Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida
03/07/2017 - 11:20 15724
Keyingi yillarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini (keyingi o‘rinlarda AKT deb ataladi) davlat boshqaruvi va davlat xizmatlari ko‘rsatishning barcha sohalariga joriy etish bo‘yicha bosqichma-bosqich o‘tkazilayotgan islohotlar axborot xizmatlarini ilgari surish, «elektron hukumat» tizimini rivojlantirish va amalga oshirish, xalq bilan muloqot qilish va aholining kundalik muammolarini joylarda o‘z vaqtida hal qilishning samarali mexanizmlarini yaratish imkonini berdi.
Bu borada erishilgan natijalarga qaramasdan, axborot texnologiyalari rivojlanishi va ularni iqtisodiyot sohalariga joriy etishning hozirgi holati, shuningdek mahalliy dasturiy mahsulotlarning eksport darajasi hali ham pastligicha qolmoqda. Axborot texnologiyalarining raqobatdosh va yuqori unumdorlikka ega tarmog‘ini shakllantirish uchun mamlakatning fan va ta’lim sohasidagi salohiyatidan yetarlicha foydalanilmayapti.
Respublikada amal qilayotgan tashkiliy-iqtisodiy sharoit AKT sohasida tez o‘sishni namoyish etayotgan xorijiy mamlakatlarda yaratilgan sharoitlarga nisbatan mamlakatning raqobatdoshligi pastligini hisobga olgan holda ushbu sohaning yanada rivojlanishiga yetarli darajada yordam bermayapti.
AKTning jadal rivojlanishi yangi imkoniyatlarni ochib berar ekan, davlat tomonidan keng ko‘lamli qo‘llab-quvvatlashni hamda respublikaning xalqaro AKT bozoridagi o‘rnini kuchaytirishni talab qiladi.
AKTdan foydalanishga asoslangan iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlarini shakllantirish va faol rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish, axborot texnologiyalari mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar va buyurtmachilariga qo‘shimcha imtiyozlar va preferensiyalar berish hisobiga ushbu tarmoqda ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarishning integratsiyalashuvini yanada chuqurlashtirish, AKT mahsulotlari eksportini ko‘paytirish, shuningdek mahalliy va xorijiy investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Toshkent shahridagi Inha universiteti va «O‘zbektelekom» AKning Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha «Mirzo Ulugbek Innovation Center» innovatsiya markazini (keyingi o‘rinlarda Innovatsiya markazi deb ataladi) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, Innovatsiya markazi axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun eng qulay sharoitlarni yaratish maqsadida butun respublika hududida Innovatsiya markazi rezidentlarini joylashtirgan holda O‘zbekiston Respublikasi hududi doirasida eksterritoriallik prinsipi asosida tashkil qilinadi.
3. Quyidagilar Innovatsiya markazi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
xo‘jalik yurituvchi subyektlar va oliy ta’lim muassasalarining axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda ichki va tashqi bozorlarda sotishga qaratilgan o‘zaro hamkorligini kengaytirish uchun zarur tashkiliy-texnik va moliyaviy-iqtisodiy shart-sharoitlar yaratish;
AKT sohasida raqobatdosh loyihalarni ichki va tashqi bozorlarda sotish uchun xorijiy investitsiyalarni jalb etishda Innovatsiya markazi rezidentlariga ko‘maklashish;
oliy ta’lim muassasalari va kasb-hunar kollejlarining «axborot texnologiyalari» mutaxassisligi bo‘yicha bitiruvchilarining ishga joylashtirilishini ta’minlashda, shu jumladan iqtidorli yoshlar tomonidan «start-ap» loyihalarini amalga oshirishda ularni qo‘llab-quvvatlash yo‘li bilan ishtirok etish;
qisqa muddatli va o‘rta muddatli ixtisoslashtirilgan kurslarni tashkil etish, shu jumladan chet el mutaxassislarini taklif etish yo‘li bilan AKT sohasidagi kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlashni tashkil qilish;
yosh tadbirkorlar tomonidan axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasidagi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha innovatsiya loyihalari amalga oshirilishini qo‘llab-quvvatlash.
4. Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha «Mirzo Ulugbek Innovation Center» innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi kengashi (keyingi o‘rinlarda Muvofiqlashtiruvchi kengash deb ataladi) ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
Quyidagilar Muvofiqlashtiruvchi kengashning asosiy funksiyalari etib belgilansin:
Innovatsiya markazini rivojlantirishga ko‘maklashish borasida davlat organlari, ilmiy, ta’lim muassasalari va boshqa tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish;
respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishda Innovatsiya markazi faoliyatini tizimli monitoring qilish va tahlil qilish;
Innovatsiya markazining faoliyatini takomillashtirish va axborot texnologiyalari sohasida xo‘jalik yurituvchi subyektlar uchun shart-sharoitlarni, shu jumladan ilg‘or chet el tajribasi asosida yaxshilash bo‘yicha takliflar tayyorlash;
yuridik shaxslarni Innovatsiya markazi rezidentlari sifatida ro‘yxatga olish va ularni rezident maqomidan mahrum etish to‘g‘risidagi qarorlarni qabul qilish;
Innovatsiya markazi rezidentlarining huquqlari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini ta’minlash.
5. Innovatsiya markazi rezidentlari 2028-yil 1-yanvargacha bo‘lgan muddatga:
barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalarni, shuningdek yagona ijtimoiy to‘lovni to‘lashdan;
belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan, o‘z ehtiyojlari uchun olib kirilayotgan uskunalar, butlovchi qismlar, detallar, uzellar, texnologik hujjatlar, dasturiy ta’minot vositalari uchun bojxona to‘lovlari to‘lashdan (bojxona yig‘imlaridan tashqari);
o‘zi ishlab chiqaradigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan tushadigan valyuta tushumining bir qismini majburiy sotishdan ozod etilsin.
6. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq Innovatsiya markazi rezidentlari:
o‘zi ishlab chiqargan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan tushgan pul mablag‘lari doirasida xodimlarga ish haqi va dividendlarni xalqaro to‘lov kartalariga o‘tkazish yo‘li bilan naqd bo‘lmagan shaklda O‘zbekiston Respublikasi hududida hisob-kitoblarni chet el valyutasida amalga oshirish;
eksport kontrakti mavjud bo‘lmagan holda Internet butunjahon axborot tarmog‘idagi onlayn do‘konlar orqali ishlar va xizmatlar eksportini chet el valyutasida amalga oshirish huquqiga ega bo‘ladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Moliya vazirligi va Davlat soliq qo‘mitasi bilan birgalikda:
har yili berilgan imtiyozlar va preferensiyalarning AKT milliy bozorining rivojlanishiga ta’siri, ichki va tashqi bozorlarda dasturiy mahsulotlar va AKT xizmatlarining raqobatdoshligi darajasini tahlil qilsin va tahlil natijalarini keyinchalik Muvofiqlashtiruvchi kengashga kiritsin;
2017-yil 1-noyabrgacha bo‘lgan muddatda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Mamlakatimizning dasturiy ta’minot vositalari ishlab chiquvchilarini rag‘batlantirishni yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 2013-yil 20-sentabrdagi PQ-2042-son qaroriga muvofiq yaratilgan Dasturiy ta’minot vositalari ishlab chiquvchilari milliy reyestrining kelgusida faoliyat yuritishining maqsadga muvofiqligi to‘g‘risidagi takliflarni Muvofiqlashtiruvchi kengashga kiritsin.
