Bir hafta muddat ichida tadbirkorlardan 80 dan ortiq taklif kelib tushdi
Mamlakatimiz rahbarining topshirig‘iga muvofiq, Iqtisodiyot vazirligi o‘zining rasmiy veb-sayti, ommabop ijtimoiy tarmoqlar hamda boshqa internet-nashrlarga joylashtirilgan maxsus so‘rov shakli orqali tadbirkorlarning o‘z faoliyatidagi muammoli masalalarni yechishga hamda mamlakatimiz va hududlarda ishbilarmonlik muhiti holatini sifat jihatidan yaxshilashga qaratilgan taklif va mulohazalari o‘rganilib chiqmoqda.
Bir haftadan kam bo‘lgan muddat ichida tadbirkorlardan qonunchilikdagi nomutanosibliklar hamda tadbirkorlikning rivojlanish yo‘lidagi tizimli muammolarni bartaraf etish bo‘yicha 80 dan ortiq takliflar kelib tushdi. Mazkur holat ularning aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishda faol hamda konstruktiv munosabatda ekanligidan dalolat beradi.
Kelib tushgan takliflarning ko‘pchiligi, eng avvalo, bank sohasidagi muammolarni yechishga qaratilgan. Tadbirkorlar bank operatsiyalari bo‘yicha vositachilik haqi miqdorining yuqoriligini ko‘rsatishmoqda. Masalan, xorazmlik tadbirkor tomonidan kredit olishda taqdim etilgan hujjatlarni kredit komissiyasi ko‘rib chiqishi uchun qo‘shimcha haq olinishi, shuningdek garov ta'minotini sug‘urtalash hamda uni baholash, kredit hujjatlarini notarial tasdiqlash va boshqa jarayonlar uchun ketgan xarajatlarni tadbirkorlar tomonidan qoplanishi lozimligi qayd etilgan. Shu bilan bir qatorda, tijorat banklariga moliyaviy ko‘mak so‘rab murojaat qilayotgan tadbirkorlarga jiddiy moliyaviy yuk bo‘layotgan sabablar qatorida tijorat banklari tomonidan mablag‘larni konvertatsiya qilish, akkreditivlarni ochish, konvertatsiya qilingan mablag‘larni chet ellik hamkorlarning hisob raqamlariga o‘tkazish va boshqa xizmatlar uchun abonent to‘lovlari hamda boshqa vositachilik foizlari o‘rnatilganligi sanab o‘tilgan.
Bundan tashqari, tadbirkorlar biznes faoliyatini yuritish uchun arzon moliyaviy resurslar yetishmayotganligini qayd etib, tijorat banklari bilan raqobatlasha oladigan moliyaviy institutlarning mavjud emasligini ko‘rsatishmoqda. Mazkur holatni bartaraf etish uchun respondentlar tijorat banklariga haqiqiy raqobatchiga aylanuvchi kredit uyushmalarining faoliyatlarini tiklashni taklif etmoqdalar. Bu esa o‘z navbatida, kreditdan foydalanish uchun foiz stavkalarini kamayishiga sabab bo‘ladi. Shuningdek, so‘rov qatnashchilarining mulohazalariga ko‘ra, tijorat banklari tomonidan ular tavsiya etgan baholovchi tashkilotning baholash to‘g‘risidagi hisobotini talab qilmasdan yoki baholangan garov ta'minotining qiymatini o‘zlarining xohishiga ko‘ra kamaytirmasdan mustaqil baholovchi tashkilotlarning baholash to‘g‘risidagi hisobotlarini banklar tomonidan so‘zsiz qabul qilinishiga erishish lozim.
