Xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlatirish dasturini ijrosi
Xabaringiz bor mamlakatimizda olib borilayotgan ijtimoiy siyosatning ustuvor yo‘nalishlaridan biri, bu kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish xisobiga aholi daromadolarini va ularning turmush darajasini oshirishga erishish hisoblanadi.
Bu borada amalaiyotda joriy qilinayotgan choralardan ko‘rinib turibdiki bugungi kunda kam xarajat qilgan holda ushbu sohada qisqa muddatlarda daromadlar olish mumkin. Xususan bugungi kunda xizmatlar sohasining bir necha yo‘nalishlarini shu jumladan, aloqa , moliya, transport, qurilish, turizm xizmatlari va savdo sohalarini misol keltirish mumkin.
Bugungi kunda aholining farovon va qulay sharoitda hayot kechirishlari uchun xizmatlar sohasida bir qator qulayliklar ta'minlab berilmoqda. Natijada mamlakatimizning qishloq joylarida servis infratuzilmasining rivojlanishi evaziga qishloq ahlisining yashash tarzi shahar aholisining yashash tarziga yaqinlashmoqda.
Bugungi kun zamon talablaridan kelib chiqib, sohani rivojlantirish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2012-2016 yillarda O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish dasturi to‘g‘risi”gi hamda “2013-2016 yillarda qishloq joylarda xizmat ko‘rsatish va servis sohasini jadal rivojlantirish yuzasidan qo‘shimcha chor-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorlari qabul qilindi.
Xizmatlar ko‘rsatish va servis sohasini rivojlantirish maqsadida amalga oshirilayotgan dasturlar va chora-tadbirlar natijasida sohaning YAIMdagi ulushi sezilarli darajada o‘sdi. Ushbu ko‘rsatkich 2011 yilda 50,5 % ni tashkil etgan bo‘lsa bugungi kunda 54,5% ni tashkil etishi kutilmoqda. Sohada band bo‘lgalar bugungi kunda jami band aholining 50% dan ortig‘ini tashkil qiladi.
Bugungi kunda faoliyat yuritayotgan kichik biznes subektlarining 80,4 mingtasini yoki 81%i aynan xizmat ko‘rsatish sohasida faoliyat yuritmoqda.
Respublika bo‘yicha sohada faoliyat yuritayotgan 2 mingdan ortiq korxonalar dastur doirasida begilangan imtiyozlardan foydalanmoqda.
Dasturlarni amalga oshirish xisobiga jami xizmatlar xajmi 1,7 barobar, aholi jon boshiga xizmatlar esa 1,6 barobarga oshgan.
Sohada rivojlanishning asosiy yuqori suratlari moliya, qurilish, sog‘liqni saqlash, aloqa va axborotlashtirish, kampyuterda dasturlash, qishloq xo‘jaligi texnikalariga texnik xizmat ko‘rsatish va ta'mirlash hamda maishiy xizmatlarida kuzatiladi.
Alohida shuni ta'kidlab o‘tish lozim, soha o‘sishiga ta'sir ko‘rsatayotgan asosiy omillardan biri bu kichik biznes sohasiga yaratib berilayotgan qulayliklar, imkoniyatlar, qulay investitsion iqlim hamda tijorat banklari tomonidan ajratilayotgan kredit mablag‘lari xisoblanadi.

Исполнение программ по развитию сферы услуг
Одним из приоритетов социальной политики Узбекистана является повышение качества жизни населения на основе роста доходов за счет развития предпринимательства.
Практика показывает, что быстро и эффективно можно организовать бизнес в тех сферах, где при низких затратах можно получить больше доходов. Этим требованиям отвечает сфера услуг, куда включаются различные направления. Это, прежде всего, связь, финансово-банковская сфера, сфера транспортных, строительных услуг, туризма, торговли, бытового обслуживания и т.д.
Услуги обеспечивают населению комфорт и благоустройство быта. За счет развития сервисной инфраструктуры, условия жизни сельского жителя повышается в сельской местности.
Учитывая роль отрасли в повышении вклада в экономику республику, были приняты Постановления Президента Республики Узбекистан «О программе развития сферы услуг в Республике Узбекистан на 2012-2016 годы» и «О дополнительных мерах по ускоренному развитию сферы услуг и сервиса в сельской местности на 2013-2016 годы».
За годы реализации Программы:
- увеличился вклад отрасли в ВВП. Так, если на начало реализации Программы, доля сферы услуг в ВВП составляла 50,5%, то по итогам 2015 г. ожидается достижение уровня 54,5%;
- численность занятых в сфере услуг составляет больше 50% от всего занятого населения;
- в отрасли осуществляют деятельность 80,4 тыс. субъектов малого бизнеса. В общем количестве предприятий их доля растет и составляет около 81%;
- более 2 тыс. предприятий пользуются представленными Программой льготами;
- на 1 человека потребление услуг возросло в 1,6 раз.
- объемы сферы услуг возросли в 1,7 раз.
Росту услуг способствует:
- всемерная поддержка предпринимательства, создание благоприятной бизнес-среды и принимаемые меры по защите частной собственности;
- поддержка со стороны банков за счет значительного роста предоставляемых кредитных ресурсов для предпринимательства. Так, за 2012-2015 годы выдано 4167,5 млрд. сумов кредитных средств.
- реализация региональных программ социально-экономического развития, предполагающая всемерную поддержку со стороны местных органов власти инициаторам проектов. В отчетном периоде в рамках осуществления данных программ реализовано более 51,9 тыс. проектов.
За 2013-2015 гг. в сельской местности создано более 22,8 тыс. проектов. Развивается сервисная инфраструктура в застраиваемых сельских массивах индивидуального жилищного строительства.