8. Innovatsiya markazi rezidentlari bilan tuzilgan mehnat shartnomalari bo‘yicha xodimlar tomonidan 2028-yil 1-yanvargacha olingan mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlar:
7,5 foiz miqdordagi qat’iy belgilangan stavka bo‘yicha jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘iga, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga 4,5 foizli stavka bo‘yicha fuqarolarning sug‘urta badallariga tortilishi;
soliq solish maqsadida belgilanadigan jismoniy shaxslarning umumiy yillik daromadlari hajmiga kiritilmasligi belgilab qo‘yilsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Markaziy bank bilan birgalikda uch oy muddatda respublikada tovarlar va xizmatlarga haq to‘lash uchun xalqaro to‘lov kartalarini qabul qilish, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi rezidentlarining bank hisobraqamlariga Internet butunjahon axborot tarmog‘idagi onlayn do‘konlar orqali tovarlar va xizmatlarni sotishdan olingan valyuta tushumini hisobga olish tizimining mukammal ishlashiga doir zarur choralar ko‘rsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi doimiy asosda Innovatsiya markazi rezidentlari axborot texnologiyalari mahsulotlarining xorijga kirib borishini ta’minlasin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Innovatsiya markazi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin, unda quyidagi tartib nazarda tutilsin:
Innovatsiya markazi va Muvofiqlashtiruvchi kengash faoliyatini tashkil etish;
yuridik shaxslarni rezident maqomini olishning aniq mezonlarini belgilashni hisobga olgan holda Innovatsiya markazi rezidentlari sifatida ro‘yxatga olish;
Innovatsiya markazi rezidentlari uchun maxsus valyuta rejimini qo‘llash.
12. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi Innovatsiya markazi faoliyatining ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini tashkil qilsin.
13. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 30-iyun
“Respublikada axborot texnologiyalari sohasini
rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan
yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga
Xalqaro iqtisodiy tashkilotlar tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish natijalariga ko‘ra, hozirgi paytda dunyoda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) innovatsiyalarning rivojlanishida, mamlakatning ishlab chiqarish va raqobatdoshligini oshirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda aholining hayot darajasini oshirishda muhim o‘rin tutadi. Bugungi kunda AKTning rivojlanish holati va mamlakatning iqtisodiy barqarorligi o‘rtasidagi bog‘liqlik ilmiy isbotlangan.
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda AKTni barcha ijtimoiy-iqtisodiy tarmoqlarga, jumladan davlat boshqaruviga hamda davlat xizmatlarini ko‘rsatish sohasida joriy qilish bo‘yicha bosqichma-bosqich islohotlar amalga oshirildi. Bu o‘z o‘rnida mamlakatimizda elektron hukumat tizimini joriy qilishda sezilarli natijalarga erishish imkonini berdi. Jumladan, AKTni keng qo‘llash natijasida xalq bilan davlat o‘rtasida aloqa o‘rnatishning samarali tizimi joriy qilindi.
Biroq aksariyat rivojlangan davlatlarga taqqoslaganda O‘zbekistonda axborot texnologiyalarining bugungi holati, ularni iqtisodiyot sohasiga joriy qilish, shuningdek eksport darajasi past bo‘lib qolmoqda, raqobatdosh axborot texnologiyalari sohasini shakllantirishda mamlakatimizning ilmiy-tadqiqot salohiyatidan to‘liq foydalanilmayapti. Bu o‘z navbatida davlatimizning xalqaro reytingiga o‘z ta’sirini ko‘rsatmoqda.
Mamlakatimizda AKT uchun xalqaro standartlarga muvofiq dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan sifatli va raqobatdosh dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqarishni kengaytirishni rag‘batlantirishni kuchaytirish, shuningdek 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid Davlat dasturida nazarda tutilgan boshqa vazifalarni hal qilish, AKT mahsulotlari eksportini kengaytirish, mahalliy va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Mazkur Farmon bilan mamlakatimizda birinchi marotaba axborot texnologiyalari sohasida xo‘jalik yurituvchi subyektlarni, dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqaruvchilarni birlashtiradigan Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha «Mirzo Ulugbek Innovation Center» innovatsiya markazi tuzilmoqda.
Innovatsiya markazi mamlakatimiz hududi doirasida eksterritoriallik prinsipi asosida tashkil qilindi, ya’ni AKT sohasidagi korxonalar respublikada joylashgan hududidan qat’i nazar, Innovatsiya markazi rezidentlari bo‘lishi mumkin. Ushbu tamoyil mamlakatda AKT mahsulotlarini ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratishga xizmat qiladi.