Kichik biznes sub'yektlari vakillarining ko‘pchiligi iqtisodiy faoliyat turlarining umumdavlat tasniflagichiga (IFUT) o‘tish natijasida vujudga kelgan muammolarni qayd etishmoqda. Statistika, soliq va moliyaviy hisobotlar uchun IFUTning joriy qilinishi natijasida, XXTUT bo‘yicha avval kichik biznes sub'yektlari hisoblangan iqtisodiyotning ayrim tarmoqlaridagi korxonalar yirik korxonalar toifasiga o‘tkazilgan edilar. Natijada, ularning ko‘pchiligi hozirgi vaqtda umumbelgilangan soliq rejimiga o‘tib qolishlari hamda soliq yukining birdaniga oshib ketishi sababli yangi sharoitlarga asta-sekin moslashuv bosqichlarini bosib o‘tmasdan yirik korxonalar bilan raqobatlashish imkoniyatiga ega emaslar. Yuzaga kelgan holatdan kelib chiqib, kichik biznes vakillari kichik korxonalar xodimlarining cheklangan soni bo‘yicha belgilangan talablarni tuzatish yoki muqobil variant sifatida ham davlat, ham xo‘jalik yurituvchi sub'yektlarni qanoatlantiruvchi oqilona soliq stavkalarini belgilagan holda ularga o‘rta biznes maqomini berishni taklif etishmoqda.
So‘rov qatnashchilarining ayrim izohlarida tadbirkorlik sub'yektlari uchun soliq yukining hanuz yuqoriligicha qolayotganligi ta'kidlanmoqda. Xususan, tadbirkor Sh. Niyazmetov tomonidan tadbirkorlar ish haqining “konvert”larda to‘lash holatiga barham berish uchun xizmat qilishi mumkin bo‘lgan yagona ijtimoiy to‘lov stavkasini 25 foizdan 10 foizga tushirish taklif etilmoqa, so‘rov qatnashchisi A. Atajanov esa xodimlarning cheklangan soni 10 kishigacha bo‘lgan mikrofirmalar uchun yagona soliq to‘lovi stavkasini 5 foizdan 3 foizgacha pasaytirishni taklif etmoqda.
Bundan tashqari, tadbirkorlar korxonalarga qayta ishlash va ishlab chiqarish faoliyatida xomashyo sifatida foydalanish uchun aholidan sut, go‘sht, tuxum, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va boshqa shu kabi oddiy xomashyo resurslarini naqd pulli hisob-kitoblarga xarid qilishdagi mavjud qiyinchiliklarni ko‘rsatib o‘tishmoqda. Ularning fikricha, korxonalarga aholidan naqd pulga xomashyo va mahsulotlarni xarid qilishga ruxsat berish ularning norasmiy to‘lovlarini kamaytirish va shu orqali mahsulotlar narxlarining shakllanishi va ularning tovar bozorlaridagi raqobatbardoshligini oshirish bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan korxonalarning xarajatlarini maqbullashtirish imkonini beradi.
Tegishli chora-tadbirlar qabul qilish maqsadida vakolatli vazirlik va idoralar bilan birgalikda ko‘rib chiqish uchun so‘rovning har bir yo‘nalishi bo‘yicha kelib tushayotgan barcha takliflar, shuningdek ularning tadbirkorlik rivoji uchun kutilajak ta'siri vazirlikning tegishli bo‘linmalari tomonidan sinchkovlik bilan o‘rganib chiqilmoqda.
Iqtisodiyot vazirligi mazkur so‘rovning barcha ishtirokchilariga muhokamalarda faol qatnashayotganlari uchun katta minnatdorchilik bildiradi hamda mamlakatda yanada qulay biznes muhitini yaratish va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha barcha takliflarni ko‘rib chiqshga tayyor ekanligini ma'lum qiladi.

За неделю поступило более 80 предложений от субъектов предпринимательства
По поручению руководства страны Министерство экономики изучает мнение предпринимателей и их предложения, направленные на решение проблемных вопросов в их деятельности и качественное улучшение состояния деловой среды в стране и регионах, которые поступают в адрес министерства через специальную форму, размещенную на сайте министерства, площадках популярных социальных сетей и других интернет-изданий.
Так, менее чем за неделю от субъектов предпринимательства поступило более 80 предложений с указанием узких мест в законодательстве и системных проблем на пути развития предпринимательской деятельности, что свидетельствует о высокой активности и конструктивном настрое предпринимателей в выработке конкретных мер.
