dollar to‘lashga tayyor.
Albatta, ana shu tadqiqotlar natijalaridan xabardor bo‘lib, ekin yetishtirgan dehqon olayotgan daromadini yanada ko‘paytirishi mumkin. Shu bois qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida jamg‘arma ko‘magida tumanlarda 85 agrofirma tashkil etildi. Yil yakuniga qadar mazkur agrofirmalarda yigirmaga yaqin loyiha amalga oshirilishi kutilmoqda. Bu esa 1 ming 590 ish o‘rni yaratish va yiliga 59 million dollardan ortiq miqdordagi ho‘l va qayta ishlangan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini amalga oshirishda qo‘l keladi.
– O‘tgan davrda agrofirmalar 128,4 million dollarlik eksport shartnomasi imzolashga erishdi, – deydi jamg‘arma direktori Jahongir Mustafoyev. – Natijada 2017-yilning to‘qqiz oyida xorijiy hamkorlardan 38 million dollardan ziyod mablag‘ kelib tushdi. Mazkur agrofirmalar bu yil meva-sabzavot yetishtirish, saqlash, sortirovka qilish, quritish, muzlatish va qadoqlash loyihalarini amalga oshirmoqda. Misol uchun, Baxmal tumanida 80 gektarda "Chandler" navli yong‘oq ko‘chatlari ekildi. Zomin tumanidagi "Zomin Agro Fresh"da 200 gektar yong‘oqzor tashkil etish ishlari boshlab yuborildi.
Qashqadaryo viloyatining Qarshi tumanidagi "Big agro eksport" jamiyati sovutgich, tezkor muzlatish, qayta ishlash, qadoqlash kompleksi va zamonaviy issiqxona qurmoqda. 62 gektarda yetishtirilgan brokkoli, aysberg va gulkaram 430 ming dollarga eksport qilindi. Yaqinda Buxoro tumanida issiqxona, murabbo, jem, tuzlamalar va quritilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish sexi ishga tushadi. Korxona 2018-yil 4 million dollarlik eksportni amalga oshiradi. Bu borada Navoiy, Samarqand viloyatlarida ham qator yumushlar bajarilmoqda. Eksportni qo‘llab-quvvatlash maqsadida logistika markazlari tashkil etilmoqda. Surxondaryoda ana shunday markaz ishga tushgan bo‘lsa, Sirdaryo, Qashqadaryo, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida qurilish ishlari davom etmoqda.
Jamg‘arma kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga eksport shartnomalari tuzish, yangi bozorlarga chiqish, chet ellardagi ko‘rgazmalarda ishtirok etishi uchun moliyaviy yordam ko‘rsatish, raqobatbardosh tovarlarni jahon bozoriga yetkazish orqali mamlakatimiz iqtisodiyoti va tashqi savdodagi ulushini yanada ko‘paytirishda faol ishtirok etmoqda.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari uchun ishonchli hamkorlar topish maqsadida jamg‘arma ko‘plab xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlik qilmoqda. Yaqinda "Kazakhexport" eksport sug‘urta kompaniyasi, "Kaznex invest" milliy kompaniyasi aksiyadorlik jamiyatlari, "Meva-sabzavot birlashmasi" xalqaro assotsiatsiyasi va Qozog‘iston savdo korxonalari assotsiatsiyasi bilan o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi. Ularda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni Qozog‘iston bozorlariga yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma korxonalar tashkil etish, loyihalarni moliyalashtirish, hamkorlikda biznes-forumlar, kooperatsiya birjalari o‘tkazish, ishonchli sheriklar topish, marketing tadqiqotlar va boshqa ko‘plab tadbirlar tashkil etish orqali ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirish ko‘zda tutilgan.
Jamg‘armaning yana bir vazifasi tadbirkorlarga moliyaviy yordam ko‘rsatishdir. Shu bois qisqa muddatga foizsiz kreditlar berilmoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida 4 milliard 588 million so‘m miqdorida moliyaviy ko‘mak berildi. Masalan, Yangiyo‘l tumanidagi «Elit Global Plast», Toshkent shahridagi «Unison Group», Samarqand shahridagi «Bofanda» mas’uliyati cheklangan jamiyati shunday kreditlardan foydalandi.
Jamg‘arma mahalliy ishlab chiqaruvchilarning tijorat takliflarini xorijiy hamkorlarga yetkazish va ularning eksport salohiyatini yanada oshirish maqsadida yuzdan ziyod kichik biznes vakiliga hamkor topishda, ikki yuzdan ortig‘iga eksport shartnomalari tuzish, banklarda ro‘yxatga qo‘yish va sug‘urta polislari, litsenziya, sertifikat, boshqa ruxsatnomalarni olishda, bir yuz yetmishga yaqiniga xorijiy ko‘rgazma va yarmarkalarda qatnashishda amaliy ko‘mak ko‘rsatdi.

Надежный помощник предпринимателей-экспортеров
Земля нашего благодатного края плодородна и щедра. Об этом свидетельствует и все более растущие объемы экспорта сельскохозяйственной продукции.