Farmon bilan Innovatsiya markazi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilandi:
oliy ta’lim muassasalari va kasb-hunar kollejlarini «axborot texnologiyalari» mutaxassisligi bo‘yicha bitiruvchilarini ishga joylashtirishda, shu jumladan iqtidorli yoshlar tomonidan «start-ap» loyihalarini amalga oshirishda ularni qo‘llab-quvvatlash yo‘li bilan ishtirok etish;
qisqa va o‘rta muddatli ixtisoslashtirilgan kurslarni tashkil etish, shu jumladan chet el mutaxassislarini taklif etish yo‘li bilan AKT sohasidagi kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlashni tashkil qilish;
yosh tadbirkorlar tomonidan axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqish sohasidagi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha innovatsiya loyihalari amalga oshirilishini qo‘llab-quvatlash.
Mazkur yo‘nalishlardan ko‘rinib turibdiki, Innovatsiya markazi fuqarolarimiz uchun eng qulay shart-sharoitlar yaratish, eng avvalo, axborot texnologiyalari sohasida hayotga joriy etish va amalga oshirish mumkin bo‘lgan aniq loyihalarga ega bo‘lgan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tuzilmoqda.
Innovatsiya markazining oliy boshqaruv organi sifatida Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etildi hamda uning asosiy funksiyalari sifatida quyidagilar belgilandi:
Innovatsiya markazining faoliyatini takomillashtirish va axborot texnologiyalari sohasida xo‘jalik yurituvchi subyektlar uchun shart-sharoitlarni ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda yaxshilash bo‘yicha takliflar tayyorlash;
Innovatsiya markazi rezidentlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish.
Farmonga muvofiq, Innovatsiya markazi rezidentlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashda birinchi navbatda quyidagi imtiyoz va preferensiyalar ko‘zda tutildi:
Birinchidan, 2028-yilning 1-yanvarigacha bo‘lgan muddatga:
o‘zi ishlab chiqaradigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan tushadigan valyuta tushumining bir qismini majburiy sotishdan ozod etish.
Ikkinchidan, Innovatsiya markazi rezidentlariga o‘zi ishlab chiqargan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan tushgan pul mablag‘lari doirasida xodimlarga ish haqi va dividendlarni xalqaro to‘lov kartalariga o‘tkazish yo‘li bilan naqd bo‘lmagan shaklda O‘zbekiston Respublikasi hududida hisob-kitoblarni chet el valyutasida amalga oshirish, shuningdek eksport kontrakti mavjud bo‘lmagan holda Internet tarmog‘idagi onlayn do‘konlar orqali ishlar va xizmatlar eksportini chet el valyutasida amalga oshirish huquqi berildi.
Uchinchidan, Innovatsiya markazi rezidentlarining xodimlari uchun qo‘shimcha imtiyozlar, jumladan 2028-yilning 1-yanvariga qadar olingan mehnatga haq to‘lash ko‘rinishidagi daromadlar 7,5 foiz miqdordagi qat’iy belgilangan stavka bo‘yicha jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘iga, byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga 4,5 foizli stavka bo‘yicha fuqarolarning sug‘urta badallariga tortilishi ko‘zda tutilgan. Bunda ushbu daromadlar soliq solish maqsadida belgilanadigan jismoniy shaxslarning umumiy yillik daromadlari hajmiga kiritilmasligi belgilab qo‘yildi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Moliya vazirligi va Davlat soliq qo‘mitasi bilan birgalikda har yili berilgan imtiyozlar va preferensiyalarning AKT milliy bozorining rivojlanishiga ta’siri, ichki va tashqi bozorlarda dasturiy mahsulotlar va AKT xizmatlarining raqobatbardoshligi darajasi tahlil qilib boriladi hamda tahlil natijalari keyinchalik Muvofiqlashtiruvchi kengashga taqdim etiladi.