Большое количество поступающих предложений, прежде всего, направлено на решение проблем в банковском секторе. Предприниматели указывают на высокие размеры комиссионных вознаграждений по операциям банков. Например, предпринимателем Хорезмской области отмечено, что при получении кредита за рассмотрение кредитной комиссией поданных документов взимается дополнительная плата, а также необходимо покрывать расходы за страхование залогового обеспечения, оценку залогового обеспечения, нотариальное удостоверение кредитных документов и т.д. Наряду с этими, банками установлены абонентские платы и другие комиссионные проценты за конвертацию средств, открытие аккредитива, перевод конвертированных средств на счет банков зарубежных партнеров и другие услуги, что является существенной финансовой нагрузкой для предпринимателей, обратившихся в коммерческие банки за финансовой поддержкой.
Кроме того, предприниматели отмечают нехватку недорогих финансовых ресурсов для ведения предпринимательской деятельности и указывают на отсутствие финансовых институтов, конкурирующих с коммерческими банками. Для предотвращения данной ситуации респонденты предлагают возобновить деятельность кредитных союзов, которые могли бы стать реальными конкурентами для коммерческих банков, что позволило бы уменьшить размеры ставок за пользование кредитами. Также, по мнению участников опроса необходимо достичь безусловного признания коммерческими банками результатов оценки залогового обеспечения независимых оценочных организаций, а не требовать оценку оценочной организацией, указанной самим банком или уменьшить стоимость оцененного залогового обеспечения по их усмотрению.
Многие представители субъектов малого бизнеса отмечают проблемы, возникшие в результате перехода на общегосударственную классификацию видов экономической деятельности (ОКЭД). Так, в результате внедрения системы ОКЭД для статистического, налогового и финансового учета, в отдельных отраслях экономики предприятия, ранее являвшиеся субъектами малого бизнеса по ОКОНХ, были отнесены к категории крупного бизнеса. В итоге, большинство из них в настоящее время не в состоянии конкурировать с крупным бизнесом из-за перехода на режим общеустановленного налогообложения и резкого увеличения налоговой нагрузки без прохождения этапа постепенной адаптации к новым условиям. Исходя из сложившейся ситуации, представители малого бизнеса предлагают скорректировать установленные требования к размерам предельной численности работников малых предприятий либо, как альтернатива, придать им статус предприятий среднего бизнеса с установлением разумных налоговых ставок, приемлемых как для государства, так и для хозяйствующих субъектов.
В отдельных комментариях участников опроса отмечаются, что налоговая нагрузка для субъектов предпринимательства все еще остается высокой. В частности, предпринимателем Ш. Ниязметовым предлагается снизить размер ставки единого социального платежа с 25% до 10%, что могло бы послужить мотивацией для отказа предпринимателями от выплаты заработной платы в «конвертах», а участник опроса А. Атажанов предлагает снизить ставку единого налогового платежа с 5% до 3% для микрофирм с предельной численностью работников до 10 человек.
Кроме того, предприниматели указывают на сложности приобретения предприятиями у населения за наличные расчеты даже таких простых сырьевых ресурсов, как молоко, мясо, яйцо, сельскохозяйственные продукции для дальнейшей их переработки и использования в качестве сырья в производственной деятельности. По их мнению, разрешение предприятиям приобретать сырье и продукцию у населения за наличные расчеты позволит сокращать теневую составляющую, и тем самым, оптимизировать расходы предприятий, которые напрямую связаны с ценообразованием продукции и повышением их конкурентоспособности на товарных рынках.
Все поступившие предложения по каждому направлению опроса тщательно изучаются соответствующими подразделениями министерства, в том числе их возможное влияние на развитие предпринимательства, для дальнейшей проработки с уполномоченными министерствами и ведомствами в целях принятия соответствующих мер.
Министерство экономики выражает всем участникам опроса огромное благодарность за активное участие в обсуждениях и выражает готовность на рассмотрение всех предложений по созданию наиболее благоприятного бизнес климата и развитию предпринимательства в стране.