Постановление Президента нашей страны "О дополнительных мерах по стимулированию экспорта плодоовощной продукции, винограда и бахчевых культур" от 19 сентября 2016 года создало еще большие удобства для земледельцев.
Сегодня выращенные самоотверженным трудом узбекских дехкан дары природы пользуются спросом в Норвегии, Вьетнаме, Таиланде, Бразилии, Кипре, Македонии, США и многих других странах. С начала текущего года при содействии Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан были заключены экспортные договоры на 2 миллиарда 272 миллиона долларов.
Специалисты фонда регулярно изучают спрос на выращиваемые в нашей стране фрукты и овощи, бахчевые культуры на мировом рынке и на основе этого дают необходимые консультации и рекомендации предпринимателям. К примеру, как показали маркетинговые исследования, в Латвии и Германии высок спрос на наши сухофрукты, которые стоят там от 2 до 10 долларов за килограмм.
Килограмм черешни в Китае стоит 7,3 доллара, в Сингапуре - 9,1 доллара. В этих странах также высок спрос на такие сорта винограда, как мускат и бейла. В Германии и Франции особенно ценят выращенные в Узбекистане абрикосы. Если говорить о бахчевых культурах, то в Германии годовые объемы импорта этой продукции составляют 516 тысяч тонн. Самая высокая цена установилась в Южной Корее, где за килограмм арбуза готовы заплатить 2,8 доллара.
Естественно, исходя из результатов этих исследований дехканин может увеличивать получаемый доход. В целях поддержки производителей сельхозпродукции при содействии фонда образовано 85 агрофирм. До конца года в данных агрофирмах намечается реализовать около двадцати проектов. Это будет способствовать созданию 1590 новых рабочих мест, осуществлению ежегодного экспорта свежей и переработанной плодоовощной продукции более чем на 59 миллионов долларов.
- За прошедший период агрофирмами подписаны экспортные договоры на 128,4 миллиона долларов, - говорит директор фонда Жахонгир Мустафоев. - В результате за девять месяцев 2017 года от зарубежных партнеров поступило более 38 миллионов долларов. В этом году данные агрофирмы реализуют проекты, направленные на выращивание, хранение, сортировку, сушку, заморозку и упаковку плодоовощной продукции. Например, в Бахмальском районе на 80 гектарах посажены саженцы ореха "Чандлер". А в "Зомин Агро Фреш" Зааминского района начата работа по закладке 200-гектарной плантации орешника.
Общество "Биг агро экспорт" Каршинского района возводит комплекс по охлаждению, быстрой заморозке, переработке и упаковке фруктов и овощей, а также современную теплицу. Выращенные на 62 гектарах брокколи, айсберг и цветная капуста экспортированы на 430 тысяч долларов. В ближайшее время в Бухарском районе будет задействована теплица, а также цех по производству варенья, джемов, различных консервированных и сушеных фруктов и овощей. В 2018 году предприятие осуществит экспорт на 4 миллиона долларов. Ряд работ в данном направлении также ведется в Навоийской и Самаркандской областях. В целях поддержки экспорта организуются центры логистики. В Сурхандарье уже задействован такой центр, а в Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Ферганской и Ташкентской областях продолжаются строительные работы.
Фонд оказывает активную финансовую помощь субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства для заключения новых экспортных договоров, выхода на новые рынки, участия в выставках за рубежом, поставки конкурентоспособных товаров на мировые рынки и посредством этого активно участвует в дальнейшем увеличении их доли в экономике и внешней торговле страны.
Для поиска надежных партнеров для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства фонд тесно сотрудничает с рядом зарубежных организаций. Так, на днях были подписаны меморандумы о взаимопонимании с экспортно-страховой компанией "Кazakhexport", акционерными обществами национальной компании "Kaznex invest", международной ассоциацией "Плодоовощное объединение" и Ассоциацией торговых предприятий Казахстана. Документы предусматривают налаживание поставки произведенной в нашей стране продукции на рынки Казахстана, организацию совместных предприятий, финансирование проектов, проведение совместных бизнес-форумов, кооперационных бирж, нахождение надежных партнеров, маркетинговые исследования и ряд других мероприятий, что будет способствовать дальнейшей активизации торгово-экономического сотрудничества между двумя странами.
Еще одной важной задачей фонда является оказание финансовой помощи предпринимателям. Именно в этих целях налажено предоставление краткосрочных беспроцентных кредитов. За прошедший период года фондом оказана финансовая помощь на 4 миллиарда 588 миллионов сумов. Такими кредитами уже воспользовались ООО «Elit Global Plast» (Янгиюльский район), «Unison Group» (Ташкент), «Бофанда» (Самарканд).
В целях доведения до зарубежных клиентов коммерческих предложений отечественных производителей, дальнейшего повышения их экспортного потенциала более ста субъектам малого бизнеса фонд оказал практическую помощь в поиске партнеров, свыше 200 - в заключении экспортных договоров, регистрации в банках, получении страховых полисов, лицензий, сертификатов и других разрешающих документов, около 170 - в участии в зарубежных выставках и ярмарках.