O‘zbekiston “Biznesni yuritish 2016” xalqaro hisobotida tadbirkorlik faoliyati uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha eng ko‘p islohot o‘tkazgan o‘nta mamlakat qatoriga kirdi
29/10/2015 - 19:03 16195
Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan ishlab chiqilgan, iqtisodiyotning siyosatdan ustunligi, davlat bosh islohotchi, jamiyatning barcha sohalarida qonun ustuvorligi, kuchli ijtimoiy siyosat, islohotlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish kabi mashhur besh tamoyilga asoslangan, jahonda “o‘zbek modeli” sifatida tan olingan O‘zbekistonning bozor iqtisodiyotiga o‘tishining o‘ziga xos taraqqiyot yo‘lining samaradorligi bugun isbot talab qilmaydigan haqiqatga aylangani hech kimga sir emas.
Ana shu tamoyillarga amal qilgan holda, mustaqillik yillarida mamlakatmizda normativ-huquqiy baza, davlat va bozor institutlari shakllantirildi. O‘tgan davr mobaynida mamlakatimiz iqtisodiyoti 5,5 barobarga, aholi jon boshiga real daromadlar hajmi esa 9 martaga o‘sdi. So‘nggi o‘n yillikda yalpi ichki mahsulotning yillik o‘sish sur’atlari 8 foizdan kam bo‘lmayotir, bu dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri hisoblanadi. Xarid qobiliyati pariteti bo‘yicha aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot hajmi 4 barobar oshib, bugungi kunda 6,5 ming dollarini tashkil qilmoqda.
Mustaqillikning dastlabki yillarida O‘zbekistonda xususiy tadbirkorlik deyarli mavjud bo‘lmagan bo‘lsa, bugungi kunga kelib tadbirkorlik subyektlarining 90 foizdan ortig‘ini kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari tashkil etmoqda. Yalpi ichki mahsulotning 56 foizdan ko‘proq qismi, ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlarining uchdan biri va deyarli barcha qishloq xo‘jalik mahsulotlari kichik biznes hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Aynan xususiy sektor mamlakatimizda aholi daromadlari o‘sishining asosiy manbai hisoblanmoqda.
Oxirgi 4 yil ichida xususiy mulkchilikning rolini oshirish va uni himoya qilishni kuchaytirish, ishbilarmonlik muhiti va biznes shart-sharoitlarini yanada yaxshilashga qaratilgan 15 dan ortiq, shu jumladan “Xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”, “Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”, “Tadbirkorlik faoliyati sohasidagi ruxsat berish tartib-taomillari to‘g‘risida”, “Oilaviy tadbirkorlik to‘g‘risida”, “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunlar qabul qilindi. 186 turdagi ruxsat berish tartibotlari va litsenziyalar, 65 ta statistik va 6 ta soliq hisoboti shakllari bekor qilindi. Soliq va statistika hisobotlarini topshirish tizimi, shuningdek, bojxonada hujjatlarni rasmiylashtirish jarayonlari to‘liq elektron shaklga o‘tkazildi.
Qonun darajasida davlat, huquqni himoya qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar bilan munosabatlarda tadbirkorlar huquqlarining ustuvorligi prinsipi joriy etildi. Kichik biznes subyektlarini davlat xaridlari jarayoniga kengroq jalb qilishning ochiq va shaffof mexanizmi joriy qilindi.
Shu yilning boshida Prezidentimiz tomonidan ishlab chiqilgan 2015–2019-yillarda iqtisodiyotni yanada isloh qilish, tarkibiy o‘zgartirish va diversifikatsiyalash Dasturi yettita asosiy yo‘nalishni qamrab olgan bo‘lib, ular iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va uning samaradorligini oshirish jarayonida bevosita xususiy sektorning o‘rni va ahamiyatini tubdan oshirish bilan bog‘liq.
Tadbirkorlik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, BMT Taraqqiyot Dasturi kabi yetakchi xalqaro tashkilotlar, shuningdek, chet el hukumatlari tomonidan keng e’tirof etilmoqda.
Xususan, 2015-yilning 27-oktyabrida Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan e’lon qilingan “Biznesni yuritish 2016: tartibga solish sifati va samaradorligini baholash” (Doing Business-2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency) hisobotida, O‘zbekiston dunyoning 189 mamlakati orasida 87-o‘rinni egalladi, bu o‘tgan yilgi hisobotdagi 141-o‘ringa nisbatan ancha yuqori ko‘rsatkichdir. Shu o‘rinda respublikamiz o‘z reytingini yaxshilash bo‘yicha eng yaxshi ko‘rsatkichga erishgan 5 ta mamlakat qatoriga kirdi.