Mas’ul idoralar tomonidan respublikada tovarlar va xizmatlarga haq to‘lash uchun xalqaro to‘lov kartalarini qabul qilish, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi rezidentlarining bank hisoblariga Internet tarmog‘idagi onlayn do‘konlari orqali tovarlar va xizmatlarni sotishdan olingan valyuta tushumini hisobga tushirish tizimining to‘laqonli ishlashiga doir zarur choralar ko‘riladi.
Ushbu Farmonda belgilab berilgan vazifalarning to‘liq amalga oshirilishi uchun Vazirlar Mahkamasi tomonidan Innovatsiya markazi faoliyatini tashkil etish, yuridik shaxslarni uning rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tkazishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini nazarda tutuvchi alohida qaror qabul qilinadi.

О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике
Проводимые за последние годы поэтапные реформы по внедрению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) во все сферы государственного управления и предоставления государственных услуг позволили добиться значительного прогресса в продвижении информационных услуг, развитии и реализации системы «электронное правительство», создании эффективных механизмов налаживания диалога с народом и своевременного решения насущных проблем населения на местах.
Вместе с тем, несмотря на достигнутые результаты, современное состояние развития информационных технологий и внедрения их в отрасли экономики, а также уровень экспорта отечественных программных продуктов все еще остаются низкими, недостаточно используется научно-образовательный потенциал страны для формирования конкурентоспособной и высокопроизводительной отрасли информационных технологий.
Действующие организационно-экономические условия в республике не способствуют дальнейшему развитию данной отрасли с учетом низкого конкурентного преимущества страны по сравнению с условиями, созданными в зарубежных странах, демонстрирующих быстрый рост в сфере ИКТ.
Стремительное развитие ИКТ, открывая новые возможности, предъявляет высокие требования к масштабам государственной поддержки и усилению позиций республики на глобальном рынке ИКТ.
В целях создания благоприятных условий для формирования и активного развития высокотехнологичных отраслей экономики, основанных на использовании ИКТ, дальнейшего углубления интеграции науки, образования и производства в данной отрасли за счет предоставления дополнительных льгот и преференций разработчикам и заказчикам продуктов информационных технологий, увеличения экспорта продукции ИКТ, а также стимулирования привлечения отечественных и зарубежных инвестиций:
1. Принять предложение Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университета Инха в городе Ташкенте и АК «Узбектелеком» о создании Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (далее – Инновационный центр).
2. Установить, что Инновационный центр создается на принципе экстерриториальности в пределах территории Республики Узбекистан с размещением резидентов Инновационного центра на всей территории республики для создания максимально благоприятных условий развития производства продукции информационных технологий.
3. Определить основными направлениями деятельности Инновационного центра:
создание необходимых организационно-технических и финансово-экономических условий для расширения взаимодействия хозяйствующих субъектов и высших образовательных учреждений, направленных на производство и реализацию продукции информационных технологий на внутреннем и внешнем рынках;
оказание содействия резидентам Инновационного центра в привлечении иностранных инвестиций для реализации конкурентоспособных проектов в сфере ИКТ на внутреннем и внешнем рынках;
участие в обеспечении трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по специальности «информационные технологии», в том числе путем поддержки одаренной молодежи в реализации ими «старт-ап» проектов;
организацию повышения квалификации и переподготовки кадров в сфере ИКТ путем проведения краткосрочных и среднесрочных специализированных курсов, в том числе с приглашением иностранных специалистов;
поддержку реализации начинающими предпринимателями инновационных проектов в области разработки продукции информационных технологий по перспективным направлениям.
4. Образовать Координационный совет Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (далее – Координационный совет) в составе согласно приложению.
Определить основными функциями Координационного совета:
осуществление координации деятельности государственных органов, научных, образовательных учреждений и иных организаций по содействию развитию Инновационного центра;
проведение системного мониторинга и анализа деятельности Инновационного центра в развитии отрасли информационных технологий в республике;
подготовку предложений по совершенствованию деятельности Инновационного центра и улучшению условий для хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, в том числе на основе передового международного опыта;
принятие решений о регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра и лишении их статуса резидента;
обеспечение защиты прав и законных интересов резидентов Инновационного центра.
