Toshkent shahri va Toshkent viloyatida Iqtisodiyot vazirligi tomonidan energiya samaradorligi bo‘yicha media-tur o‘tkaziladi
26/03/2016 - 15:32 12604
Joriy yilning 28-29 mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi  “Toshkent yog‘-moy kombinati” AJ QK, “Maksam-Chirchiq” AJ, “Ammofos-Maksam” OAJ, “O‘zpaxtasanoat” AJ korxonalari hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kabi sanoat ob'yektlarida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun  energiya samaradorligi bo‘yicha media-tur o‘tkaziladi. Ushbu tadbirning maqsadi keng jamoatchilikni sanoatda energiya resurslaridan samarali foydalanish  faoliyati natijalari bilan tanishtirishdir.
Ikki kun davomida, OAV vakillari mazkur sanoat korxonalarining inshootlariga tashrif buyurishib, O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Jahon banki guruhining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan energiya iste'moli jihatidan samarador texnologiyalarni joriy etish hamda energiyani tejash jarayonlarini takomillashtirishga qaratilgan subloyihalar haqidagi ma'lumotlariga ega bo‘ladilar.
Korxonalarning mutaxassislari mazkur loyiha doirasida elektr dvigatellarni almashtirish, qozonxona va turbo-kompressor stansiyalarni yangilash, chastota rostlagich bog‘lanmalar va ishga tushirish jarayonlarini tartiblaydigan uskunalarni o‘rnatish kabi ishlarga yo‘naltirilgan kredit mablag‘larining energiyani sezilarli miqdorda iqtisod qilishdagi ahamiyati haqida alohida ma'lumotlar beradilar. Ekspertlar sanoat korxonalarida amalga oshirilayotgan yettita energiya samaradorligi subloyihalarni taqdim etadilar. Ushbu subloyhalarning  muvaffaqiyatli amalga oshirilishi natijasida yiliga 30 million  kVt/soat elektr energiyasi va 6 million kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinadi.
Taqdim etilgan subloyihalarning faoliyatini 2011 yilda boshlangan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasidagi chora-tadbirlarining kichik bir qismi, deb nomlasa bo‘ladi. Loyiha doirasida Jahon banki Xalqaro taraqqiyot uyushmasining hamda O‘zbekiston tijorat banklari tomonidan ajratilgan kredit mablag‘lari hisobiga energiyani ko‘p iste'mol qiladigan sanoat korxonalarida mahsulot ishlab chiqarish jarayonida sarflanayotgan elektr energiyasi va tabiiy gaz miqdori kamaytirish choralari ko‘riladi. Hozirgi kunda respublikamizda 32 ta sanoat korxonalarida 81 ta subloyiha amalga oshirilmoqda. Hisob-kitoblariga ko‘ra, ular yiliga 539 million  kVt/soat elektr energiyasi va 252 million kub metr tabiiy gazni tejashga olib keladi.
Ta'kidlab o‘tish joizki, ushbu subloyihalar orqali energiya samaradorligini oshirish jarayonlari 2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya sig‘imini qisqartirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari Dasturining maqsadlariga xizmat qiladi.
Boshqacha aytganda, mazkur media-tur milliy OAV vakillarini mamlakatimiz iqtisodiy rivojlanishining muhim yo‘nalishlariga kirgan O‘zbekiston sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish jarayonlari bilan tanishtiradi. Bu kabi media-tur tadbirlari o‘tkazilishi birinchi marta emas, jumladan Andijon, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida ana shunday tadbirlar o‘tkazilgan. Ishonchimiz komil-ki, bunday bilim oshiradigan media-turlar energiya manbalaridan oqilona va samarali foydalanishga qaratilgan harakatlarni tezlashtiradi.

Министерство экономики проведет медиа-тур по энергоэффективности в г. Ташкенте и Ташкентской области
26/03/2016 - 15:37 12227
В период 28-29 марта текущего года Министерство экономики Республики Узбекистан проведет медиа-тур по энергоэффективности для представителей СМИ на промышленных предприятиях города Ташкента и Ташкентской области - СП ОАО «Тошкент ёғ-мой комбинати», ОАО «Максам-Чирчик», ОАО «Аммофос-Максам», Алмалыкский ГМК, а также предприятии АО «Узпахтасаноат». Целью данного мероприятия является ознакомление общественности с результатами деятельности в сфере эффективного использованию энергетических ресурсов в национальной промышленности.
В ходе двухдневного медиа-тура, посещая вышеуказанные предприятия, журналисты ознакомятся с субпроектами по внедрению энергоэффективных технологий и совершенствованию процессов энергосбережения, реализуемых в рамках совместного проекта Правительства Республики Узбекистан и группы Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Специалисты предприятий расскажут, как кредитные средства, полученные в рамках проекта, способствуют экономии значительных объемов энергии на предприятиях за счет замены электродвигателей, реконструкции котельных, турбокомпрессорных станций, установки частотно-регулируемых приводов, пускорегулирующей аппаратуры и других. На указанных предприятиях эксперты продемонстрируют семь субпроектов по повышению энергоэффективности, за счет реализации которых, по расчетным данным, в будущем будет достигнута экономия электроэнергии в размере до 30 млн. кВт/ч и природного газа - до 6 млн. кубометров в год.
Посещаемые субпроекты являются лишь малой частью мероприятий, реализуемых в рамках проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», который осуществляет свою деятельность с 2011 года. Благодаря кредитным средствам Международной ассоциации развития Всемирного банка и коммерческих банков Узбекистана, выдаваемых в рамках проекта, у большинства энергоёмких промышленных предприятий появилась возможность значительно сократить объемы электроэнергии и природного газа, затрачиваемых при производстве продукции. Всего в рамках Проекта реализуются 81 субпроектов на 32 промышленных предприятиях по всему Узбекистану, которые по предварительным расчетам, обеспечат ежегодную экономию электроэнергии более 539 млн. кВт/ч и природного газа – более 252 млн. кубометров, таким образом, внося значительный вклад в устойчивое развитие национальной экономики.
Отметим также, что повышение энергоэффективности за счет указанных субпроекты, способствуют достижению целей национальной Программы мер по сокращению энергоёмкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы.
Иными словами, данный медиа-тур ознакомит представителей национальных средств массовой информации с процессами повышения энергоэффектвиности промышленных предприятий Узбекистана, что является одним из актуальных направлений экономического развития страны. Подобное мероприятие проводится не впервые. Ранее медиа-туры по энергоэффективности проходили в Андижанской, Навоийской и Кашкадарьинской областях. Ожидается, что повсеместное проведение подобных ознакомительно-образовательных мероприятий будет способствовать развитию общенациональной тенденции по качественному и эффективному использованию всех видов энергии.