So‘nggi yillarda “Biznesni yuritish” hisobotida mamlakatimiz reytingining izchil yaxshilanib borishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov boshchiligida amalga oshirilayotgan investitsiya iqlimi va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar samaradorligining yana bir tasdig‘idir. Buning isboti o‘laroq, joriy yildagi hisobotda O‘zbekiston biznesni yuritish ko‘rsatkichlarini yaxshilash bo‘yicha 2014–2015-yillarda eng yaxshi natijalarga erishgan mamlakatlar o‘ntaligiga kirganligini ta’kidlashimiz mumkin. Jahon banki ekspertlari tomonidan joriy yilgi hisobotda 10 ta yo‘nalishdan 8 tasi bo‘yicha O‘zbekistonning o‘rni yaxshilandi.
Garov ta’minoti mexanizmlarini takomillashitish va zamonaviy yagona garov reyestri faoliyatini tashkil etish hamda “Kredit axborot-tahliliy markazi” Kredit byurosi faoliyatini takomillashtirish va samaradorligini oshirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasining “Garov reyestri to‘g‘risida”, “Kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risida”gi qonunlari va boshqa normativ-huquqiy hujjatlarning amaliyotga joriy etilishi natijasida reytingdagi eng yuqori ijobiy o’zgarish kredit olish ko‘rsatkichi bo‘yicha qayd etildi (42-o‘rin yoki o‘tgan yilgi hisobotga nisbatan 63 pog‘ona yuqori).
Natijada, bu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston Shveytsariya (59), Niderlandiya, Fransiya, Yaponiya, Xitoy (79), Italiya, Braziliya (97), Kanada (109) va boshqa mamlakatlarni ortda qoldirdi.
Internet tarmog‘i orqali tadbirkorlik subyektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning soddalashtirilgan tizimini joriy etish va tadbirkorlik subyektlarini ro‘yxatdan o‘tkazishda “bir darcha” tizimini yanada takomillashtirish orqali O‘zbekiston biznesni ro‘yxatga olish yo‘nalishi bo‘yicha 22 pog‘onaga yuqorilab, 42-o‘rinni band etdi.
Ta’kidlash joizki, biznesni tashkil etish tartibotlarini soddalashtirish bo‘yicha so‘nggi yillarda amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida bugungi kunda O‘zbekistonda biznes ochish uchun Yaponiyadagidan 1,5 barobar, Rossiya va Germaniyadagidan – 1,6 marta, Gretsiya va Isroildagidan – 2 marta, Ispaniyadagidan – 2,2 marta, Ukrainadagidan – 2,8 marta, Hindistondagidan – 4,5 marta, Xitoydagidan – 4,8 marta va Braziliyadagidan – 12,8 marotaba kamroq vaqt sarflanmoqda.
Yangi hisobotda sezilarli ravishda yaxshilangan yana bir yo‘nalish bu ko‘chmas mulkka huquqni ro‘yxatdan o‘tkazish ko‘rsatkichidir (87-o‘rin, +26 pog‘ona). Mazkur yo‘nalish bo‘yicha ijobiy o‘zgarish tadbirkorlik subyektlariga “bir darcha” tamoyili asosida davlat xizmatlarini ko‘rsatish tartibini yanada takomillashtirish evaziga erishildi. Chunonchi, 2015-yilning 1-yanvaridan boshlab davlat xizmatlari ko‘rsatishda davlat organlari va boshqa organlar tomonidan tadbirkorlik subyektlaridan davlat boshqa organlarida mavjud bo‘lgan hujjatlarni va axborotlarni, shu jumladan, soliq qarzdorligi yoki kommunal to‘lovlar bo‘yicha qarzlarning mavjud emasligi to‘g‘risidagi ma’lumotnomalarning, tadbirkorlik subyekti ta’sis hujjatlarining, litsenziyalar va ruxsat beruvchi tusdagi hujjatlar nusxalarining talab qilinishi taqiqlandi.
Natijada, O‘zbekistonda bugungi kunda ko‘chmas mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish Fransiya, Belgiya, Isroil, Argentina, Hindiston, Sloveniya va shu kabi davlatlarga nisbatan ancha qisqa muddatlarda amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, tadbirkorlik subyektlariga soliq yukini kamaytirish hisobiga mamlakatimiz reytingda soliqqa tortish ko‘rsatkichi bo‘yicha 2 pog‘onaga ko‘tarilib, 115-o‘rinni egalladi. Shu o‘rinda, Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda soliq yuki darajasi AQSh, Kanada, Germaniya, Avstriya, Fransiya, Italiya, Ispaniya, Gretsiya, Yaponiya, Xitoy, Hindiston, Rossiya va boshqa bir qator mamlakatlarga nisbatan ancha past ekanligi qayd etildi.