5. Освободить сроком до 1 января 2028 года резидентов Инновационного центра от:
уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа;
уплаты таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
обязательной продажи части валютной выручки, поступающей от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства.
6. Определить порядок, в соответствии с которым резиденты Инновационного центра имеют право:
осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории Республики Узбекистан по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства путем перечисления на международные платежные карты;
осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины во всемирной информационный сети Интернет без наличия экспортного контракта.
7. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан:
ежегодно анализировать степень влияния предоставленных льгот и преференций на развитие национального рынка ИКТ, конкурентоспособности программных продуктов и услуг ИКТ на внутреннем и внешнем рынках, с последующим внесением результатов анализа в Координационный совет;
внести в срок до 1 ноября 2017 года в Координационный совет предложения о целесообразности дальнейшего функционирования Национального реестра разработчиков программного обеспечения, созданного в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 сентября 2013 года № ПП-2042 «О мерах по дальнейшему усилению стимулирования отечественных разработчиков программного обеспечения».
8. Установить, что доходы в виде оплаты труда, полученные до 1 января 2028 года работниками по трудовым договорам с резидентами Инновационного центра:
облагаются налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процента, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан – по ставке 4,5 процента;
не включаются в объем совокупных годовых доходов физических лиц, определяемых в целях налогообложения.
9. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Центральным банком Республики Узбекистан в трехмесячный срок принять необходимые меры по полноценному функционированию в республике системы приема международных платежных карт для оплаты товаров и услуг, а также зачисления на банковские счета резидентов Республики Узбекистан валютной выручки от реализации товаров и услуг через онлайновые магазины во всемирной информационной сети Интернет.
10. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан обеспечить на постоянной основе продвижение продукции информационных технологий резидентов Инновационного центра за рубежом.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить Положение об Инновационном центре, предусмотрев в нем порядок:
организации деятельности Инновационного центра и Координационного совета;
регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра с учетом определения конкретных критериев получения статуса резидента;
применения специального валютного режима для резидентов Инновационного центра.
12. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана организовать широкое освещение в средствах массовой информации деятельности Инновационного центра.
13. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
Город Ташкент, 30 июня 2017 года
«О мерах по коренному улучшению условий
для развития отрасли информационных
технологий в республике»
Согласно результатам исследований международных экономических организаций в современном мире информационно-коммуникационные технологии играют ведущую роль в инновационном процессе, повышении производительности и конкурентоспособности национальной экономики, ее диверсификации и стимулировании деловой активности, в конечном итоге – в качественном росте уровня жизни населения. На сегодняшний день научно доказана тесная связь между развитием ИКТ и экономическим благополучием страны.
В Узбекистане в последние годы были проведены поэтапные реформы по внедрению ИКТ во все сферы, включая государственное управление и предоставление государственных услуг, что позволило добиться значительного прогресса в реализации концепции электронного правительства в стране, в частности, в создании основанной на широком применении ИКТ эффективной системы по налаживанию диалога с народом.
Однако, по сравнению со многими развитыми странами мира, в Узбекистане уровень развития информационных технологий, внедрения их в отрасли экономики, а также экспорта остается низким, недостаточно используется научно-образовательный потенциал республики для формирования конкурентоспособной и высокопроизводительной отрасли информационных технологий, состояние которой отражается на международных рейтингах страны.
Стремительное развитие ИКТ, открывая новые возможности, требует расширения масштабов государственной поддержки, направленной на усиление позиций республики на глобальном рынке ИКТ.
В целях дальнейшего развития в республике производства программного обеспечения для информационно-коммуникационных технологий в соответствии с международными стандартами, поддержки отечественных разработчиков в расширении производства качественных, конкурентоспособных программных продуктов, а также для решения других задач, предусмотренных Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, увеличения экспорта продукции ИКТ, стимулирования привлечения в сферу отечественных и зарубежных инвестиций принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике».