So‘nggi reytingga ko‘ra, O‘zbekiston shartnomalar ijrosini ta’minlash (32-o‘rin), biznesni ro‘yxatga olish (42-o‘rin), kredit olish (42-o‘rin), to‘lovga qobiliyatsizlikni bartaraf etish (75-o‘rin), ko‘chmas mulkka huquqni ro‘yxatdan o‘tkazish (87-o‘rin), minoritar investorlar himoyasi (88-o‘rin) kabi yo‘nalishlar bo‘yicha birinchi yuz mamlakat qatoriga kirdi.
Ta’kidlash lozimki, Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi ekspertlarining fikriga ko‘ra, O‘zbekiston sudlarda xo‘jalik nizolarini hal etish bo‘yicha eng kam vaqt sarflanadigan dunyoning 4-mamlakati hisoblanadi.
“Biznesni yuritish 2016: tartibga solish sifati va samaradorligini baholash” hisoboti Jahon banki guruhi yillik nashrining 13-soni hisoblanib, unda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish sohalaridagi tartibga solish normalari baholab boriladi.
Ketma-ket 10-yil tadbirkorlik faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha reytingni Singapur boshqarib bormoqda. Biznesni yuritish uchun eng qulay shart-sharoitlarga ega mamlakatlar beshtaligiga shuningdek Yangi Zelandiya, Daniya, Janubiy Koreya va Gonkong (Xitoy) mamlakatlari kiritilgan.

Узбекистан вошел в число топ-10 стран-реформаторов по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса в международном докладе "Ведение бизнеса 2016"
29/10/2015 - 19:06 16713
Реалии сегодняшнего дня стали неоспоримым доказательством эффективности выработанной Президентом нашей страны Исламом Абдуганиевичем Каримовым «узбекской модели» перехода к рыночной экономике, основанной на пяти ключевых принципах: приоритет экономики над политикойгосударство – главный реформатор, верховенство закона во всех сферах жизни общества, проведение сильной социальной политики и эволюционный, поэтапный путь рыночных реформ.
Руководствуясь этими принципами, за годы независимости в стране создана нормативно-законодательная база, государственные и рыночные институты. За прошедший период экономика нашей страны выросла более чем в 5,5 раза, реальные доходы на душу населения – в 9 раз. В последнее десятилетие ежегодные темпы роста валового внутреннего продукта превышают 8%, что является одним из самых высоких показателей в мире. Объем валового внутреннего продукта на душу населения по паритету покупательской способности увеличился в 4 раза и составляет сегодня более 6,5 тыс. долл.
Если в первые годы независимости в Узбекистане частного предпринимательства практически не существовало, то сегодня более 90% всех хозяйствующих субъектов – это предприятия малого и частного бизнеса. На долю малого бизнеса приходится сегодня свыше 56% валового внутреннего продукта, почти 32% производимой промышленной и практически вся сельскохозяйственная продукция. Именно частный сектор является основным источником роста доходов населения нашей страны.
Только за последние 4 года принято более 15 законов, направленных на повышение роли и защиту частной собственности, дальнейшее улучшение состояния деловой среды и условий ведения бизнеса, в том числе законы «О защите частной собственности и гарантиях прав собственников», «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности», «О разрешительных процедурах в сфере предпринимательской деятельности», «О конкуренции», «О семейном предпринимательстве». Отменено 186 разрешительных и лицензионных процедур, 65 форм статистической и 6 форм налоговой отчетности. Полностью переведены в электронную систему процедуры сдачи налоговой и статистической отчетности, а также процедуры таможенного оформления.
На законодательном уровне введен принцип приоритета прав предпринимателей в их взаимоотношениях с государственными, правоохранительными и контролирующими органами. Внедрен открытый и прозрачный механизм широкого вовлечения субъектов малого бизнеса в процесс государственных закупок.
Разработанная в начале текущего года Президентом страны Программа дальнейшего реформирования, структурных преобразований и диверсификации экономики на 2015-2019 годы воплотила в себя семь ключевых направлений, которые напрямую связаны с кардинальным повышением роли и значения частного сектора в процессах модернизации экономики и повышении ее эффективности.
Так, в опубликованном 27 октября 2015 года докладе Всемирного банка и Международно финансовой корпорации «Ведение бизнеса 2016: оценка качества и эффективности регулирования» (Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency) Узбекистан занял 87-е место среди 189 стран мира, что существенно выше по сравнению с 141-ым местом, которое занял Узбекистан в предыдущем отчете «Ведение бизнеса». При этом, Узбекистан вошел в пятерку стран с наибольшим улучшением своего рейтинга.
Последовательное улучшение на протяжении последних нескольких лет рейтинга страны в отчете «Ведение бизнеса» свидетельствует о результативности практической реализации принятых за последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова мер по улучшению инвестиционного климата и деловой среды. В подтверждение этому, в нынешнем докладе Всемирного банка Узбекистан отмечен среди топ-10 стран-реформаторов по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса за 2014-2015 годы. При этом эксперты Всемирного банка повысили позиции Узбекистана в 8 из 10 индикаторов отчета.
Наиболее существенное улучшение в рейтинге страны отмечено по получению кредита (42-е место, +63 позиций), что явилось следствием практической реализации Законов Республики Узбекистан «Об обмене кредитной информацией», «О залоговом реестре» и других нормативно-правовых актов, которые способствовали дальнейшему совершенствованию механизмов залогового обеспечения и созданию и функционированию современного, единого залогового реестра, а также повышению эффективности деятельности ООО «Кредитное бюро «Кредитный информационно-аналитический центр».
В результате, по данному показателю Узбекистан опередил такие страны, как Швейцария (59), Нидерланды, Франция, Япония, Китай (79), Италия, Бразилия (97), Канада (109) и др.
Значительное улучшение также отмечено по уровню регистрации предприятия (42-е место, +22 позиции), чему способствовали практическое внедрение упрощенной системы государственной регистрации через сеть Интернет и совершенствование системы «одно окно» при регистрации субъектов предпринимательства.
Следует отметить, что в результате принятых за последние годы мер по значительному упрощению процедур создания бизнеса, сегодня в Узбекистане на открытие бизнеса затрачивается меньше времени, чем, к примеру, в Японии в 1,5 раза, России и Германии – в 1,6 раза, Греции и Израиль – в 2 раза, Испании – в 2,2 раза, Германии – в 1,9 раза, Украине – в 2,8 раза, Индии – в 4,5 раза, Китае – в 4,8 раза и Бразилии – в 12,8 раза.
Ещё одним направлением рейтинга, существенно улучшившимся в новом отчете, является регистрация собственности (87-место, + 26 позиций). Улучшение рейтинга связано с дальнейшим совершенствованием процедур оказания государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно». Так, с 1 января 2015 года запрещено при оказании государственных услуг истребование госорганами и иными организациями от субъектов предпринимательства документов и информации, имеющихся в других госорганах и иных организациях, в том числе справок об отсутствии налоговой задолженности или задолженности по коммунальным платежам, копий учредительных документов субъекта предпринимательства, лицензий и документов разрешительного характера.
В результате, на сегодняшний день в Узбекистане регистрация собственности осуществляется намного быстрее, чем во Франции, Бельгии, Израиль, Аргентине, Индии, Словении и др.
Также, улучшился рейтинг страны по налогообложению (115-е место, +2 позиции) за счет снижения налоговой нагрузки на субъекты предпринимательства. При этом, согласно данным Всемирного банка, уровень налоговой нагрузки в Узбекистане значительно ниже, чем в США, Канаде, Германии, Австрии, Франции, Италии, Испании, Греции, Японии, Китае, Индии, России и ряде других стран.
Согласно последнему рейтингу Узбекистан вошел в первую сотню стран по таким направлениям, как обеспечение исполнения контрактов (32-место), регистрация бизнеса (42), кредитование (42), разрешение неплатежеспособности (75), регистрация собственности (87) и защита миноритарных инвесторов (88).
При этом следует отметить, что Узбекистан является 4-й страной мира, в которой меньше всего времени затрачивается на разрешение коммерческих споров в хозяйственных судах.
Доклад «Ведение бизнеса 2016: оценка качества и эффективности регулирования» является 13-ым выпуском ежегодного издания Группы Всемирного банка, который производит оценку регулятивных норм в сфере осуществления предпринимательской деятельности.
10-й год подряд мировой рейтинг по легкости условий для предпринимательской деятельности возглавляет Сингапур. В пятерку лучших также вошли Новая Зеландия, Дания, Республика Корея и Гонконг (Китай).