В соответствии с Указом в стране впервые создается Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center», призванный объединить хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, а также разработчиков программных продуктов.
Инновационный центр создается на основе принципа экстерриториальности в пределах территории Республики Узбекистан, то есть предприятия в сфере ИКТ могут стать резидентами Инновационного центра независимо от их месторасположения на территории республики. Данный принцип создаст максимально благоприятные условия для развития производства ИКТ-продукции по всей стране.
Согласно Указу основными направлениями деятельности Инновационного центра являются:
создание необходимых организационно-технических и финансово-экономических условий для расширения взаимодействия хозяйствующих субъектов и высших образовательных учреждений в производстве и реализации продукции информационных технологий на внутреннем и внешнем рынках;
участие в обеспечении трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по специальности «информационные технологии», в том числе путем поддержки одаренной молодежи в реализации «старт-ап» проектов;
организация повышения квалификации и переподготовки кадров в сфере ИКТ путем проведения краткосрочных и среднесрочных специализированных курсов, в том числе с приглашением иностранных специалистов;
поддержка начинающих предпринимателей в реализации инновационных проектов в области разработки ИКТ-продукции по перспективным направлениям.
Таким образом, Инновационный центр создается в целях обеспечения максимально благоприятной среды для наших граждан, прежде всего одаренной молодежи, имеющих образование и квалификацию, а также реальные проекты в сфере информационных технологий, которые можно реализовать и внедрить в жизнь.
В качестве высшего органа управления Инновационного центра образован Координационный совет и определены его следующие основные функции:
проведение системного мониторинга и анализа участия Инновационного центра в развитии отрасли информационных технологий в республике;
подготовка предложений по совершенствованию деятельности Инновационного центра и улучшению условий для хозяйствующих субъектов в сфере информационных технологий, в том числе на основе передового международного опыта;
принятие решений о регистрации юридических лиц в качестве резидентов Инновационного центра и о лишении их статуса резидента;
В соответствии с принятым Указом государственная поддержка резидентов Инновационного центра предусматривается в первую очередь предоставлением следующих льгот и преференций:
Во-первых, это освобождение сроком до 1 января 2028 года от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа;
таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
Во-вторых, резидентам Инновационного центра предоставляется право в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории страны по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме путем перечисления на международные платежные карты, а также осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины в сети Интернет без наличия экспортного контракта.
В-третьих, дополнительные льготы предусмотрены работникам резидентов Инновационного центра, доходы которых в виде оплаты труда, полученные до 1 января 2028 года, будут облагаться налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процента, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд – по ставке 4,5 процента. При этом данные доходы не включаются в объем совокупных годовых доходов физических лиц, определяемых в целях налогообложения.
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан будет проводиться ежегодный анализ степени влияния предоставленных льгот и преференций на развитие национального рынка ИКТ, конкурентоспособности программных продуктов и услуг ИКТ на внутреннем и внешнем рынках, с последующим внесением результатов анализа в Координационный совет.
Ответственными ведомствами будут приняты необходимые меры по полноценному функционированию в республике системы приема международных платежных карт для оплаты товаров и услуг, а также зачисления на банковские счета резидентов Республики Узбекистан валютной выручки от реализации товаров и услуг через онлайновые магазины в сети Интернет.
В целях реализации данного Указа Кабинетом Министров будет принято отдельное решение, предусматривающее организационно-правовые механизмы организации деятельности Инновационного центра, регистрации юридических лиц в качестве его резидентов.
Реализация принятого Указа будет способствовать дальнейшему развитию информационных технологий в стране, созданию необходимых организационно-технических и экономических условий для расширения взаимодействия специалистов в сфере ИКТ, научно-исследовательских организаций и высших учебных заведений с производством, укреплению позиций республики на мировом рынке ИКТ, росту экспортного потенциала Узбекистана в целом.